В Україні оновили порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Відповідну Постанову № 519 6 травня ухвалив Кабінет Міністрів.
Які нововведення вносяться, як тепер фіксуватимуть факт вручення повістки військовозобов’язаним та що зміниться в процесі оформлення відстрочок від мобілізації, на своїй сторінці у соцмережі Facebook детально пояснила адвокатка Дар’я Тарасенко.
Читайте також: Частину студентів можуть позбавити відстрочок від мобілізації – Кабмін вніс законопроєкт
Які відстрочки від мобілізації не продовжуватимуть автоматично
Згідно зі свіжими змінами до Постанови Кабміну №560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період", відтепер факт вручення повістки військовозобов’язаному фіксуватимуть у реєстрі "Оберіг". Однак на даний момент це стосуватиметься лише повісток, оформлених на бланку. А інформацію про вручення документу, сформованого за допомогою самого реєстру, у нього не вноситимуть.
Інші нововведення стосуються процедури оформлення відстрочки від мобілізації. Дар’я Тарасенко зазначає, що автоматичного продовження дії документів більше не передбачено. Винятком стануть лише відстрочки, які оформлюються через мобільний застосунок "Резерв +": вони продовжуватимуться самостійно з кожним разом продовження строку загальної мобілізації (даний функціонал працює і наразі).
Щодо відстрочок, які надавалися рішенням комісії районного або міського Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК), то їх військовозобов’язаним треба буде продовжувати (якщо не втрачені підстави для оформлення такого документу). Проте процес новою Постановою Кабміну дещо спрощений.
Чи доведеться подавати документи для оформлення відстрочки повторно
"Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надана (оформлена) відповідно до пунктів 57 – 58.1 цього Порядку, у разі продовження строку проведення мобілізації продовжується районним (міським) Територіальним центром комплектування та соціальної підтримки без повторного надання військовозобов’язаним документів, що підтверджують право на відстрочку, за наявності у нього законних підстав на відстрочку на строк, установлений Указом Президента України про продовження строку проведення мобілізації, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави для відстрочки, шляхом внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів інформації про зміну дати закінчення дії відстрочки", - цитує документ адвокатка.
Читайте також: Чи можна оформити відстрочку від мобілізації, якщо є борги – роз’яснення юриста
За її словами, це нововведення в практичній площині означатиме наступне:
1. Відстрочки продовжуватиме сам ТЦК, а не комісія;
2. Спосіб продовження – внесення інформації про нову дату закінчення відстрочки до Реєстру (а не рішенням комісії);
3. Збирати пакет документів та подавати його повторно для продовження відстрочки більше не потрібно.
У той же час наразі залишається незрозумілим, чи має військовозобов’язаний ініціювати продовження відстрочки від мобілізації, або ж ТЦК робитиме це самостійно, без окремого звернення. Зважаючи на це, Дар’я Тарасенко рекомендує громадянам все ж подавати заяву з проханням про продовження раніше наданої відстрочки, прикладаючи копію військово-облікового документа та довідки про попередню відстрочку (за наявності). При цьому звернутися до Терцентру можна як особисто, так і засобами поштового зв’язку.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, кого з чоловіків до 25 років можуть мобілізувати.
Фото: з відкритих джерел