До початку повномасштабного вторгнення львів’янин Андрій Рибак працював у сфері IT, мав успішну кар’єру та деякий час жив за кордоном. Проте, коли розпочалася велика війна, чоловік залишив усі справи та став на захист Батьківщини.
Після звільнення зі служби адаптуватися до цивільного життя було непросто. Врятувала Андрія підтримка дружини та нова сімейна справа - власне виробництво напівфабрикатів. Наразі чоловік відкрив у Львові вже п’ятий магазин та допомагає іншим ветеранським бізнесам заявити про себе.
Читайте також: Зі служби – в бізнес: як ветеран із Прикарпаття забезпечує громаду інтернет-зв’язком
«Їсти хочуть всі»
На фронті ветеран був кулеметником та у складі 125 окремої бригади територіальної оборони воював на Лиманському напрямку. Після такого досвіду Андрію було важко повертатися у професію – чоловік відчував апатію та втрату мотивації.
«Коли повернувся з війни, я не міг навіть за комп’ютер сісти. Перших пів року – така собі прогалина в житті, не хотілося нічого робити. Потім з допомогою дружини зрозумів, що потрібно чимось зайнятися офлайн, щоб включитися в роботу і звикнути до цивільного життя», - згадує захисник.
Подружжя вирішило відкрити власний бізнес – виготовляти та продавати напівфабрикати: вареники, пельмені, чебуреки та голубці.
«Чому саме напівфабрикати? Бо їсти хочуть всі. І щоб було смачно, і щоб швидко приготувати. Тому ми створили власну торгову марку, своє упакування і реалізуємо сертифіковану продукцію», – говорить Андрій Рибак.
Читайте також: Замість обмежень - нові можливості: ветеран з Хмельницького Андрій Одаренко відкрив ІТ-центр для дітей
Грант на бізнес
Торік, для розвитку власної справи чоловік скористався програмою підтримки ветеранів «Відвага до бізнесу» та отримав 300 тис. грн. Кошти витратив на обладнання, розширення виробництва, і крім того, підприємцю вдалося відкрити нові робочі місця для мешканців міста.
«Такі програми дуже потрібні хлопцям, які повертаються з війни. Вони допомагають психологічно переключитися, адаптуватися до цивільного життя і знайти себе в ньому», - говорить ветеран.
Наразі у Львові працює вже п’ять магазинів захисника.
«В нас працевлаштовані і дружини загиблих військових, і внутрішньо переміщені особи, є один хлопчина з вадами здоров’я. Усі офіційно оформлені, бо ми розуміємо, що в країні війна і потрібно платити податки, щоб допомагати хлопцям на фронті», – зазначив Андрій Рибак.
Також в одному з магазинів ветерана реалізовує свою продукцію дружина загиблого захисника Наталія Бервецька. Вона виготовляє вареники та пельмені, які не містять глютену.
Читайте також: Ветеран з Умані Вадим Вдовенко отримав грант та облаштував теплицю – історія підприємця
Новий старт в IT
Активна діяльність також допомогла ветерану знову повернутися в IT-сферу.
«Коли ти запускаєш якесь виробництво чи відкриваєш магазин, часто доводиться використовувати чуже програмне забезпечення, а це додаткові витрати для бізнесу. До прикладу, обслуговування однієї крамниці мені обходиться в 1500 гривень. Я розумів, що це поточні витрати, але щоб зекономити на цьому, я сів і напрограмував свою систему управління виробництвом, логістикою і фінансами. Зараз планую займатися продажем програмного забезпечення для управління виробничими потужностями», - розповідає ветеран Андрій Рибак.
Нагадаємо, на Полтавщині ветеран В’ячеслав Губарик отримав грант і відкрив магазин морепродуктів.
Фото: з відкритих джерел