Україна вже майже три роки чинить спротив повномасштабній збройній агресії росії. У зв’язку з цим введено режим воєнного стану та здійснюється мобілізація. Наразі до війська призивають лише чоловіків, але тема розширення цього обов’язку й на жінок періодично підіймається в суспільстві.
Черговим приводом для обговорення стало прийняття в першому читанні законопроєкту №12076 "Про внесення змін до Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" щодо особливостей взяття громадян України на військовий облік призовників та їх медичного огляду під час проходження ними базової загальновійськової підготовки". Документом нібито запроваджується мобілізація українок. Чи так це насправді, детально пояснила адвокатка Дар’я Тарасенко.
Читайте також: Мама, бабуся та захисниця – історія Людмили Менюк, яка пішла на фронт після загибелі сина
Кого з жінок можуть призвати на військову службу
Правозахисниця нагадала, що деякі українки вже зобов’язані чинним законодавством перебувати на військовому обліку. Йдеться про жінок, які здобули медичну чи фармацевтичну освіту – незалежно від того, чи працюють/працювали вони за фахом. До інших ця норма не застосовується, а сама постановка на облік не дорівнює мобілізації.
Крім того, свіжим законом про мобілізацію, який вступив у силу 18 травня 2024 року, закріплюється норма щодо винятково добровільного, за власним бажанням, призову жінок на військову службу. А Постановою Кабміну №560 вказується, що під час мобілізації українка має підписати спеціальну форму добровільної згоди. Цей документ є офіційно затвердженим додатком до самої постанови.
"Відповідно, яку б спеціальність, освіту не мала жінка, доки вона не висловить бажання служити, вона не може бути призвана на військову службу, - підкреслила Дар’я Тарасенко . – І законопроєкт №12076 ситуацію не змінює. Якщо сьогодні жінок можуть поставити тільки на облік військовозобов’язаних, то ним пропонується також ставити їх на облік призовників - але лише тих, хто бажає пройти базову військову службу. Тому в питанні добровільності нічого не змінилося".
Як жінкам звільнитися з військової служби
Щодо українок, які вже проходять військову службу або були мобілізовані за їхньою згодою, підписали контракт, то ситуація щодо звільнення інакша, звертає увагу адковатка. Тут лише бажання військовослужбовиці не вистачить – потрібні вагомі причини.
Читайте також: Відродження "Фенікса" - снайперка Анастасія Савка після втрати ноги планує повернутися до війська
Для жінок та чоловіків вони здебільшого однакові:
- виховання трьох неповнолітніх дітей;
- інвалідність самої захисниці.
"І підстави, які існують тільки для жінок: вагітність та відпустка у зв’язку з доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного або шестирічного віку, - додала пані Дар’я . – Якщо обидва з подружжя проходять військову службу і мають неповнолітню дитину, то один з подружжя може звільнитися. Але йдеться виключно про жінок – чоловіки даною опцією скористатися не можуть".
Нагадаємо, в Україні реформують систему ВЛК . Невдовзі пройти медогляд можна буде без відвідування ТЦК у цивільному закладі охорони здоров’я.
Фото: з відкритих джерел