В українському війську, на жаль, відомі непоодинокі випадки самовільного залишення частини (СЗЧ) або дезертирства. На такий крок захисники та захисниці йдуть з різних причин, а знизити ризики виникнення подібних ситуацій планують за рахунок проведення консультацій та надання психологічної і юридичної допомоги військовослужбовцям.
Читайте також: ЗСУ - пішов у СЗЧ до чи після присяги: яка міра відповідальності
Наразі ж розроблені чіткі алгоритми повернення на службу після СЗЧ та обставини, за яких воїну може загрожувати кримінальна відповідальність за дезертирство або самовільне залишення військової частини. Оновили їх з 1 березня 2025 року, нагадали в ОфіційномуTelegram-канал Сухопутних військ Збройних Сил України.
Хто з військових може повернутися до служби після СЗЧ
Говорячи про відповідальність за самовільне залишення частини, перш за все, треба розуміти, на який термін військовий залишив місце служби. Граничним терміном вважаються три дні. Якщо захисник чи захисниця повертаються протягом цього часу, то щодо них:
· кримінальне провадження не порушується;
· зберігається можливість продовжити службу у частині, яку військовий залишив;
· відновлюється виплата грошового та здійснення продовольчого, речового, інших видів забезпечення (при поверненні).
Якщо СЗЧ триває більше трьох днів, то буде порушено кримінальне провадження. Однак, якщо воно вчинене військовим/військовою вперше та є бажання повернутися на службу, то така можливість за ним/нею зберігається.
Читайте також: Незаконно мобілізовані - звільнитись можна за рішенням суду
Для цього необхідно:
1. Особисто звернутися до командира (начальника) військової частини (установи) через застосунок "Армія +" та отримати письмову згоду на подальше проходження служби;
2. Подати до прокурора, органу досудового розслідування (Державного бюро розслідувань або Національної поліції), суду клопотання про намір повернутися на службу та додати письмову згоду командира;
3. Після цього до суду будуть направлені матеріали для звільнення захисника чи захисниці від кримінальної відповідальності, яким приймається відповідне рішення;
4. Військовослужбовець/військовослужбовиця надають рішення суду командиру та повертається на службу.
Коли за вчинення СЗЧ загрожує позбавлення волі
У Сухопутних військах ЗСУ також зазначили, за яких обставин захиснику чи захисниці після самовільного залишення частини загрожує реальне покарання та позбавлення волі. Йдеться про випадки, коли СЗЧ вчинено повторно, а військовий не має бажання повернутися та продовжити службу. Тоді:
- порушується кримінальне провадження;
- військовослужбовця/військовослужбовицю розшукують та затримують, обирають щодо цієї особи запобіжний захід;
- до суду направляється обвинувальний акт;
- судом виноситься вирок. За самовільне залишення частини чинним законодавством передбачено покарання у вигляді позбавлення волі від п’яти до десяти років.
Фото: з відкритих джерел/Getty Images