Навесні 2024 року у Рогатині запрацював спортивно-оздоровчий центр «Крила надії». Це простір, де військові можуть отримати необхідну фізичну реабілітацію та психологічну підтримку. Заклад заснував ветеран війни Василь Штундер, тож його мета -  допомогти побратимам відновитися, покращити здоров’я і адаптуватися до мирного життя.

Захисникам пропонують масажі, оздоровчі процедури та заняття на тренажерах. Усю допомогу надають безкоштовно, і до центру звертаються воїни та ветерани з різних куточків України. Однак діяльність центру не обмежується лише допомогою бійцям – там також опікуються дітьми загиблих захисників та їхніми родинами.

Читайте також: Найбільший у громаді – у Вінниці відкриють багатофункціональний ветеранський хаб

Від маленького кабінету – до великого центру

Василь Штундер з позивним «Штуц» служив у батальйоні ім. генерала Кульчицького в зоні АТО. Він розповідає, що спочатку відкрив невеликий масажний кабінет, де надавав безкоштовні масажі військовим і платні – всім іншим. Разом з напарницею Людмилою він пройшов базові курси в Івано-Франківську – там фахівці здобули знання, практику та отримали дипломи.

Та врешті власник закладу Василь вирішив зосередитися саме на допомозі військовим, ветеранам та їхнім родинам.

«Коли я тільки починав цим займатися, то мій кабінет знаходився на четвертому поверсі, і хлопцям з їхніми травмами було тяжко туди підійматися. Тому я звернувся до міської ради, і нам надали невелике приміщення при лікарні. Ми облаштували його самі, бо я вірю, що військовим має бути зручно отримувати реабілітацію», – розповідає Василь.

Перші тапчани для кабінету подарував місцевий підприємець. Згодом Василь отримав грант на 100 тис. грн за програмою «Час діяти, Україно!», а ще 50 тис. грн надала міська рада.

«Ми придбали все необхідне: вакуумний масажер, тапчани для різної ваги тіла, масажне крісло, фітобочку та крісло для масажу комірцевої зони», – зазначає він.

Читайте також: Акватерапія, допомога психолога та юриста – у Полтаві відкрили хаб для ветеранів

«Працюємо, щоб допомогти»

Центр вже надав допомогу понад сотні військовим. Багато захисників приходять відновити здоров’я під час відпусток.

«Зазвичай хлопці мають лише 10-15 днів, і за цей час ми робимо все можливе, щоб полегшити їхній стан. Використовуємо спеціальні апарати, які допомагають пришвидшити нашу роботу. Наприклад, вакуумний масаж витягує “запальну кров” і покращує стан м’язів», – розповідає Василь Штундер.

Масажі роблять різні, в залежності від запиту військового чи ветерана – хтось зазнав травм, а хтось має проблеми зі спиною через тривале носіння бронежилету. Є хлопці, які вже через кілька сеансів відчувають значне полегшення, а буває, що потрібен тривалий курс.

«Масаж не можна робити однаково для всіх. У кожного свій випадок: ампутація, контузія, поранення чи навіть просто хронічне навантаження від бронежилета. Ми працюємо так, щоб справді допомогти», – говорить власник закладу.

Крім військових, до центру звертаються родини загиблих захисників. Для них відвідування процедур – це не тільки оздоровлення, а й психологічна підтримка.

«Є рідні воїнів, які приходили спочатку замкнутими, у відчаї. Але вже через кілька сеансів вони починали усміхатися. Це важливо – підтримати їх емоційно», – говорить керівник центру.

Один з тих, хто регулярно відвідує масажі – ветеран Іван. Чоловік з 2014 по 2019 рік захищав Україну, але через стан здоров’я повернувся до цивільного життя. Зараз він раз на два тижні приходить в «Крила надії», бо старі травми дають про себе знати.

«У мене в хребті осколки, і біль не дає спокою. Пройшов курс масажів у Василя, і це дуже допомогло. Тут ти приходиш, як до своїх побратимів, ніхто не відмовить, завжди підтримає. Василь дуже переживає за всіх військових, допомагає, чим може», – розповідає Іван.

Читайте також: Перші в Україні: у Хмельницькому запрацювали кабінети "Простір турботи про ветерана"

Не лише масаж, а й комплексна реабілітація

Спортивно-оздоровчий центр користувався великою популярністю, тому Василь Штундер вирішив пропонувати захисникам комплексну реабілітацію.  Він створює у приміщенні повноцінний спортзал із сучасним обладнанням та тренажерами. Вже замовили апарати для реабілітації рук і ніг, є апарат Єлізарова, завдяки якому ветерани можуть тренуватися ходити після поранень і травм.

«Тут є місце, де можна підтримати себе, зробити перші кроки. Ми облаштовуємо це так, щоб їм було зручно і безпечно відновлювати навички руху», – пояснює Василь.


Послуги для військових і надалі будуть залишатися безкоштовними. Це можливо завдяки підтримці бізнесу. Наприклад, місцеві підприємці надали центру приміщення в безплатну оренду, а фірма West Commerce Group – допомогла з тренажерами.

«Я не можу брати гроші з хлопців. Якщо вони хочуть подякувати, це їхня справа, але ці кошти йдуть на рушники, хімію чи інші потреби центру», – говорить керівник.

Крім того, останнім часом свої послуги на безоплатній основі почали пропонувати різні фахівці. Наприклад, до спортивно-оздоровчого центру звернулася логопед, яка може безкоштовно займатися з військовими та їхніми дітьми.

Також для дітей воїнів, ветеранів та загиблих захисників у «Крилах надії» організують дозвілля. Для них проводять освітні і творчі заходи, екскурсії та майстер-класи.

Нагадаємо, у Житомирі проводять безкоштовні заняття для ветеранів в тренажерній залі.

Фото: galka.if.ua