В Україні у 2024 році було зафіксовано рекордне прискорення інфляції. У листопаді споживча інфляція склала 1,9% у порівнянні з жовтнем, а в річному вимірі  - переступила поріг у 10%. Ціни на продукти зростають ще швидше – на 4% за останній осінній місяць та на 14,4% за рік.

Чому так відбувається та чи доведеться українцям у 2025 році витрачати на їжу більше грошей, розповідає veteran.com.ua з посиланням на Мінфін.

Читайте також: Реформа МСЕК, нові тарифи, підвищення податків - як зміниться життя українців з 1 січня 2025 року

"Золоті" яйця, овочі та фрукти

За даними Державної служби статистики України, продовольство в листопаді значно прибавило в ціні. Найбільше подорожчали:

- яйця -  на 54,6%;

- овочі – на 13,7%;

- вершкове масло – на 5,2%.

Продукти харчування продовжили дорожчати і в грудні  - зокрема, представники овочевого та фруктового кошиків. За даними порталу EastFruit, станом на 20 грудня 2024 року оптові ціни на картоплю за тиждень збільшилися з 20-23 до 22-28 грн за кілограм, на банани – з 52-60 до 58-62 грн за кіло, на хурму – з 80-150 до 95-170 грн за кг, а на мандарини – з 65-135 до 75-140 грн відповідно.

Рекордні цінники отримала й морква. Ціни за тиждень підстрибнули одразу на 11%. Крім того, значна частина господарств призупиняла торгівлю овочем, очікуючи на ще більш вигідні для них ціни. При цьому продукт у порівнянні з груднем 2023 року і так вже був дорожчий на 83%.

Суттєве зростання вартості овочів та фруктів експерти пояснюють кількома причинами. Серед них, зокрема, такі:

- низький у порівнянні з минулим роком врожай (через літню посуху);

- збільшення витрат фермерів на зарплати, паливо, крапельне зрошення;

- девальвація гривні. Внаслідок цього здорожчали імпортні фрукти та овочі в доларовому еквіваленті, а вітчизняні виробники слідом за імпортерами підіймали цінову планку;

- "генераторна" націнка. Відключення світла, спричинені атаками російської армії по енергосистемі, змушують українських виробників та посередників використовувати альтернативні джерела енергопостачання для складів. Така електроенергія в два-три рази дорожча за мережеву, що автоматично збільшує собівартість продукції. До того ж нестабільна ситуація зі світлом призводить до псування овочів та фруктів на деяких складах, що дозволяє іншим учасникам ринку підняти ціни в умовах дефіциту.

Що буде з цінами на продукти в першому кварталі 2025 року

Згідно з нещодавнім звітом Національного банку України, у першому кварталі нового року споживча інфляція залишиться високою, а в річному вимірі прискориться до 11,4%. Тож овочі та фрукти продовжать дорожчати: за оцінками голови Економічного дискусійного клубу Олега Пензина, за зиму ціни на них зростуть мінімум на 10-15%.

Читайте також:  В Україні планують запровадити накопичувальні пенсії – як та коли запрацює система

Також дорожчатиме й хліб. На думку першого віце-президента Всеукраїнської асоціації пекарів Юрія Дученка, йдеться приблизно про 5%. Точніший прогноз залежатиме від динаміки цін на складові продукції, упаковку, логістику, газопостачання та електроенергію.

Аналогічна "доля" спіткатиме  й молочні продукти. Голова асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі каже, що наразі на ринку попит на молоко перевищує пропозицію. До того ж станом на 10 грудня в порівнянні з минулим місяцем зросла вартість  на закупці сировини екстра-класу  - на 65 копійок за кіло без ПДВ, молока вищого гатунку – на 30 коп. та першого гатунку – на 50 коп.

У той же час він прогнозує зниження темпів подорожчання молока, особливо, в порівнянні з осінніми. Одна з причин – падіння експорту вершкового масла внаслідок його здешевлення в Європі. Ймовірно, експортери змушені будуть переспрямувати частину продукції на внутрішній ринок. Однак при цьому варто бути готовими до здорожчання молочних продуктів на 5-10% у перші три місяці 2025 року.

А голова концерну "Ярослав", до якого входить Київська макаронна фабрика, Олександр Борсук прогнозує "плюс" у цінниках на макарони:

"Головна причина — різке подорожчання зерна — воно зросло в ціні в 1,5 рази. Відповідно, підтягнулося й борошно, за яке ми платимо по 15 гривень замість колишніх 10 гривень. Тому макарони додаватимуть у ціні щонайменше по 2% щомісяця".

Крім того, наступного сезону в Україні очікуються не дуже сприятливі погодні умови для вирощування пшениці. Тож наші аграрії навряд опускатимуть ціни. А дороге зерно та кукурудза, зі свого боку, сприятимуть підйому вартості борошна та комбікорму. Звідси – зростання цін на хліб, макарони, молочні продукти та м'ясо.

Проте є й хороша новина для українців. Після стрімкого здоржчання кілька місяців тому, яйця вже "заспокоїлися" та подешевшали на 20-25%. І ціна на них залишатиметься на цьому ж рівні щонайменше протягом січня 2025 року.

Нагадаємо, раніше ми розповідали, чи доведеться ветеранам та військовим оформлювати автоцивілку з 1 січня 2025 року.

Фото: з відкритих джерел