Станом на початок 2025 року в Україні нараховують близько 1 мільйона учасників бойових дій, і ця цифра постійно зростає. Ветерани, які повертаються до мирного життя, потребують не лише подяки, а й реальних можливостей для пошуку роботи та економічної незалежності.

Тому в Україні планують запровадити правові зміни – у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №13180, який має сприяти працевлаштуванню громадян зі статусом УБД.

Читайте також: В Україні спростили вступ до поліції для УБД з пораненнями та ампутаціями – подробиці

Яка ситуація зараз

У пояснювальній записці до законопроєкту наголошують, що сьогоднішнє законодавство не містить чітких норм щодо працевлаштування учасників бойових дій. Роботодавці, які готові наймати ветеранів, не мають жодних пільг чи фінансових стимулів з боку держави.

Єдине виключення — це ветерани, які отримали інвалідність. У такому випадку до них застосовуються ті ж пільги й гарантії, які передбачені для всіх осіб з інвалідністю.

Зокрема, роботодавці зобов’язані створювати спеціальні робочі місця для таких працівників. Якщо на підприємстві працює від восьми до 25 людей, має бути хоча б одне таке місце. А для більших компаній встановлено норматив — приблизно 4% від середньої кількості працівників за рік. За порушення цієї вимоги передбачено відповідальність. Також держава підтримує таких роботодавців: для них встановлено знижену ставку єдиного соціального внеску –  8, 41%.

Читайте також: Підвищена пенсія для ветеранів: на яку доплату можуть розраховувати УБД

Що пропонують у законопроєкті

Новий документ пропонує поширити квоти та пільги не лише для осіб з інвалідністю, а й для всіх ветеранів. Так, у законопроєкті пропонують:

· Запровадити квоти на працевлаштування ветеранів. Роботодавці, у яких працює понад вісім осіб, будуть зобов’язані наймати учасників бойових дій. На період воєнного стану та протягом року після його завершення квота становитиме 2% від середньої кількості працівників за попередній рік. Після цього вона зросте до 5%. Також із того ж моменту до виконання квоти зараховуватимуться лише ті випадки, коли зарплата ветерана буде вищою за мінімальну.

· Надавати підприємствам фінансовий стимул. Якщо учасник бойових дій офіційно працевлаштований на рік за направленням Центру зайнятості, держава компенсує половину витрат на його зарплату (але не більше подвійного розміру мінімалки). Така допомога триватиме шість місяців.

· Ввести штрафи за ігнорування закону. Якщо роботодавець протягом року не виконає квоту, він сплатить штраф за кожного непрацевлаштованого громадянина у двократному розмірі мінімальної заробітної плати.

· Ухвалити податкове послаблення для самих ветеранів. До 1 січня 2028 року їм пропонують встановити ЄСВ на рівні мінімального страхового внеску (аналогічно, як це передбачено для резидентів Дія Сіті).

· Запровити бізнес-підтримку для УБД. Учасники бойових дій, які ведуть підприємницьку діяльність, матимуть пріоритет на державну допомогу, особливо, якщо вони працюють в сільському господарстві.

Наразі законопроєкт тільки опрацьовують в комітеті – veteran.com.ua буде слідкувати за законодавчими змінами.

Нагадаємо, ветеранам у Києві компенсують витрати на навчання та допомагають знайти роботу.

Фото: з відкритих джерел