Коли почалося повномасштабне вторгнення російської армії, Андрій Одаренко працював за кордоном. За лічені дні він, маючи військовий досвід за часів АТО, приїхав в Україну та став на її захист. Проте дуже скоро втратив ногу на фронті та повернувся до рідного Хмельницького.
Важке поранення не зламало Андрія та не зламало його в прагненні будувати найкраще життя. Напроти: тепер він вважає себе "людиною з необмеженими можливостями" та активно розвиває власну справу - ІТ-центр для дітей та підлітків School of modern skills.
Читайте також: Програмування та робототехніка - ветеран Дмитро Баранов проводить безкоштовні уроки для дітей
"Не треба ветерана носити на руках"
Вперше на захист України ветеран став ще за першої фази російської агресії – брав участь в АТО у 2015 році. Пізніше демобілізувався, повернувся до цивільного життя, працював у Данії. Однак коли почалася велика війна, одразу приїхав на Батьківщину та пішов до військкомату. Незважаючи на наявність бойового досвіду, спочатку отримував відмови та згодом доєднався до хмельницької Тероборони.
Один з травневих днів 2022 року назавжди змінив життя ветерана. Тоді він потрапив під ворожий обстріл на Донеччині та втратив ногу. Пригадує, що ще до ампутації зрозумів, що з кінцівкою доведеться "попрощатися". Першою, кому зателефонував після поранення, була кохана дівчина Настя. Вона ж і стала підтримкою на шляху реабілітації та започаткування власного бізнесу.
"Вона одразу сказала, що все буде добре, а коли я був без свідомості, приїжджала до мене та сиділа поруч, хоча їй й казали: "він не повернеться до свідомості". І це дуже важливо, а ще важливо, коли ветеран відчуває що він потрібний, - ділиться чоловік. – Не треба його "носити на руках". Так людина стає такою, що не може себе обслуговувати, або звикає і не хоче цього робити. У мене такого не було, і я дуже вдячний Насті за таке відношення – як до звичайної людини".
Читайте також: «Маємо бути прикладом для дітей» - ветеран Андрій Коновалов з протезом викладає фізкультуру в школі
Андрій впевнений: насправді існує безліч людей, хто щиро хоче підтримати та допомогти ветеранам і ветеранкам під час реабілітації та на подальшому шляху. На його думку, цивільні готові до повернення захисників, хоча й інколи ї "перегинають палицю": наприклад, починають активно жаліти та співчувати екс-військовому. Проте на погляд чоловіка, важкі поранення та навіть ампутації змінюють життя в іншому сенсі, відкриваючи нові перспективи та перетворюючи ветерана в "людину з необмеженими можливостями".
Головне натхнення та мотивація – талановиті українські діти
Одним з аспектом реабілітації для чоловіка стало заснування ІТ-центр для дітей та підлітків в Хмельницькому. Андрій розповідає, що про власну справу став задумуватися ще на роботі в Данії, а вже відкривши її, зрозумів, що насправді про це нічого не знав.
Ідея відкрити ІТ-центр не належить самому ветерану, однак він ще жодного не пожалкував, що почав працювати саме з дітьми та підлітками:
"Я раніше і не знав, наскільки українські діти талановиті, б на початку приділяв своїй справі не дуже багато уваги, ще не мав досвіду в бізнесі та допускав багато помилок. А тоді вже побачив, заради кого це все роблю, зрозумів, що не дарма втратив своє здоров’я, і готовий далі для цього жити".
Історія ІТ-центру почалася наприкінці грудня 2023 року, а сьогодні тут займаються вже більше 90 дітей та підлітків від чотирьох до шістнадцяти років. Андрій каже, що вікові межі при прийомі вони вказують приблизно та більше орієнтуються на знання та вміння конкретного учня чи учениці.
Читайте також: «Не варто боятися пробувати» - військовий Володимир Сербін відкрив дитячий центр та кав’ярню
На даний момент у закладі доступні кілька курсів:
- Робототехніка Lego Education - для наймолодших;
- ІТ-старт та Minecraft;
- Основи програмування;
- Ілюстратор Photoshop та Figma;
- Мова кодування Phyton.
У планах - запуск онлайн-навчання, для чого наразі в центрі очікують на обладнання, а також створення курсу для дорослих.
Нагадаємо, раніше ми розповідали історію ветерана Миколи Пляскіна. Єдинийв Україні авторизований викладач уданського стилю цигуна та кунфу з 30-річним досвідом захищав Батьківщину на фронті, а повернувшись, навчає бойовому мистецтву дітей та дорослих.
Фото: скриншот з відео