"Встановити історичну, юридичну та моральну справедливість для всіх, хто вижив у полоні, але продовжує боротися за життя - вже в тилу, зі своїм тілом, розумом і болем. Держава не має права залишати цих людей поза увагою", - такою є мета петиції до Президента України Володимира Зеленського №22/249684-еп.

Її ініціаторкою є активістка Асоціації "Сила морської піхоти" Анастасія Савова. У зверненні вона закликає внести зміни до чинного законодавства, щоб прирівняти захворювання, поранення та каліцтва, отримані в полоні, до отриманих безпосередньо під час участі у бойових діях. Це має відкрити звільненим з полону доступ до всіх гарантій та допомоги, якими забезпечуються ветерани та ветеранки.

Читайте також: Виплата 100 тис. грн під час лікування – чи мають право отримати захисники після полону

Анастасія підкреслює, що полон – продовження участі у бойових діях, адже захисники та захисниці потрапляють туди внаслідок виконання військового обов’язку. А перебуваючи в неволі, наші воїни, на жаль, стикаються з систематичним катуванням, побиттям, психологічним тиском, нелюдськими умовами утримання, відсутністю належного харчування та меддопомоги. Все це має негативні наслідки.

"Значна кількість військовополонених повертається зі стійкими ураженнями здоров’я, серед яких посттравматичні розлади, хронічні захворювання внутрішніх органів,  лімфостази, паралічі, втрата зору або слуху, захворювання серцево-судинної, нервової систем, онкологічні ускладнення на тлі стресу, голодування та побоїв,  - звертає увагу жінка. - Ці наслідки є прямим результатом виконання військового обов’язку та героїчного опору ворогу до останнього, часто - у безвихідних умовах".

При цьому, згідно з чинним законодавством, поранення, каліцтва та захворювання визнаються лише за фактом отримання під час бойових дій, а в полоні – ні. Це призводить до глибокої соціальної несправедливості, адже звільнені з полону захисники та захисниці:

- не можуть оформити статус особи з інвалідністю на підставі захворювань, отриманих у неволі, але які об’єктивно набуті через участь у війні;

- залишаються без належного медичного, психологічного та реабілітаційного забезпечення;

- позбавлені соціальних гарантій.

Читайте також: Пільги для військовополонених та звільнених з полону -  як оформити

Зважаючи на це, Анастасія Савова звертається з проханням внести зміни до ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", прирівнявши захворювання, набуті в полоні, до поранень, контузій, каліцтв, отриманих під час захисту Батьківщини. А також забезпечити звільнених з полону правом на оформлення відповідного статусу, встановлення групи інвалідності, гідним пенсійним та страховим забезпеченням, пріоритетним правом на реабілітаційні та оздоровчі програми.

Щоб петиція потрапила на розгляд до голови держави, необхідно зібрати 25 тисяч підписів. Підписати її можна за посиланням.

Нагадаємо, кілька тижнів тому у Львові відкрили перший в Україні Центр допомоги українцям, які зазнали тортур або пережили важкі моральні травми внаслідок війни. Він працюватиме як окремий підрозділ екосистеми UNBROKEN, надаючи допомогу в амбулаторних та стаціонарних умовах.

Фото: ілюстративне/ Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими