Родини ветеранів запрошують на відпочинок у Карпати – в Яремчі для захисників та їхніх дружин реалізують програму реабілітації. Воїнам допомагають після повернення зі служби адаптуватися до цивільного життя, а їхнім коханим – краще зрозуміти людей, які мають військовий досвід. Психологи розповідають, як налагодити подружнє життя та зберегти сім’ю, попри всі труднощі та розбіжності.

Як пояснює керівник проєкту Мирослав Мазур, фахівці проводять тільки парну реабілітацію, адже для повноцінного та щасливого життя захисникам треба налагодити взаємодію у родині.

Читайте також: «Канікули в горах» - на Закарпатті діє табір для родин загиблих військових

Духовне, фізичне та психологічне відновлення

Проєкт розпочався ще у 2014 році і пропонує комплексну реабілітацію: психологічну, фізичну та духовну.  Родини відвідують групові тренінги, на яких психологи навчають їх турбуватися про своє ментальне здоров’я.

«Найкраща реабілітація, яка може бути – це реабілітація в родинному колі і тому ми працюємо над сім’єю і для сім’ї, - говорить психологиня Наталія Чаплинська. – За статистикою 70 % ветеранів розлучаються зі своїми коханими, тож нам хочеться змінити це».

В своїй роботі фахівці застосовують різноманітні техніки та методи.

«Вони направлені на возз’єднання сім’ї, пізнання особистості, розуміння своїх емоцій: щастя, гніву, злості і того, як ними керувати», - розповідає Наталія.

Психолог Ігор Тодорів також зазначає, що причин руйнування відносин після повернення зі служби багато. Та головна з них – нова реальність, у якій живе захисник.

«Часто ветерани не хочуть жити тим життям, яке було до війни, бо в них вже інший світогляд. Вони перестають бачитися з друзями, оточуючими, спілкуються тільки зі своїми побратимами, живуть війною», - пояснює він.

Читайте також: Фізичне та психологічне відновлення – захисники можуть пройти реабілітацію у Калуші

«Ніби камінь вийшов з душі»

Також з ветеранами та їхніми родинами працює духівник Івано-Франківської духовної семінарії Юрій Павлюк. Він проводить з ними духовні розмови та відповідає на питання, які цікавлять учасників.

«Люди, які пережили війну, страх смерті, не можуть залишитися невіруючими. Спільна молитва, спільна божественна літургія, духовні розмови  допомагають їм зцілюватися», - розповідає він.

Усього за час існування проєкту участь у ньому взяли 246 сімей. Один курс реабілітації триває близько дев’яти днів і за рік відбувається близько п’яти заїздів.

До програми долучився ветеран, доброволець Анатолій Острижнюк. За освітою він фінансист-економіст, але ще до початку війни записався до ТРО і став на захист Батьківщини.

«Спершу наважитися взяти участь у проєкті було нелегко, але дружина переконала зробити цей крок. Я їхав втомлений, думав, навіщо це потрібно, а зараз мене переповнюють позитивні емоції, ніби камінець вийшов з душі», - говорить ветеран.

Нагадаємо, родини загиблих захисників запрошують на тижневий психологічний кемп.

Фото: ілюстративне, з відкритих джерел