Захисники, яким необхідно здійснювати постійний догляд за батьками з інвалідністю, мають право на звільнення з військової служби. Те ж саме стосується батьків дружини військовослужбовця. Проте, діють ряд умов та обмежень, про які потрібно знати перед тим, як подавати рапорт у військову частину.

Про те, хто може звільнитися через хвороби батьків, як це зробити і які документи необхідно зібрати, розповіла адвокатка Наталя Оболонська.

Читайте також: Чи мають обмежено придатні з відстрочкою пройти ВЛК до 4 лютого – пояснення юристів

Головна умова – відсутність родичів

Юристка зазначила, що через сімейні обставини можут звільнитись військовослужбовці, які:

• проходять базову військову службу;

• проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу;

• проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період;

• проходять військову службу за контрактом;

• проходять кадрову військову службу.

Звільнитися через хвороби своїх батьків або батьків дружини можна, якщо той, хто потребує догляду, має інвалідність I чи II групи. Крім того, це можливо тільки за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи (або якщо такі члени самі потребують постійного догляду за висновком МСЕК чи лікарсько-консультативної комісії, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи).

До першого ступеня споріднення відносяться: батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені), до другого ступеня споріднення: рідні брати, сестри та онуки). Тобто, якщо у людини є рідні, які могли б нею опікуватися, військова частина відмовить захиснику. Підтвердженням того, що постійний догляд за особою з інвалідністю здійснює військовослужбовець буде акт обстеження сімейного стану із зазначенням інформації про наявність чи відсутність інших родичів. Цей документ потрібно подати під час звільнення військовослужбовця зі служби. Він має бути затвердженим керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Чіткого механізму оформлення вищезазначеного акту, за словами правознавиці, немає. Проте, на практиці перевірку за адресою проживання сім'ї військовослужбовця найчастіше проводить спеціальна комісія ТЦК та СП. За результатом обстеження вона складає акт, який  направляється командуванню військової частини.

Крім того, важливо довести, що один з батьків захисника або його дружини дійсно потребує  постійного догляду. До реформи одним з документів, який потрібно було додати до рапорту був висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді. Після розформування МСЕК, яким має бути новий документ, поки що не повідомляли.

Читайте також: Звільнення зі служби та оформлення виплат – в Україні представили путівник для ветеранів

Процедура звільнення

Процедура звільнення передбачає, що перед цим уточнюються дані про проходження захисником військової служби, документально підтверджуються її періоди, що підлягають зарахуванню до вислуги в календарному та пільговому обчисленні, та проводиться розрахунок вислуги років військової служби.

Військовий, який вирішив звільнитися, подає по команді рапорт та документи, які підтверджують підстави для цього.

У рапортах зазначаються:

• підстави звільнення з військової служби;

• думка військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю;

• районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця.

Рапорти військовослужбовцями подаються в усній та письмовій (паперовій або електронній) формах.

«Подання рапорту «по команді» передбачає особисте вручення такого рапорту безпосередньому командиру. Крім того, військовослужбовець має можливість направлення рапорту засобами поштового зв’язку. При цьому слід враховувати, що часом подання рапорту є дата надходження рапорту до поштового відділення за місцем знаходження відповідного підрозділу. Такий спосіб подання краще використовувати як додатковий, передусім ви матимете підтвердження надсилання документів з повним його переліком», - розповідає адвокатка Наталя Оболонська.

Всі прямі командири мають розглянути рапорт впродовж 14 днів з дня подання.

«Після надходження до військової частини письмового повідомлення про звільнення військовослужбовця або після видання наказу командира (начальника) військової частини про звільнення, військовослужбовець повинен здати в установлені строки посаду та підлягає розрахунку, виключенню зі списків особового складу військової частини і направленню на військовий облік до районного (міського) ТЦК за вибраним місцем проживання», - говорить юристка.

Стати на військовий облік ТЦК потрібно впродовж п’яти днів після виключення зі списків особового складу військової частини.

Читайте також: Повернення з фронту: як ветерану підготуватися до нових викликів після звільнення

Як оскаржити рішення

Якщо військовослужбовець подав письмовий рапорт, військова частина зобов’язана надати письмову відповідь з обґрунтованим рішенням. У разі бездіяльності уповноважених працівників, варто звернутися до адвоката, який витребує письмове рішення по розгляду рапорту адвокатським запитом або ж зареєструвати скаргу на гарячу лінію Міністерства оборони України за номером 1512.

У випадку отримання відмови можна оскаржити рішення військової частини, якщо воно було неправомірним. Це можна зробити у два шляхи — досудове та судове вирішення спору.

У разі досудового врегулювання військовослужбовцю необхідно направити скаргу до вищого командування. Строк розгляду даного звернення складає 30 днів.

«До окружного адміністративного суду військовослужбовець може звернутись у строк шести місяців з моменту повідомлення про відмову в задоволенні рапорту. За наявності підстав для оскарження суд визнає протиправними дії військової частини та зобов’язує прийняти рішення про звільнення на підставі рапорту та поданих документів. Подання позову до суду тягне за собою довші терміни розгляду, проте таке оскарження є дієвішим», - розповідає Наталя Оболонська.

Нагадаємо, оформити відстрочку від мобілізації зможе ще одна категорія українців.

Фото: з відкритих джерел