Після лікування: які рішення може ухвалити ВЛК щодо військовослужбовця — повний перелік постанов і подальші дії

Після проходження стаціонарного лікування військовослужбовець може потребувати подальшого медичного втручання, реабілітації чи відпочинку для відновлення. Залежно від стану здоров’я та перспектив повернення до служби, військово-лікарська комісія (ВЛК) ухвалює постанови, які визначають подальші дії та права військовослужбовця.

Читайте також: У "Резерв +" запустять ще два види відстрочок від мобілізації – хто зможе оформити

Види постанов ВЛК після лікування

1. Відпустка для лікування (після хвороби, поранення, контузії, травми чи каліцтва)

Постанова про необхідність відпустки видається, якщо для повного одужання та відновлення працездатності потрібно не менше одного місяця. В інших випадках ВЛК може ухвалити рішення про звільнення від службових обов’язків або про направлення до батальйону (команди) видужуючих. Якщо ж є очевидні докази того, що працездатність не відновиться, постанова про відпустку не видається — замість цього розглядається питання про придатність до служби.

2. Потреба у лікуванні чи реабілітації

Якщо після завершення основного лікування необхідне додаткове медичне втручання (у тому числі переведення до іншого закладу), ВЛК видає постанову із зазначенням медустанови та терміну лікування або реабілітації. Якщо загальний термін перебування на лікуванні перевищує чотири місяці, ВЛК ухвалює постанову про потребу у тривалому лікуванні.

3. Потреба у тривалому лікуванні

Ця постанова застосовується у випадках, коли загальна тривалість лікування, включаючи відпустку, становить понад 4 місяці. Якщо в подальшому така потреба відпадає, ВЛК ухвалює постанову «не потребує тривалого лікування». Огляд з метою встановлення потреби у тривалому лікуванні має бути проведений не пізніше ніж через чотири місяці з початку лікування.

4. Потреба у лікуванні за кордоном

Таке рішення ухвалюється, якщо військовослужбовець потребує тривалого лікування або реабілітації за кордоном. ВЛК видає відповідну постанову про направлення за кордон для отримання медичної допомоги.

5. Потреба у стаціонарному обстеженні чи переведенні до іншого закладу охорони здоров’я

ВЛК може окремо ухвалити рішення про необхідність подальшого стаціонарного обстеження або переведення до іншого медичного закладу.

6. Звільнення від виконання службових обов’язків

Постанова може бути видана для звільнення від обов’язків на період оформлення звільнення зі служби або для підготовки і затвердження свідоцтва про хворобу. Така постанова не може перевищувати 30 календарних днів.

7. Направлення до батальйону (команди) видужуючих

Це рішення ухвалюється у воєнний час для осіб, які завершили лікування, але ще не повернулись до повноцінної служби.

8. Протезування або ортезування

ВЛК може надати висновок про потребу у забезпеченні засобами реабілітації: протезами, ортопедичним взуттям, засобами для пересування, меблями, комунікаційними засобами тощо. Перелік таких засобів затверджено Постановою КМУ №1306 від 07.12.2023 та законом України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю» №2961-IV.

9. Супроводжуюча особа і проїзд

Постанова може містити відомості про необхідність супроводу (із зазначенням кількості осіб), а також потребу в проїзді (із зазначенням транспорту та категорії місць).

Відпустка для лікування

На підставі відповідної постанови ВЛК військовослужбовцю може бути надано:

  • 30 календарних днів — відпустка для лікування у зв’язку з хворобою;
  • 30, 45 або 60 календарних днів — відпустка після поранення, травми, контузії або хірургічного втручання.
  • Якщо є медичні показання, ВЛК може продовжити відпустку ще на 30, 45 або 60 днів.

Сукупна тривалість лікування, включно з усіма видами відпустки за станом здоров’я, не повинна перевищувати 12 місяців поспіль. Остаточне рішення щодо необхідної тривалості лікування ухвалює лікар, орієнтуючись на клінічну картину і відповідні стандарти медичної допомоги.

Після завершення лікування і відпустки за станом здоров’я, військовослужбовець зобов’язаний повторно пройти медогляд ВЛК для встановлення ступеня придатності до подальшої служби. Якщо особа після лікування не може приступити до виконання обов’язків, її направляють на ВЛК для оцінки стану здоров’я.

Читайте також: Нова вимога до обмежено придатних: хто має пройти ВЛК і до якої дати

Порядок дій військовослужбовця після постанови ВЛК про відпустку

Написати рапорт на відпустку за станом здоров’я (за формою, наведеною в Додатку 13), перебуваючи в закладі охорони здоров’я. У рапорті слід вказати місце проходження відпустки і назву територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), куди має бути направлено відпускний квиток.

Отримати документи: довідку ВЛК, виписку з медичної карти стаціонарного хворого та копію рапорту. Ці документи надсилаються до військової частини через Систему електронного документообігу (СЕДО) і повинні мати відповідні позначки (номер, дата, штамп).

Прибути до ТЦК та СП, зазначеного в рапорті, та стати на облік.

Очікувати оформлення наказу на відпустку та відпускного квитка, які надсилаються через СЕДО до зазначеного ТЦК та СП.

Отримати відпускний квиток у ТЦК та СП та розпочати відпустку за місцем її проходження.

Ми також повідомляли раніше, Міністерство оборони України офіційно повідомило про необхідність повторного проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) для окремої категорії військовозобовʼязаних чоловіків.

Згідно з відповіддю оборонного відомства на депутатський запит народного депутата, члена Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександра Федієнка, йдеться про громадян віком від 25 до 60 років, які до 12 лютого 2025 року були визнані обмежено придатними до військової служби.

Фото: з відкритих джерел