Нещодавно в Україні було прийнято закон  4235-IX, яким для "обмежено придатних" військовозобов’язаних продовжено строк проходження військово-лікарської комісії  (ВЛК) до 5 червня 2025 року. Раніше дедлайном було визначено 4 лютого, однак з певних причин більшість громадян не встигли пройти повторний медогляд, тож кінцеву дату перенесли на три місяці.

Чи всі "обмежено придатні" мають пройти ВЛК до початку літа поточного року? Для кого законодавці зробили виключення та чи потрібно самостійно звертатися за повісткою на проходження медогляду? На ці та інші питання на своїй сторінці у соцмережі Facebook відповіла адвокатка Дар’я Тарасенко.

Читайте також: ТЦК та ВЛК військовозобов’язані тепер можуть обирати самі

Кому обов’язково треба пройти ВЛК до 5 червня 2025 року

Згідно з оновленням українського законодавства, ще в травні 2024 року статус "обмежено придатного" до військової служби втратив актуальність. Тож військовозобов’язаним, які його мають, необхідно повторно пройти військово-лікарську комісію та уточнити свою придатність до служби.

Згідно з рішенням ВЛК, може бути присвоєно один з  чотирьох статусів:

· "придатний" або "непридатний до військової служби";

· "придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, вищих військових навчальних закладах освіти";

· "тимчасово непридатний".

Пройти ВЛК до 5 червня мають  "обмежено придатні" військовозобов’язані, які одночасно відповідають наступним ознакам:

1. Віком від 25 до 60 років;

2. Не є особами з інвалідністю;

3. Не проходили військово-лікарську комісію після 4 травня 2024 року.

При цьому, як звертає увагу Дар’я Тарасенко, обов’язок пройти ВЛК розповсюджується не тільки на чоловіків, але й на військовозобов’язаних жінок (якщо вони відповідають наведеним вище критеріям). Крім того, пройти повторний медичний огляд мають і "обмежено придатні", які мають право на відстрочку.

Водночас з тим, від нього звільняються:

- "обмежено придатні" призовники (бо вони молодші 25 років);

- виключені з військового обліку;

- ті, хто пройшов ВЛК після 04.05.2024 року;

- особи з інвалідністю.

Чи треба самостійно звертатися  за направленням на ВЛК

Раніше законодавством була закріплена норма, що ініціатором проходження ВЛК виступає Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦК). Тобто, військовозобовязаний мав проходити медогляд після отримання відповідної повістки.

Читайте також: НСЗУ обмежила кількість безоплатних медичних послуг - як це вплине на проходження ВЛК

Тепер же ті, хто відповідає вище наведеним ознакам, має самостійно ініціювати проходження ВЛК. Для цього необхідно звернутися до ТЦК або згенерувати направлення "Резерв +". Така функція стала доступна в мобільному застосунку віднедавна. У відповідь на відповідний запит користувача протягом доби надійде цифровий документ, що міститиме всю необхідну інформацію:

- номер та дату реєстрації направлення;

- адресу закладу охорони здоров’я для проходження ВЛК;

- підпис керівника ТЦК, який видав направлення.

"До якої дати треба взяти направлення на ВЛК? На ваш розсуд, аби встигнути пройти до 5 червня. Якщо візьмете направлення на початку червня і пройти ВЛК до 5 червня не встигнете - будете вважатись порушником, - додала адвокатка. - Що буде, якщо цього не виконати (обов’язок пройти військово-лікарську комісію  - ред.)? Може бути притягнення до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу від 17 до 25,5 тисяч гривень, оголошення у розшук тощо".

Нагадаємо, раніше ми розповідали, як можна оскаржити відмову в наданні відстрочки від мобілізації.

Фото: з відкритих джерел