З 1 лютого 2025 року в Україні змінили механізм нарахування виплат родинам військовослужбовців, які перебувають у полоні або зникли безвісти.

Зміни впроваджені відповідно до оновленого Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей». Детальніше про те, як будуть розподілятися кошти і куди звертатися для їх отримання, розповів юрист Хмельницької ГО «Подільська правова ліга» Руслан Малий.

Читайте також: Виплати пораненим мають бути більшими: Ірина Верещук озвучила головні проблеми захисників у шпиталях

Порядок виплат

Відтепер, за словами правознаця, витрати рідним полонених та безвісти зниклих військових розподіляються так:

· 50% загальної суми грошового забезпечення розподіляється між близькими родичами першої черги: дружина/чоловік, батьки, діти, зокрема з інвалідністю з дитинства.

· У разі відсутності таких осіб, 20% переходить до родичів другої черги: повнолітніх дітей, братів і сестер.

· Решта коштів (відповідно 50% або 80%) залишається на рахунках військової частини і виплачується самому військовому після його повернення або після офіційного визнання знайденим.

«Наприклад,  якщо військовослужбовець має дружину, двох дітей і батьків, то грошове забезпечення розподіляється між п’ятьма родичами рівними частками. Відповідно до постанови КМУ №168 від 28.02.2022, якщо особа (військовослужбовець) зникла безвісти, то вона включається у відповідні накази про нарахування додаткової винагороди в розмірі 100 000 грн. Окрім цього, за військовослужбовцем зберігається його грошове забезпечення, яке орієнтовно може складати 20 000 грн. Загальна сума грошового забезпечення може складати 120 000 грн, а тому з цієї загальної суми 50% буде поділено між родичами першої черги, а у випадку відсутності такої черги, 20% отримають родичі другої черги», - пояснює Руслан Малий.

Проте, як зазначають у Мінветеранів, військовослужбовець також має можливість заздалегідь, на випадок захоплення в полон або зникнення безвісти, залишити особисте розпорядження про виплату грошового забезпечення особі (особам) за його вибором із зазначенням розмірів часток таких осіб у відсотках. Якщо в особистому розпорядженні відсутній стовідсотковий розподіл виплат, нерозподілена частка грошового забезпечення зберігається за військовослужбовцем.

Читайте також: Бойові виплати – як оформити тим, хто на лінії вогню

Алгоритм отримання допомоги

Виплати регулюються постановою Кабінету Міністрів України №8 від 30 листопада 2016 року. Грошове забезпечення родинам починає нараховуватись з моменту:

· захоплення військовослужбовця в полон або заручниками;

· його інтернування в нейтральній державі;

· офіційного визнання зниклим безвісти.

Для оформлення виплат член сім’ї звертається із заявою на ім’я командира (начальника, керівника) військової частини (установи, організації). Подати заяву можна через ТЦК та СП або самостійно – на військову частину.

До заяви додаються:

· Копії сторінок паспорта повнолітніх членів сім’ї з даними про прізвище, ім’я та по батькові і реєстрацію місця проживання (перебування).

· Довідка про реєстрацію місця проживання (перебування) членів сім’ї (у разі відсутності такої інформації в паспорті);

· Копія свідоцтва про шлюб (у разі наявності);

· Копії свідоцтв про народження дітей (у разі наявності);

· Копія документа, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб — платників податків (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це контролюючому органу і мають відмітку в паспорті, – копія сторінки паспорта з такою відміткою).

Окрім цього, рекомендується надавати, якщо такі є:

· копію службового розслідування,

· витяг з реєстру зниклих безвісти за особливих обставин.

Також потрібно вказати реквізити банківського рахунку для переказу коштів. Командир військової частини зобов’язаний розглянути заяву протягом 15 днів і письмово повідомити про своє рішення.

Нагадаємо, раніше veteran.com.ua розповідав, хто має право на виплати у розмірі 100 тис. грн після поранення.

Фото: з відкритих