Згідно з чинним законодавством, внутрішньо переміщеним особам можуть припинити виплати на проживання, якщо на їхньому депозитному рахунку зберігається понад 100 тисяч гривень. Проте, ця норма має винятки. Що ж робити, якщо депозит відкрито на кошти, отримані родиною захисника, який перебував у полоні?
Експерти «Юридичного порадника для ВПО» пояснили, у яких випадках діє виняток із загального правила.
Читайте також: Виплати родинам зниклих безвісти та полонених – в Україні почали діяти нові правила
До фахівців звернулася жінка з таким питанням: «Добрий день! Я отримувала виплати ВПО. Після відкриття депозиту на 120 тис. грн для реабілітації сина мені виплати скасували. Орган соцзахисту повідомив, що причиною став депозит. Але депозит я відкрила за кошти, які отримали в якості виплат за полоненого сина. Друзі сказали, що в такому випадку виплати не повинні припинятися. Хто правий?»
Юристи пояснюють, що відповідно до Порядку надання допомоги ВПО, допомога не надається або припиняється, якщо особа має на депозиті понад 100 тисяч гривень. Однак із 28 січня 2024 року в документі з’явилося важливе виключення: норма не застосовується, якщо:
- особа особисто отримала одноразову чи щорічну державну грошову допомогу, оскільки було офіційно встановлено, що вона перебувала в полоні внаслідок збройної агресії проти України;
- такий факт підтверджено рішенням спеціальної Комісії при Мінрозвитку;
- це відбулося після 28.01.2024 року, коли відповідні зміни набрали чинності.
Читайте також: Пільги для військовополонених та звільнених з полону: як оформити
Однак, як підкреслюють фахівці, виняток не поширюється на родичів полонених. Якщо допомогу отримала мати, дружина чи інший член сім’ї, це не звільняє їх від загального правила про обмеження суми на депозиті.
У випадку жінки, що звернулася до «Юридичного порадника», депозит був відкритий саме родичкою полоненого, отже, незважаючи на джерело коштів, скасування виплат було законним.
«Якби допомогу отримав син безпосередньо, як особа, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи, а пізніше поклав їх на депозит та якщо б були дотримані інші вищезазначені три пункти, то сімʼя б мала право на продовження виплати допомоги на проживання ВПО», - пояснюють правознавці.
Нагадаємо, раніше veteran.com.ua розповідав, як після звільнення з полону швидко отримати український паспорт.
Фото: з відкритих джерел