Керівництво оборонного відомства України заявляє про необхідність відтермінування розгляду питання у ВР на три місяці. Законопроєкт про демобілізацію наразі розроблено, про це повідомив перший заступник міністра оборони України Іван Гаврилюк. Водночас посадовець пояснює: аби вивільнити зі Збройних Сил велику кількість військовослужбовців, необхідні ефективні механізми заміни людського ресурсу.
"Опрацьовуються нові форми й способи ведення бойових дій, - зазначив Гаврилюк. – Щоб реалізація цього законопроекту не призвела до зникнення держави Україна".
Читайте також: Демобілізація після полону – військовий розповів, як звільнитися зі служби та які проблеми виникають на шляху
Чому відкладається питання демобілізації
Секретар Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки Роман Костенко зазначає, що наразі це питання обговорювалося представниками Міноборони та Генштабу, та більше уваги було приділено ротації військових підрозділів, що перебувають на першій лінії.
Речник Міноборони Дмитро Лазуткін наголошує на доцільності та необхідності створення в Україні безперервного циклу несення служби в умовах воєнного стану, коли одні захисники воюють, другі в цей час відпочивають, а треті - готуються.
У новому законі про мобілізацію, прийнятому 11 квітня 2024 року, за ініціативи головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського з документу було вилучено положення про звільнення з військової служби. Тоді ВР зобов’язала Міноборони розробити законопроєкт з відповідними нормами впродовж восьми місяців. Терміни, відведені законодавчим органом спливають, саме цим пояснюється актуальність пошуку демобілізаційних механізмів саме на сьогодні.
Міністерство оборони звертається до комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони і розвідки з пропозицією подовжити строки підготовки законопроекту про умови демобілізації військовослужбовців під час воєнного стану до 18 березня.
Як відбувається демобілізація від початку великої війни
Упродовж майже трьох років з початку повномасштабного вторгнення, військовослужбовці звільнялися з лав ЗСУ лише за наявності певних підстав у відповідності з чинним законодавством. Наразі, згідно з Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" № 3633, стаття 26 Закону України "Про військовий обов’язок та військову службу" викладена в новій редакції, відповідно підстави для звільнення з військової служби зазнали суттєвих змін.
Читайте також: Звільнення зі служби та оформлення виплат – в Україні представили путівник для ветеранів
Відтепер військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації звільняються з військової служби під час дії воєнного стану на підставах:
· за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі;
· на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби або про тимчасову непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;
· за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);
· у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі або обмеження волі;
· через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою цієї, 26 статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);
· у зв’язку із звільненням з полону (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);
· у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів - у разі неможливості їх використання на службі (для осіб вищого офіцерського складу);
· у зв’язку із призначенням (обранням) на посаду або перебуванням на посаді судді, судді Конституційного Суду України, члена Вищої ради правосуддя, члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, керівника служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя, його заступника, дисциплінарного інспектора Вищої ради правосуддя.
Тим часом на порталі офіційного інтернет-представництва Президента України триває збір необхідних 25000 голосів під петицією "Демобілізація в грудні 2024 - січні 2025 військовослужбовців (мобілізованих в лютому-березні 2022), які отримали: важке поранення, три, чотири або більше осколкових поранень". Проголосувати можна за посиланням.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, як захисники та захисниці можуть звільнитися зі служби за станом здоров’я.
Фото: з відкритих джерел