Січень 2025 року принесе українцям чимало нововведень, зокрема, зміни у  цінах  та тарифах, нові податки.  Проте на фоні підвищень будуть і приємні моменти. Розглянемо основні зміни, які відбудуться вже на початку року.

Ціна на продукти та бензин і тарифи на комуналку

До 30 квітня 2025 року тариф на електроенергію залишиться без змін – 4,32 грн/кВт*год. Водночас тариф на передачу електроенергії для підприємств зросте на 30%, що може вплинути на вартість товарів.

А от тариф на транспортування буде новим вже з початку року. Україна припиняє транзит газу з росії, тому вартість згаданої комунальної послуги для споживачів значно прибавить у ціні. Очікується, що тариф зросте в чотири рази (на 305%). Це також може вплинути на кінцеву вартість різних товарів та послуг.

Невтішна новина очікує й на власників транспортних засобів. З 1 січня впроваджується наступний етап підвищення акцизу на пальне - відповідно до закону, який президент України  Володимир Зеленський підписав у вересні. Метою є поступове збільшення ставок до мінімального рівня, встановленого в Євросоюзі.

Документом передбачається, що нові значення акцизу складатимуть: 271,7 євро за тисячу літрів бензину, 215,7 євро за тисячу літрів дизелю та 173 євро за тисячу літрів газу. Тож незабаром АЗС закуповуватимуть пальне вже на півтори-дві гривні дорожче, а до кінця січня почнуть й продавати його за новою ціною. Це станеться, коли запаси, закуплені за старими цінами, будуть вичерпані. Наступний етап підвищення акцизу запланований на 2026 рік.

Читайте також: Українці можуть подати заяви на виплати за втрачену нерухомість на окупованих територіях - деталі

Зростання тарифів на комуналку та пальне, в свою чергу, може призвести до підвищення цін на продукти та іншу продукцію. Однак, ймовірно, ще  в січні вони залишатимуться стабільним без суттєвих коливань.

Проте протягом року підстрибування цін, скоріше за все, уникнути не вдасться. За оцінками економістів, розвитку такого негативного сценарію сприятимуть наступні фактори:

- інфляція та зростання курсу валют;

- подорожчання пального та комунальних послуг;

- зростання попиту внаслідок значної фінансової підтримки населення;

- інші зовнішні та внутрішні чинники.

Підвищення податків для ФОПів та інших категорій

З 1 січня 2025 року підприємці сплачуватимуть ЄСВ у розмірі 1760 гривень щомісяця. Від цього платежу звільняються ті, хто перебуває на окупованих територіях, а також наймані працівники-ФОПи.

Військовий збір також зросте. ФОПи 3-тьої групи платитимуть 1% від доходу, інші – 10% мінімальної зарплати (800 гривень). Фізичні особи сплачуватимуть 5% військового збору.

Підвищення податків найбільше вдарить по тих, хто одночасно є ФОПами та найманими працівниками. Вони змушені будуть сплачувати військовий збір двічі.

Прожитковий мінімум, мінімальна зарплата, пенсії та доплати

Як правило,  на початку року в Україні анонсують зростання мінімальної зарплати, пенсій та інших соціальних виплат. Проте 2025-й, на жаль, стане винятком.

У державному бюджеті на цей рік кошти для збільшення виплат не передбачені. Мінімальна зарплата залишиться на рівні вісім тисяч гривень, а фактично через збільшення податків її купівельна спроможність знизиться. Прожитковий мінімум залишиться незмінним – 2 950 гривень на одну особу.

Читайте також: В Україні планують запровадити накопичувальні пенсії – як та коли запрацює система

Мінімальна пенсія складатиме 2 361 гривню, однак у березні заплановано провести індексацію виплат. Наразі розмір підвищення не визначений та потребує затвердження окремим рішенням.  Водночас, вже з  1 січня на пенсіонерів очікує низка важливих змін:

- збільшення мінімального стажу, необхідного для виходу на пенсію;

- обмеження "великих" пенсій, що може торкнутися окремих категорій населення;

- можливість списання коштів з карток пенсіонерів-переселенців за певних умов;

- новий порядок надбавок деяким категоріям.

Крім того, влітку 2025 року впроваджується масштабна реформа пенсійної системи. Планується модернізація солідарної пенсійної системи (діятимуть пенсійні бали, які враховуватимуть трудовий стаж і внески), запуск накопичувальної пенсійної системи та зміна підходу до спеціальних пенсій (оновлення системи перерахунку виплат для окремих категорій громадян).

З 1 січня українські вчителі отримуватимуть щомісячну надбавку в розмірі 1000 гривень "чистими". З вересня ця сума збільшиться  - до двох тисяч гривень. А переселенцям (ВПО) нараховуватимуть субсидії на оренду житла. Отримати таку допомогу зможуть громадяни, які витрачають на оренду більше 20% сумарного доходу родини.

Ліквідація МСЕК

Також вже від завтра в Україні припинять роботу МСЕК. На зміну застарілій та корумпованій системі прийдуть експертні комісії, які здійснюватимуть оцінювання повсякденного функціонування людини у кластерних та надкластерних медичних закладах.

Реформа системи не означатиме скасування інвалідності людям, які отримали її рішенням МСЕК. Також залишаться чинними видані раніше документи, призначені пільги та інші соціальні гарантії. Проте деяким українцям доведеться пройти переогляд (якщо інвалідність не є пожиттєвою) – згідно зі встановленими термінами.

Ветеранам та УБД доведеться оформляти автоцивілку

З 1 січня 2025 року набудуть чинності зміни до закону "Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів". Для учасників бойових дій (УБД) і ветеранів ці зміни скасують чинну пільгу на автоцивілку, замінивши її 50% знижкою.

Пільга поширюватиметься на авто з об’ємом двигуна до 2500 см³ або потужністю електродвигуна до 100 кВт, яке належить ветерану. Вона діятиме лише для одного транспортного засобу. Якщо автомобілем керуватиме інший водій, знижка не застосовуватиметься.

Читайте також: Автоцивілка для ветеранів та військових з 1 січня 2025 року - 6 запитань юристам

Разом із цим у Верховній Раді України зареєстровано законопроєкт, який передбачає звільнення УБД та інших категорій ветеранів від оформлення автоцивілки. Якщо його ухвалять,  то пільга залишиться, а захисники і захисниці і деякі інші групи населення будуть звільнені від страхових платежів на час воєнного стану та рік після його завершення.

Нагадаємо, раніше ми розповідали, яким буде алгоритм встановлення інвалідності для військових та ветеранів у новому році.

Фото: з відкритих джерел