Захисникам та захисницям, які повернулися з полону чи все ще перебувають в російській неволі, державою гарантується комплексна підтримка. Зокрема, самі воїни та їхні рідні мають право на широкий спектр пільг та виплат.

Їхнє оформлення та призначення регулюється законом "Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей", нагадали в Міністерстві оборони. Як отримати статус та які пільги можна отримати, розповідає veteran.com.ua.

Читайте також: «Цінніше за свободу немає нічого» - історія Олександра Деменка, який 20 місяців провів у полоні

Статус військовополоненого та звільненого з полону: як отримати

Оформити офіційний статус особи, позбавленої особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, захисники та захисниці можуть самостійно або через посередництво – документи приймуть також від члена родини або законного представника.

Заяву необхідно подати до Міністерства розвитку громад та території України – зразок, встановлений наказом міністерства  №76 від 21.01.2025 року, можна завантажити за посиланням. Також слід підготувати пакет документів:

  • довідку про перебування в місцях несвободи  (із зазначенням строку)/документ про участь у добровольчому формуванні;
  • повідомлення органів Сил безпеки та оборони стосовно особи;
  • витяг з ЄДРДР (Єдиного державного реєстру досудових розслідувань) – він знадобиться, якщо стосовно особи наявне кримінальне впровадження.

Надані матеріали розглядаються спецкомісією, що приймає рішення про надання статусу. За позитивної відповіді дані будуть внесені до Єдиного реєстру осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.

"Детальна процедура визначена статтями 3 та 4 Закону та постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання виконання Закону України "Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей" від 15 листопада 2022 року № 1281", - нагадали в Міноборони.

Пільги для звільнених з полону та їхніх сімей

Ветерани та ветеранки, захисники та захисниці стосовно яких встановлено факт перебування у полоні, можуть оформити різні пільги та виплати. Зокрема, вони мають право  (першочергове) на забезпечення житлом з фондів тимчасово проживання, на цільову підтримку для здобуття освіти у державних та комунальних закладах, на збереження місця роботи – як протягом періоду полону, так і ще шість місяців після звільнення.

Читайте також: УБД - статус можуть отримати звільнені з полону учасники руху опору

Крім того, державою гарантується:

1. Одноразова грошова допомога та щорічна державна (останню можуть оформити члени родини під час перебування в полоні); 

2. Звільнення від фінансових зобов’язань та штрафів  - протягом періоду полону та ще півроку після звільнення (з можливістю реструктуризації боргів);

3. Право на одноразове отримання ваучера для підвищення кваліфікації чи перекваліфікації;

4. Надання соціальних послуг, медичної, реабілітаційної, психологічної допомоги, соціальної та професійної адаптації;

5. Пільгове забезпечення санаторно-курортним лікуванням/компенсація вартості.

Також за захисниками і захисницями, захопленими в полон, зберігається виплата грошового забезпечення. Військовослужбовець/-виця можуть заздалегідь скласти особисте розпорядження про його виплати конкретним людям. За відсутності такого документа кошти будуть нараховуватися дружині/чоловіку, батькам або законним представникам дітей.

Нагадаємо, цивільні, які перебували в полоні внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, мають право на отримання відстрочки від мобілізації.

Фото: Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими