На початку лютого спливає термін, в який військовозобов’язані зі статусом "обмежено придатний" мають повторно пройти військово-лікарську комісію (ВЛК). Медогляд має вирішити їхню подальшу долю стосовно несення військової служби: вони отримають статуси "придатних", "непридатних", "тимчасово непридатних" або "придатних до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, вищих військових навчальних закладах освіти".

Читайте також: В Україні реформують систему ВЛК: пройти медогляд можна буде без відвідування ТЦК

Пройти ВЛК "обмежено придатні" мають до 5 лютого. Ті, хто не встигнуть чи свідомо проігнорують цей обов’язок, маючи на руках відповідну повістку, можуть бути притягнуті до адміністративної чи навіть кримінальної відповідальності – в залежності від причин та обставин неявки.

Який розмір штрафу загрожує військовозобов’язаним

Пройти ВЛК -  прямий обов’язок військовозобов’язаного, однак для цього він має спочатку отримати направлення (повістку) від Територіального центру комплектування і соціальної підтримки (ТЦК). Тобто, ініціативною стороною виступає саме ця структура, а пройти медичний огляд без відповідного документу не вийде.

Водночас з тим, якщо військовозобов’язаному була видана/надіслана повістка для проходження ВЛК, а він проігнорував цю вимогу, то йому доведеться відповісти за законом. Неявка може бути розцінена як порушення правил військового обліку (ч.3 ст.210 КУпАП) або порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (ч.3 ст.210-1 КУпАП). Санкція статей передбачає накладення штрафу в розмірі від 17 000 грн до 25 500 грн.

Покарати "обмежено придатних" можуть вже з 6 лютого 2025 року:

"Є часові обмеження, коли люди мають прийти. Тобто, на наступний день після визначеного крайнього терміну ми вже можемо притягнути людину до відповідальності за порушення військового обліку, - розповіла речниця Черкаського обласного ТЦК та СП Аліна Кривошея. - Водночас, під час розгляду постанови начальником ТЦК, якщо буде поважна причина, то штраф можуть і не накласти. Все в індивідуальному порядку".

Зауважимо, що до поважних причин  неявки/непроходження ВЛК відносять:

- перешкоди стихійного характеру, хворобу громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;

- смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

Читайте також: Чи мають обмежено придатні з відстрочкою пройти ВЛК до 4 лютого – пояснення юристів

Пройти ВЛК мають не тільки "обмежено придатні"

За словами Аліни Кривошеї, пройти військово-лікарську комісію мають не тільки військовозобов’язані (резервісти), але й чинні військовослужбовці. Йдеться про захисників і захисниць, які отримали поранення, травми, мали захворювання та раніше відносилися до категорії "обмежено придатних":

"Хто був "обмежено придатний", і стан здоров'я поліпшився, служитиме й надалі. Хтось отримав поранення, то зможе перевестися в тилові підрозділи або й звільнитися з лав ЗСУ, - деталізувала речниця. - У нашому, наприклад, підрозділі немає таких, що повністю непридатний, адже непридатні люди за законом не можуть служити ні в бойовому, ні в тиловому підрозділах. Тобто, проходження ВЛК це не тільки проблема військовозобов'язаних. Просто це треба зробити - і все".

Як ми вже зазначали вище, для проходження військово-лікарської комісії необхідно отримати відповідну повістку. Проте не обов’язково чекати, поки документ буде виписано ТЦК та СП: за ним можна звернутися з власної ініціативи. Таким чином буде мінімізувана ймовірність отримати штраф. Крім того, ВЛК мають пройти й ті, хто має статус "придатного" до військової служби, – у випадку, якщо з останнього медогляду пройшло більше року.

Нагадаємо, незабаром у мобільному застосунку "Резерв +" з’явиться електронне направлення на ВЛК.

Фото: з відкритих джерел