5 червня 2025 року спливає термін, коли "обмежено придатні" військовозобов’язані України мають пройти військово-лікарську комісію (ВЛК) та уточнити свій поточний статус. При цьому, згідно з чинним законодавством, громадяни мають самостійно ініціювати проходження медичного огляду, а не чекати на повістку. А якщо ВЛК не буде пройдено до 5 червня, людині загрожує штраф до 51 тисячі гривень.
Цікаво, що обов’язок пройти ВЛК законодавчо покладено і на чоловіків, які перебувають за кордоном. Що робити таким військовозобов’язаним та чи загрожує їм штраф від Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК), детально пояснила адвокатка Дар’я Тарасенко.
Читайте також: Нові правила ВЛК у 2025 році - як оцінюють стан військових після поранень, що важливо знати
Хто може не проходити ВЛК до 5 червня
Уточнити свій статус щодо придатності до військової служби мають всі військовозобов’язані, які раніше отримали довідку з позначкою "обмежено придатний". Це стосується чоловіків, які відповідають одразу трьом критеріям:
- є військовозобов’язаними віком від 25 до 60 років;
- не мають статусу особи з інвалідністю;
- не проходили військово-лікарську комісію після 4 травня 2024 року.
Відповідно до рішення військово-лікарської комісії, їм може бути присвоєно один з чотирьох статусів:
· "придатний" або "непридатний до військової служби";
· "придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, вищих військових навчальних закладах освіти";
· "тимчасово непридатний".
Обов’язок пройти ВЛК покладено і на "обмежено придатних", які перебувають за кордоном. Однак очевидно, що перебуваючи за межами нашої країни, зробити це вони не зможуть: по-перше, ВЛК проходиться виключно особисто, а по-друге, - на території України. Тож єдиним виходом, передбаченим законодавством, є приїзд військовозобов’язаного на Батьківщину, звернення до ТЦК та візит до фахівців військово-лікарської комісії.
Штраф за непроходження ВЛК: три ймовірні сценарії
А що ж буде, якщо "обмежено придатний" військовозобов’язаний, який перебуває за кордоном, проігнорує вимогу пройти ВЛК до 5 червня 2025 року?
Читайте також: Проходження ВЛК в Україні спростили – деталі Постанови Кабміну
На думку Дар’ї Тарасенко, ситуація в такому випадку може розвиватися за одним з трьох сценаріїв:
1. Чоловік не приїжджає в Україну, щоб пройти ВЛК, та сподівається на відсутність штрафу. Такий варіант не виключено, але нагадує гру в лотерею "пощастить/не пощастить". Сам факт невиконання вимоги пройти ВЛК не означає автоматичне призначення штрафу – для цього має бути винесена постанова ТЦК про притягнення до адміністративної відповідальності. Якщо такого документа немає, то немає й обов’язку сплатити штраф.
2. ВЛК не пройдено, і ТЦК притягає військовозобов’язаного до адмінвідповідальності. У такому випадку важливо відстежувати дату винесення постанови: якщо вкластися у визначені строки та сплатити штраф, то сума більше не зростатиме. А якщо кошти не будуть сплачені, то розмір покарання може збільшитися то 34 та навіть 51 тисячі гривень.
3. ВЛК не пройдене, але військовозобов’язаний готовий скористатися так званою знижкою на штраф. Зменшити розмір покарання за порушення правил військового обліку можна, якщо звернутися до ТЦК із заявою про вчинення порушення та не заперечення проти притягнення до адміністративної відповідальності. Тоді штраф може бути призначений у мінімальній сумі – 17 тисяч гривень. А якщо громадянин сплатить половину від суми (8500 грн) протягом десяти днів, то він вважатиметься закритим.
"Якщо військовозобов’язаного покарають за те, що він до 5 червня не пройшов ВЛК як "обмежено придатний", то вдруге за те саме порушення покарати вже не зможуть, - звернула увагу фахівчиня. – На жаль, держава не передбачила виключення (щодо вимоги пройти ВЛК "обмежено придатним" – ред.) для тих, хто має відстрочку або, наприклад, перебуває за кордоном та здійснює постійний догляд за хворою мамою. Тож я раджу зважувати всі варіанти, всі ризики, щоб потім не отримати "сюрприз" у вигляді штрафу в 51 тисячу гривень".
Нагадаємо, з 1 квітня запрацювали електронні кабінети ВЛК. Тепер постанови з висновками щодо придатності військовозобов’язаних до служби формуватимуться та передаватимуться в цифровому вигляді автоматично.
Фото: з відкритих джерел