Від початку повномасштабного вторгнення в Україні оголошена загальна мобілізація чоловіків. Втім деякі з них мають право на відстрочку: у певних випадках оформити її можна у застосунку "Резерв +", в інших – звернувшись до ТЦК та СП (Територіального центру комплектування та соціальної підтримки).
Однак інколи трапляються випадки, коли ТЦК не вносить дані про відстрочку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. З яких причин це відбувається та чи законно, на своїй сторінці у соцмережі Facebook розповіла адвокатка Дар’я Тарасенко.
Читайте також: Відстрочка чи бронювання – юристка пояснила, що обрати, коли є вибір
Чому ТЦК не вніс дані про надану відстрочку до Реєстру
Фахівчиня наголосила, що внесення запису про наявність в особи відстрочки від мобілізації - прямий обов’язок Терцентру, який не має жодних виключень. Тож наразі не існує жодних реальних обставин, за яких такі дані не вносяться до Реєстру.
"Пункт 60 Постанови КМУ 560 містить таку норму: "Відомості про надання ... відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період заносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів у день оформлення довідки про надання відстрочки (додаток 6)", - зауважила Дар’я Тарасенко.
Однак на практиці, як не дивно, такі випадки трапляються. За словами адвокатки, це трапляється через те, що:
- у ТЦК вважають, що військовозобов’язаний має особисто з’явитися та написати заяву з проханням внести дані про відстрочку до Реєстру;
- наявна відмітка про порушення правил військового обліку та розшук;
- військовозобов’язаним на поточний момент не пройдено ВЛК (військово-лікарську комісію).
"Наполягаю на тому, що в усіх цих випадках має місце протиправна незаконна бездіяльність ТЦК та СП, що полягає у невнесенні в реєстр інформації про надану відстрочку", - підкреслила юристка.
Відстрочка від мобілізації: хто може оформити онлайн
Восени 2024 року військовозобов’язані в Україні отримали можливість оформити відстрочку через застосунок "Резерв +". Наразі зробити це можуть:
- чоловіки з будь-якою групою інвалідності - незалежно від того, чи отримують вони пенсію;
- чоловіки, які утримують трьох і більше неповнолітніх дітей (віком до 18 років), якщо вони мають одну спільну мати, з якою чоловік перебуває у шлюбі. Також важливо, щоб всі діти мали українське свідоцтво про народження. Якщо ці умови не виконуються (наприклад, чоловік не перебуває у шлюбі з матір’ю), відстрочку можна оформити тільки в паперовому вигляді;
- здобувачі освіти - якщо не порушена послідовність здобуття освіти та немає проблем з довідкою ЄДЕБО.
Читайте також: Мобілізація чи рекрутинг - що робити строковикам, у яких закінчується відстрочка
Всі інші види відстрочок можна оформити тільки в паперовому вигляді. Для цього потрібно звернутися до ТЦК та СП із заявою і документами, які підтверджують підстави для відстрочки від призову.
Фото: з відкритих джерел