Випадки, коли на військовозобов’язаних накладають штрафи без їхньої участі в розгляді справи, останнім часом стають дедалі поширенішими. Йдеться про ситуації, коли чоловік навіть не був повідомлений про дату та час засідання, а рішення щодо покарання ухвалюється без його відома.

Як пояснює на своїй сторінці у Facebook адвокатка Дар’я Тарасенко, таке заочне покарання є грубим порушенням закону.

Читайте також: З’явилась функція оплати штрафів у “Резерв+”: як працює і кого стосується

«Кодекс України про адміністративні правопорушення містить чітку вимогу - справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи», - розповідає правознавиця.

Вона також зазначила, що виключенням з цього правила можуть бути лише ситуації, коли військовозобов’язаний подає заяву про визнання ним порушення. Без дотримання цієї умови притягнення до відповідальності є незаконним.

Юристка зазначила, що суд в таких випадках також стає на бік громадян. Вона навела приклад – 30 червня 2025 року Подільський районний суд Києва ухвалив рішення у справі № 758/5982/25 на користь клієнта адвоката Романа Кичка. Суд чітко зазначив, що людина має бути завчасно й належним чином поінформована про розгляд її справи. При цьому просто надіслати повідомлення недостатньо. Має бути підтвердження, що воно дійсно отримане.

Читайте також: Мобілізаційні порушення: чи можна отримати кілька штрафів одночасно

«Суд звертає увагу, що особі, до якої застосовується адміністративна санкція, повинно бути забезпечено право завчасно знати про час та місце розгляду справи. Це право є гарантією реалізації інших прав - на участь в розгляді справи про адміністративне правопорушення, висловлення заперечень, надання доказів, захист тощо. Законодавство покладає обов`язок щодо своєчасного повідомлення особи про час та місце розгляду справи на уповноважену посадову особу. Зміст цього обов`язку не вичерпується надсиланням тексту відповідного повідомлення, оскільки саме лише надсилання, без отримання, не свідчить про поінформованість особи про час та місце розгляду справи, а отже робить це право недієвим», - йдеться в рішенні суду.

Судом встановлено, що у справі не було жодного доказу того, що позивач був повідомлений про дату, час і місце засідання. Через це він не мав можливості підготуватися, зібрати докази, скористатися правом на захист – усе те, що гарантується статтею 268 КУпАП. У результаті суд визнав порушення процедури та скасував постанову про накладення штрафу.

Нагадаємо, раніше veteran.com.ua розповідав, в яких випадках військовозобов'язаний, на якого наклав штраф ТЦК та СП, може не платити.

Фото: з відкритих джерел