Ветеранська політика в Україні працює: Постановою КМУ від 29 листопада 2024 р. № 1209-р схвалено відповідну Стратегію до 2030 року. В мережах – аж надмір на цю тему публікацій, фото, коментарів, аналітики. Профільне міністерство генерує інновації у ЗСУ та дотичних галузях, що надають послуги ветеранам. На захисті їхніх прав, окрім держави - ГО, фонди, проєкти та гранти. Ними опікуються фахівці із супроводу, омбудсмени та їх регіональні представники. Та як реально відбувається цей складний процес - реінтеграції ветеранів та ветеранок? Це буде моя власна історія - авторки цих рядків.
(Частина перша, продовження читайте 07.02.2025)
Сім кіл пекла після ЗСУ
Війна. Ти жінка, якій 55. Добровільно, за мобілізацією, призиваєшся до ЗСУ. Служиш територіально на північному прикордонні, там, де ген: зліва за кукурудзинням, а справа вже за посадкою – ворог… Звільняєшся за сімейними обставинами, проходиш кілька кіл пекла. Повертаєшся до цивільного життя. Пласт проблем паперових, робочих, медичних, психологічних, сімейних – по твою душу – і ти з ними один на один.
З крісла керівника – в берці і в солдати
…Рішення піти у ЗСУ прийшло в травні 2022-го, коли Суми звільнили з оточення. Саме формувався місцевий стрілецький батальйон. Військовозобов’язана з 1989-го, влучно стріляю, але для війни цього замало, бо без досвіду та підготовки. Таки взяли, аж з третього разу.
Ділюсь досвідом
- Якщо ти призиваєшся за мобілізацією, за тобою зберігається робоче місце та посада, ти не звільняєшся: жодних записів у трудовій, тільки внутрішні накази чи розпорядження. Це право на гарантії регламентується Кодексом законів про працю.
- Відповідно до норм ст. 119 Кодексу законів про працю, починаючи з 19.07.2022 р. роботодавець не зберігає середній заробіток працівника за період його військової служби за призовом під час мобілізації.
...Вчорашня директорка департаменту, з двома вищими та аспірантурою, майже 30-річною вислугою держслужби упродовж 15 літ успішно вибудувала кар’єру. А тепер згідно з Указами Президента: «Про введення воєнного стану в Україні» та «Про загальну мобілізацію», призвана на військову службу та зарахована до списків особового складу та на всі види забезпечення з посадовим окладом 2640 гривень, шпк (штатно-посадова категорія) «солдат».
У середині 2022-го, пам’ятаєте? - нам говорили, що війна закінчиться до нового року, а вона тільки набирала обертів… Мої вісім місяців в ЗСУ видались і безкінечно довгими, і блискавично короткими одночасно. У моєму житті змінилося все. Спосіб життя: шикування, форма, зброя; соціальний статус; коло моїх прав та обов’язків; коло спілкування, та, зрештою – і манери спілкування теж.
Удосвіта підйом, за кермом власного авто їхала до місця базування КСП, що розташовувався за пару кілометрів від кордону з «ерефією». Спершу дощі, мокро, сиро, мерзлякувато…Потому сніг та морози. Аж поки не поставили буржуйку – й душа не нагрівалася.
За той час було всього і багато…Та в мене постала потреба догляду за мамою й звільнятися через сімейні обставини.
Алгоритм звільнення
У батальйоні «прихильників» мого звільнення, ясна річ, не було. Що робити, не знала. Юристи нашої військової частини мало що могли підказати, відповідної юридичної практики вони не мали, оскільки я звільнялася першою. Дещо пояснював начальник стройової та командир. Сама перелопатила інтернет-ресурси, знайшла юридичні формулювання та зразок рапорта й за ним написала свій.
Корисні поради
Підстави для звільнення з військової служби за сімейними обставинами передбачені у статті 26 Закону «Про військовий обов’язок та військову службу».
Поки брала довідку ЛКК, було ухвалене рішення, яке вже витало в повітрі, про розформування нашої військової частини й інше підпорядкування. Батальйон, який стояв біля самих витоків оборони Сумщини, за всіма вимогами облаштовував позиції, знав на прикордонні кожен кущик і листочок, передислокували в зовсім інший регіон.
Тим часом у ТЦК сказали надати заключення МСЕК. Звісно, надала всі необхідні документи. Тим часом чекала рішення, про звільнення, заступала в наряди… Трохи згодом здала справи та посаду, все що передбачає ця процедура: зброю, каску, бронежилет, протигаз, спальник. Перший наказ про звільнення не порадував, бо в ньому зазначили неправильні дати звільнення. За ним був ще один, вже остаточний.
На практиці
- Під час служби неодноразово чула думку хлопців, мовляв, зараз – зброя, захист, не до паперів: будь-які папери, то після звільнення. Так от - хибна думка. Краще збирати документи, які підтверджують виконання тобою службових обов’язків упродовж несення служби.
- Особливу цінність представляють документи, що засвідчують поранення, контузію, надання першої домедичної, госпітальної допомоги, які впливають на подальше лікування та перебування на службі.
Читайте також: Як отримати інвалідність без МСЕК: алгоритм дій військовослужбовця.
- Довідки, накази, що стосуються виконання військових обовязків, збирай упродовж служби, вони будуть потрібні й під час та після звільнення:
- Витяг з наказу про призов за мобілізацією та зарахування до списків особового складу з підписом та печаткою.
- Оновлені довідки (їх буде кілька, якщо було переведення в іншу в/ч) про перебування на військовій службі з дати початку і по теперішній час із зазначенням військової частини, завірені підписом та печаткою.
- Довідки про перебування в зоні бойових дій та безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України.
- Документ, що засвідчує отримання та здавання табельної зброї, копію – собі.
- Документ, що засвідчує отримання та здавання військового спорядження.
- Військовий квиток із здійсненими відповідними записами.
- Упродовж служби важливо контролювати використані та невикористані відпустки, оскільки при звільненні виплачується компенсація за невикористані.
Коли на руках наказ про звільнення з лав ЗСУ
Поплакавши добряче над першим наказом, де накрутили з датами звільнення - згідно з якими, відштовхуючись від зазначеної дати виключення із списків особового складу в/ч, я не те що не встигала у 5-денний термін поновитися на військовому обліку, вийти на роботу - дістатись до місця проживання не встигала! Другий наказ я вже сприйняла спокійно, без зайвих емоцій. І ще раз передивилася чинне законодавство, щоб нічого не пропустити важливого у процедурі поновлення на робочому місці та своїх обов'язків як військовозобов'язаної.
Важливо знати
- Після звільнення з військової служби працівник надає роботодавцю військовий квиток із позначкою про таке звільнення.
- Звільнений має звернутися до ТЦК та СП задля належного оформлення військового квитка. Згідно із ч.11 ст.26 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу” особи, звільнені з військової служби, зобов’язані у п’ятиденний строк прибути до відповідних ТЦК для взяття на військовий облік.
- Працівники звільнені з військової служби, мають приступити до роботи на наступний день після того, як їм поставлять позначку про звільнення та візьмуть на військовий облік. Адже на працівника поширюються гарантії передбачені ст. 119 КЗпП України лише з дати початку та закінчення військової служби, що зазначені у військовому квитку.
(Продовження читайте 07.02.2025)
ФОТО з особистого архіву Антоніни Кохан