В Україні вже кілька місяців діє спрощена процедура внесення даних про участь захисників та захисниць у бойових діях до Єдиного державного реєстру ветеранів війни, завдяки чому статус УБД надається у пришвидшеному темпі. Однак отримати його можна лише тоді, коли участь у боях підтверджена офіційно  - чітко визначеним переліком документів.

Чи входить до нього наказ по стройовій частині? Чи можна, спираючись на нього, видати довідку для отримання захисником чи захисницею статусу учасника бойових дій? На ці питання відповіли у Міністерстві оборони України.

Читайте також: Як отримати посвідчення УБД маломобільному ветерану – пояснення

"Наказ по стройовій частині не може бути підставою для видачі довідки для отримання військовослужбовцем статусу учасника бойових дій (УБД). Адже залучення особового складу до заходів із забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України наказами по стройовій частині не передбачене", - йдеться у повідомленні.

Щоб військовослужбовець або військовослужбовиця, які брали участь у забезпеченні оборони України, захисту населення та інтересів держави у зв’язку з агресією РФ, отримали статус учасника бойових дій, відповідні факти мають бути підтверджені документально. Для цього командир частини або органу військового управління має подати на розгляд комісії довідку  - не пізніше 30 календарних днів з дня участі захисника чи захисниці у виконанні бойових завдань.

Довідка, в свою чергу, видається на підставі таких документів (щонайменше одного):

- журнал бойових дій/оперативних завдань;

- вахтовий журнал;

- книга служби;

- польотний лист;

- бойове донесення;

- відомості про виконання розвідувальних заходів;

- наказ про залучення до відповідних заходів;

- довідка про обставини травми/поранення/контузії/каліцтва.

Водночас, накази по стройовій частині не можуть бути підставою для видачі такої довідки, адже регулюють виключно кадрові й адміністративні питання. Зокрема, йдеться про зарахування чи виключення до/зі списків військової частини, продовження строку служби чи контракту, зміни персональних облікових даних, призначення/переміщення/звільнення з посад, вибуття у відрядження і т.п.

Нагадаємо, учасники бойових дій, які самовільно залишили частину або дезертували, можуть бути позбавлені передбачених законодавством виплат, пільг та гарантій.

Фото: з відкритих джерел