У селі Григорівка, що на Хмельниччині, ветеран російсько-української війни Микола Величко власноруч створює глиняні вироби, аби втілити мрію – заснувати простір, де військові зможуть відновлюватися через мистецтво.
Гончарство для нього – це не лише ремесло, а й спосіб зберегти культурну спадщину. Микола відроджує традиції смотрицьких гончарів, і як багато майстрів до нього – прикрашає горнята зображеннями зозуль. Продаж цих виробів допомагає наблизити відкриття мистецької резиденції для ветеранів.
Читайте також: Терапія гончарством – як відновлюється ветеран Костянтин Циркот після переламу хребта і втрати ноги
Символ пташки, як знак відродження
На глиняних горнятах майстер зображує двох зозуль поруч із гілкою калини. Такий орнамент – не просто декоративний елемент. У народному мистецтві птахи уособлюють весну, радість, здоров’я й добробут.
«Якщо в народному гончарстві й з’являлися мальовані елементи – то пташки були всюди, – зазначає Микола Величко. - Смотрич був значним осередком керамічних, гончарних, народних майстрів, і там робили саме такий декор.»
За його словами, нині майже нікого не залишилося, хто б продовжував цей стиль, тож він узявся самостійно відновлювати давню традицію.
Проєкт отримав назву «10 тисяч горнят» – саме стільки виробів вирішив створити майстер, щоб зібрати кошти на будівництво мистецької резиденції. Спочатку він задумував цей простір, як центр зеленого туризму, однак згодом, через війну і потреби побратимів, вирішив присвятити його реабілітації ветеранів.
Читайте також: Магія глини: у Кропивницькому відкрили гончарну майстерню для ветеранів
Мистецтво – попри обстріли
Проте коштів для завершення артпростору з реалізованих 10 тисяч горнят не вистачило. Через здорожчання матеріалів майстер планує виготовити ще 3 тисячі виробів зі смотрицькими зозулями і тоді – відкрити центр. У просторі, за його словами, будуть проводити пленери і ретрити для ветеранів.
Робота над проєктом триває навіть під звуки вибухів.
«Одного разу виходжу на дровітню, дивлюся – фанеркою так дрова заставлені, і в фанерці уламок стирчить. Саме в той момент, коли збирався виходити по дрова», - згадує майстер.
Але попри всі виклики, чоловік не зупиняється – він працює щодня та планує організувати перші заходи у мистецькій резиденції вже до кінця цього року.
Нагадаємо, у Києві створюють Терапевтичний сад для ветеранів.
Фото: Суспільне Хмельницький