В Україні планують створити Єдиний державний реєстр військовослужбовців, в якому будуть міститися усі дані про захисників.
Відповідний законопроєкт № 12066 вже підтримала у другому читанні Верховна Рада України – наразі документ передано на підпис Президента. Детальніше про те, які нововведення можуть запровадити і як вони вплинуть на життя захисників, для veteran.com.ua розповіли правознавці Адвокатського бюро Романа Сацика.
Читайте також: У "Резерв +" тестують нову послугу для військовозобов’язаних: хто може скористатися
Які дані внесуть в реєстр
Юристи зазначили, що до єдиної бази внесуть інформацію про військових Збройних сил України та Державної спеціальної служби транспорту. За попередніми прогнозами функціонування реєстру значно спростить життя захисників – він стане основою для надання всіх цифрових послуг, зокрема через застосунок «Армія+».
Планується, що в Єдиний державний реєстр військовослужбовців будуть внесені такі дані:
· прізвище;
· власне ім’я (усі власні імена);
· по батькові (за наявності);
· cтать;
· дата народження;
· відцифрований образ обличчя;
· РНОКПП або серія та номер паспорта;
· унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
· сімейний стан та відомості про членів сім’ї;
· відомості про видані військово-облікові документи (за наявності);
· статус військовослужбовця;
· унікальний електронний ідентифікатор.
Інформацію про військовослужбовців зможуть передавати в електронному вигляді до державних систем і реєстрів, якими керує Міністерство оборони України. Іншим державним установам буде надаватися тільки спеціальний електронний код військового та його статус.
«Зрозуміло, що внесена до Реєстру військовослужбовців інформація є конфіденційною. Користувачі мають право використовувати реєстрову інформацію виключно в межах виконання завдань, передбачених метою його створення в порядку, що не порушує права військовослужбовців та чинне законодавство України, - розповідають в Адвокатському бюро Романа Сацика. - Крім того, законопроект матиме вплив на мобілізаційні заходи, так як зміни торкнуться питання ведення електронного обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Зокрема передбачена можливість отримання інформації про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності осіб до виконання військового обов’язку».
Читайте також: Допомога після поранення та зразки документів – як працює сервіс «Турбота про військовослужбовця»
Висновки
Правознавці підсумовують, що метою законопроекту № 12066 є створення єдиної бази даних про військовослужбовців, але тільки Збройних Сил України та військовослужбовців Державної служби спеціального транспорту.
«Наприклад військовослужбовці СБУ не входитимуть до числа військових, яких стосуватиметься даний законопроект», - зауважують юристи.
Крім того, одна з головних цілей - присвоєння єдиного унікального електронного ідентифікатора для однозначної ідентифікації військовослужбовця.
«Такий електронний ідентифікатор дозволятиме військовослужбовцям та членам їх сімей користуватися публічними послугами у сфері національної безпеки і оборони, а також адміністративними та соціальними, - розповідають правознавці. - Окрім того, законопроект спрямований на удосконалення порядку функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів».
Нагадаємо, раніше veteran.com.ua розповідав, що в Україні діє офіційна пошта уповноваженої Президента з питань захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей - там приймають звернення захисників.
Фото: з відкритих джерел