В Україні місяць тому оновили процедуру оформлення відстрочки від мобілізації. Зокрема, була змінена періодичність, з якою необхідно продовжувати такий документ про право на звільнення від призову на військову службу.

Згідно зі змінами, строки чинності відстрочок для більшості військовозобов’язаних спливають вже завтра, 7 лютого. Хто, як та на скільки може їх продовжити, на своїй сторінці у соцмережі Facebook пояснила адвокатка Дар’я Тарасенко.

Читайте також: Оскарження відмови у відстрочці – чи може ТЦК мобілізувати, поки триває суд

Продовження відстрочки: чи треба звертатися до ТЦК

Правозахисниця звернула увагу, що до змін у законодавстві відстрочка надавалася на період оголошеної загальної мобілізації, а продовжити її можна було після Указу Президента про продовження мобілізації. При цьому інколи Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) не приймали документи на нову відстрочку, поки не було офіційно продовжено мобілізацію на чергові три місяці.

Тепер же документи про відстрочку оформлюються трохи інакше:

"У чинній на сьогодні Постанові Кабміну взагалі не згадується видання Указу Президента про продовження загальної мобілізації. Натомість є норма, що певні види відстрочок, у залежності від підстав, надаються на той чи інший строк (наприклад, на один семестр – для студентів, на навчальний рік – для викладачів – ред.). А інші надаються до кінця загальної мобілізації: коли вона продовжується, то й відстрочки мають бути продовжені автоматично", - пояснила Дар’я Тарасенко.

Жінка додала, що на її суб’єктивну думку, "автоматичне продовження" відстрочки передбачає відсутність необхідності вчиняти якісь додаткові дії  - як з боку військовозобов’язаного, так і з боку комісії ТЦК та СП. Тобто, відстрочка має бути подовжена "сама по собі" за наявності відповідних підстав у конкретної особи технічними засобами програми, яка обслуговує відповідний Реєстр.

Однак чи дійсно система працюватиме саме таким чином, стане відомо вже 8 лютого: з цього дня набуває чинності ЗУ "Про продовження строку проведення загальної мобілізації" до 9 травня 2025 року. За автоматичного продовження відстрочки дата її закінчення має оновитися у мобільному застосунку "Резерв +".

Читайте також: Оформити відстрочку від мобілізації зможе ще одна категорія українців - подробиці

"Всі інші (без права оформити відстрочку в "Резерв +" - ред.) мають 8 лютого або трохи раніше звернутися до ТЦК і СП, щоб оформити собі відстрочку, - зауважила адвокатка. – А ті, хто переживає та не хоче розраховувати, що все в системі відбуватиметься, як описано з моєї точки зору, можуть вже звертатися до ТЦК та СП з пакетом документів, щоб продовжити або оформити відстрочку".

Відстрочка у "Резерв +": чи потрібно додатково мати паперову довідку

Восени 2024 року деякі військовозобов’язані отримали можливість оформити відстрочку від мобілізації без візиту до ТЦК та СП. Документ в електронному форматі у мобільному застосунку "Резерв +" мають право згенерувати наступні категорії:

- багатодітні батьки;

- особи з інвалідністю;

- студенти, аспіранти та докторанти, які здобувають освіту в послідовному порядку.

Щоб оформити відстрочку у застосунку, таким громадянам треба встановити його на свій гаджет та авторизуватися. Після цього надіслати відповідний запит та дочекатися відповіді від системи. Якщо людина дійсно має підстави отримати відстрочку від мобілізації, то цей статус відобразиться в електронному військовому документі.

Дані про надання чи скасування відстрочки, як і у випадку оформлення паперового аналогу, вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Тож електронний документ має таку саму юридичну силу, і отримання додаткових довідок у ТЦК та СП не потрібне.

"Після того, як рішення про відстрочку прийнято, відповідна інформація з’являється у вас в "Резерв +". Таким чином цілком достатньо мати відомості про відстрочку в "Резерв+" без паперового документу", - пояснювала раніше адвокатка Аліна Охтень.

Нагадаємо, раніше ми розповідали, що Кабінет Міністрів України унормував перелік документів для оформлення відстрочки від мобілізації.

Фото: з відкритих джерел