В Україні особи з інвалідністю всіх груп мають право на відстрочку від мобілізації. Проте вона не дорівнює виключенню з військового обліку – для того, щоб припинити бути військовозобов’язаним, потрібно отримати висновок ВЛК про непридатність.
Наразі Постановою КМУ № 163 запроваджено експериментальний проєкт, згідно з яким деякі громадяни, і зокрема люди з інвалідністю, мають право отримати висновок ВЛК без проходження медичного огляду. Кому варто пройти комісію, на своїй сторінці у Facebook розповіла адвокатка Дар’я Тарасенко.
Читайте також: Постанови ВЛК стали електронними - що це змінить для військовозобов'язаних
Хто може пройти ВЛК без огляду
Правознавиця зазначила, що пройти ВЛК без медичного огляду можуть повнолітні особи з інвалідністю всіх груп, підлітки до 18 років з інвалідністю, які вже стали на військовий облік, а також підлітки, які мають тяжкі захворювання, що дають право на державну допомогу. Для цього вони мають звернутися до ВЛК з відповідними документами.
«Постанова ВЛК прийматиметься без присутності особи та без проведення медичного огляду на основі поданих документів та/або даних, наявних в електронній системі охорони здоров’я, доступ до яких отримано відповідно до законодавства, та інших інформаційних систем, реєстрів та баз (банків) даних відповідно до статті 14 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів”», - розповідає Дар’я Тарасенко.
Проте вона підкреслила, що цією опцією можна скористатися за бажанням і прийняття постанови не означає, що всі чоловіки з інвалідністю відтепер мають пройти ВЛК.
«Я вважаю, що є сенс це зробити тільки тоді, коли ви розумієте, що маєте підстави для того, щоб бути визнаним непридатним до військової служби і відповідно - виключеним з військового обліку, - говорить юристка. - В інших випадках не бачу сенсу витрачати час для отримання такого висновку ВЛК».
Читайте також: Стати на військовий облік за кордоном без ТЦК і ВЛК зможуть українські чоловіки
Як самостійно визначити ступінь придатності
Спробувати самостійно визначити ступінь придатності можна – для цього користуйтеся Додатком 1 та Додатком 3 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України. Адвокатка Оксана Міськів надала алгоритм дій:
• Спочатку відкрийте Додаток 1 до Постанови – Розклад хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві.
• Знайдіть свій діагноз (можна це зробити, користуючись функцією «Пошук у тексті» через введення ключових слів).
• Відкрийте Додаток 2 – Пояснення щодо застосування статей Розкладу… та знайдіть статтю, яку визначили в п.2 алгоритму. Перегляньте, до якого пункту цієї статті віднесений діагноз.
• Після цього повертайтеся до Додатку 1 та дивіться висновок.
• Також відкрийте Додаток 3 - Таблицю додаткових вимог до стану здоров’я та визначте, чи є додаткові ознаки непридатності до певного виду служби.
Юристка наводить приклад – якщо військовослужбовцю встановлено діагноз «виразкова хвороба шлунку», згідно Розкладу хвороб це стаття 53. У додатку 2 потрібно переглянути, до якого з пунктів статті віднесено діагностований стан та ступінь розвитку хвороби.
«Якщо це, наприклад, виразкова хвороба шлунка з множинними (дві та більше) виразками за останні п’ять років – то це пункт «б». Повертаємося до Розкладу хвороб і бачимо, що згідно п «б» особа має бути визнана ВЛК придатною до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони», - пояснила правознавиця.
Також відкрийте Додаток 3 та знайдіть у таблиці статтю 53б, щоб визначити додаткові обмеження для місця служби за станом здоров’я.
Читайте також: Пройти ВЛК зобов’язані не всі: хто з "обмежено придатних" звільнений від повторного медогляду
Які документи подати
Як розповідає Дар’я Тарасенко, до ВЛК тим, хто бажає пройти комсію, потрібно подати один (або за наявності декілька) з таких документів:
• довідка за формою № 080-3/о
• медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років або його дублікат, виданий закладом охорони здоров’я,
• посвідчення або інший документ, що підтверджує призначення на таку дитину соціальної допомоги,
• довідка до акта огляду МСЕК або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи,
• пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги, в яких зазначено групу та причину інвалідності,
• довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.
Крім того, замість оригіналів зазначених документів можна подати їх копії за умови пред’явлення оригіналів (крім подання дубліката медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років). Копії документів (крім медичних) можуть бути засвідчені власним підписом особи, яка їх подає.
Нагадаємо, раніше veteran.com.ua розповідав, які відстрочки від мобілізації можна оформити в «Резерв+», а які тільки в ТЦК та СП.
Фото: з відкритих джерел