"Я був різноплановим артистом, завжди займався творчістю. Танцював, співав, проводив різні заходи", - так описує себе та своє життя до повномасштабного вторгнення росіян ветеран Володимир "Музикант" Тука.

Чоловік проживав у Херсоні, тут і зустрів велику війну. Два місяці провів в окупації, після чого вирвався до Одеси та пішов у військкомат. Боронив Донеччину, а після демобілізації за станом здоров’я розпочав пошуки нового себе. Своє місце віднайшов у творчості – спільно з театром-студією "ВЕАТ" у Києві започаткував акторські тренінги для ветеранів і ветеранок.

Читайте також: Реабілітація через мистецтво – у Києві стартував проєкт "Театр ветеранів"

Як проходять заняття, чого навчаються захисники і захисниці та як це допомагає їм в реабілітації, Володимир Тука розповів в інтерв’ю veteran.com.ua.

Після звільнення зі служби хотів почуватися корисним

Внаслідок повномасштабного вторгнення російських військ вже в березні 2022 року Херсон був окупований. Володимир перебував у місці близько двох місяців – ходив на мітинги мирних мешканців, протестував проти "руського міра". Потім  - виїхав до Одеси і пішов до військкомату.

"Десь через півроку мене призвали на службу. Я воював на Донецькому напрямку, в Мар’їнці. Провів там десь два тижні та отримав кульове поранення правого плеча, - пригадує чоловік. Потім близько двох місяців був на передовій, в Красногорівці, ще два – на другій лінії, а тоді мене перевели".

У зв’язку з пораненням захиснику встановили 3 групу інвалідності, і він звільнився з військової служби. Каже, що після мобілізації найбільше прагнув почуватися корисним, допомагати як тим, хто ще воює на фронті, так і ветеранам. Багато навчався, відвідуючи різноманітні тренінги, зокрема, з надання психологічної підтримки. У Львові ходив на заходи Центру реабілітації та протезування постраждалих від війни Superhumans – там і народилася ідея створити "Акторський тренінг для ветеранів".

"Був у них проєкт, у рамках якого ветерани мали організовувати активності для "новоприбулих" ветеранів і ветеранок, щоб їх якось соціалізувати. Наприкінці було завдання сформувати якусь програму, яку потім можна було б втілити в життя, - розповідає Володимир. – На той момент я вже кілька місяців відвідував акторські курси,  і мені це дуже подобалося, тож я захотів створити щось  таке для інших ветеранів і ветеранок. У Superhumans мене підтримали та підштовхнули до реалізації задуму, надавши стипендію на чотири місяці.  Я знайшов театр-студію "ВЕАТ" у Києві, і запропонував їм разом організувати акторські тренінги для наших хлопців і дівчат".

Акторські тренінги + спорт – ідеальна комбінація для реабілітації

"Акторський тренінг для ветеранів" стартував у червні 2024 року. Чоловік зізнається, що спочатку було нелегко витягнути на заняття захисників і захисниць, особливо – незнайомих. Тож першими до них долучилися його побратими. Однак з часом група назбиралася, а проєкт продовжився і триває вже й без фінансової підтримки з боку Superhumans.

Читайте також: Родина ветерана Олексія Притули стала героями дитячої книги - інтерв’ю з авторкою Тетяною Руменко

Безкоштовні акторські тренінги проходять раз на тиждень та влаштовані таким чином, щоб у разі пропуску учасник не відчував відставання. Під керівництвом актора, режисера, засновника театру-студії "ВЕАТ" Михайла Міскуна, акторки, тренерки з голосу Катерини Арділєс та самого "Музиканта" ветерани і ветеранки навчаються акторській майстерності, імпровізації,  розвивають критичне мислення, гнучкість когнітивного мислення, тренують голос та активно соціалізуються. А ще  - поринають в іншу реальність, в якій існують лише "тут і зараз".

"Всі наші учасники як один кажуть, що оті півтори години, що ми займаємося, наче телепортуються в інакший Всесвіт. Вони відволікаються від своїх проблем, думок, отримують нові знання та навички – і це дуже захоплює, занурює з головою, - ділиться Володимир. – Тренінги допомагають хлопцям та дівчатам інакше подивитися на своє життя, на те, що їх оточує. Також в них з’являється почуття невеличкої свободи, знімається повсякденне напруження, виходять "закупорені" емоції".

Чоловік додає, що під час занять відбувається непримусове навчання в ігровій формі, змінюється настрій учасників, покращується їхній психологічний стан. Тож, на його думку, проєкт можна розглядати як елемент реабілітації. Дуже корисними тренінги будуть зокрема тим, хто переніс контузію, адже запропоновані вправи допомагають поновити когнітивні зв’язки, позитивно впливають на роботу мозку. А якщо поєднати заняття з фізичною активністю (звісно, з дозволу лікаря), то для відновлення захисників і захисниць створиться ідеальна комбінація.

Як взяти участь у проєкті "Акторський тренінг для ветеранів"

За словами "Музиканта", в середньому заняття відвідує група з п’яти людей, однак ресурсу викладачів вистачило б і на більшу кількість - до 12 учасників. Тому в бажаючих ще є можливість долучитися до проєкту. За подробицями  та для запису можна звертатися безпосередньо до Володимира за телефоном: +380 66 006 75 32.

Читайте також: Музеї, театри та бібліотеки – у Львові ветерани можуть безкоштовно відвідувати заклади культури

Хоча акторські тренінги для ветеранів і ветеранок проводяться всього п’ять місяців, чоловік вже планує подальший розвиток своєї творчої справи. Розповідає, що хоче зібрати стабільну групу з десяти-дванадцяти людей, які б  змогли підготувати та презентувати на сцені постановки, показати виставу.

"Я б хотів, щоб заняття "кістяка" переросли в справжній театр, щоб ми зібрали ветеранську трупу. І тоді, можливо, наступного літа змогли б показати невелику виставу чи перфоманс, - ділиться Володимир Тука. – А паралельно з тим проводили навчально-розвиваючі акторські тренінги, набирали новачків".

Він каже, що відвідувати заняття можуть всі охочі ветерани і ветеранки: вимог щодо досвіду, навичок чи фізичного стану немає. Наразі тренінги проводять у підвальному приміщенні, однак театр-студія "ВЕАТ" може надати й простір на першому поверсі, що буде більш ніж інклюзивним рішенням. Головна ж вимога до потенційних учасників  -  бажання спробувати щось нове та отримати від цього задоволення.

Нагадаємо, раніше ми розповідали про  співачку, волонтерку та вокальну тренерку Дарину Кирилко, яка проводить безкоштовні співочі клуби й індивідуальні заняття для військових та створила ветеранський гурт.

Фото: надані Володимиром Тукою