Відстрочка від мобілізації для догляду: коли продовжується автоматично, а коли – ні
Військовозобов’язані, які отримали відстрочку від мобілізації на підставі догляду за близькими родичами, можуть не хвилюватися щодо термінів її дії — така відстрочка автоматично продовжується разом із подовженням строків мобілізації. Водночас вона не є безстроковою: як тільки зникають обставини, які стали підставою для надання відстрочки, її дія припиняється.
Про це на порталі «Юристи.UA» повідомив адвокат Юрій Айвазян, надавши роз’яснення щодо практичного застосування законодавства.
Читайте також: З’явилась функція оплати штрафів у “Резерв+”: як працює і кого стосується
Хто має право на відстрочку для догляду
Право на відстрочку надається громадянам, які здійснюють фактичний догляд за близькими родичами, що цього потребують. Це можуть бути:
- батьки похилого віку;
- дружина або чоловік з інвалідністю;
- інші родичі, які не здатні самостійно себе обслуговувати й не мають інших осіб для догляду.
В одній із ситуацій, яку навів адвокат, до юристів звернувся чоловік, який має відстрочку через догляд за дружиною з інвалідністю ІІ групи. Він поцікавився, чи потрібно повторно подавати документи для продовження дії відстрочки.
Айвазян підтвердив, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №560, у таких випадках не потрібно знову подавати документи для підтвердження права на відстрочку. Її продовжує ТЦК автоматично, без залучення спеціальних комісій.
До якого моменту триває автоматичне продовження
Адвокат пояснив: «У разі продовження строку проведення мобілізації, відстрочка також автоматично подовжується — але тільки до моменту припинення підстав, які стали причиною її надання».
Читайте також: Звільнення з військової служби багатодітного батька неможливе - за яких обставин
Це означає, що відстрочка діє доти, доки зберігаються відповідні обставини. Якщо, наприклад, дружина втратить статус особи з інвалідністю або з’явиться інший офіційний доглядач, то підстава для відстрочки автоматично припиняється, а разом з нею — і сама відстрочка.
Отже, якщо у вас є чинна відстрочка для догляду, а обставини не змінилися, вам не потрібно звертатися до ТЦК чи подавати нові документи — відстрочка діятиме автоматично. Проте важливо контролювати обставини, які дають вам право на неї. У разі змін — ТЦК може її скасувати.
Цей підхід дозволяє зменшити адміністративне навантаження на працівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК), а також спрощує процедуру для громадян, які й без того знаходяться у складній життєвій ситуації.
Раніше veteran.com.ua також розповідав, як через "Резерв+" згенерувати направлення на ВЛК.
Фото: з відкритих джерел