Близько двох місяців тому в Україні спростили та вдосконалили передачу відомостей про участь захисників та захисниць у бойових діях. Її здійснюють засобами Єдиного державного реєстру ветеранів війни (ЄДРВВ) протягом не більше п’яти днів від початку дії бойового розпорядження, що значно пришвидшує надання статусу УБД  (учасника бойових дій) військовим.

Читайте також: Статус УБД – як отримати бійцям добровольчих формувань тергромад

Попри це, у захисників і захисниць і досі виникають проблеми з оформленням статусу та відповідного посвідчення. І це, в свою чергу, створює перешкоди при отриманні пільг, виплат і таке інше. Особливо гострою проблема залишається для військових з пораненнями та інвалідністю, які мають труднощі з переміщенням. Як отримати УБД таким воїнам,  пояснили у Громадській організації "Український центр захисту прав людини".

До голови правління ГО Людмили Денісової звернувся батько військового, який був важко поранений на фронті та наразі перебуває  в реабілітаційному центрі. Захисник на даний момент переміщується виключно на милицях, тож фізично не може отримати посвідчення учасника бойових дій (рішення про надання статусу вже прийнято). У зв’язку з цим родина вже зіткнулася з відмовою при спробі оформити пільги на комунальні послуги, гарантовані державою УБД.

За словами Людмили Денісової, насправді у пораненого захисника немає потреби кудись їхати, щоб отримати посвідчення. Навпроти, згідно з Порядком видачі посвідчень УБД, затвердженим Міністерством оборони України ще в 2022 році, він має право отримати документ за місцем проживання чи перебування.

Читайте також: Підвищена пенсія для ветеранів - на яку доплату можуть розраховувати УБД

"Для цього необхідно із заявою звернутися до начальника ТЦК і СП, де він перебував на військовому обліку, з проханням організувати та видати йому посвідчення УБД за адресою його місця проживання або перебування. У заяві необхідно вказати номер та дату протоколу комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій при Міністерстві оборони, яким захиснику присвоєно статус УБД. А також обов’язково зазначити, що він має труднощі при самостійному пересуванні та просить видати посвідчення за адресою", - пояснила вона.

Крім того, в заяві варто вказати  контактний номер телефону та попросити заздалегідь повідомити про дату вручення посвідчення учасника бойових дій. Так військовий, який перебуває в реабілітаційному центрі, зможе підготуватися та зустріти осіб, які привезуть йому документ.

Фото: Мінветеранів