У серпні багатьом військовозобов’язаним українцям, які мають відстрочку від мобілізації, потрібно буде її продовжити. З огляду на нову редакцію Постанови Кабінету Міністрів №560, яка регламентує ці процеси, важливо знати, коли дія відстрочки поновлюється автоматично, а коли – потребує додаткових кроків з боку громадянина.
На ці питання на своїй сторінці у Facebook відповіла адвокатка Дар’я Тарасенко.
Читайте також: Відстрочка для догляду: коли діє автоматично, а коли — припиняється
Коли потрібно звертатися самостійно
Вона зазначила, що у разі, якщо відстрочка була надана через «Резерв+», її дія продовжується автоматично разом із продовженням строку мобілізації. Проте, навіть у цьому випадку, юристка радить самостійно перевіряти актуальність інформації в реєстрі, щоб уникнути непорозумінь.
У випадку, якщо відстрочка була надана рішенням комісії при територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), ситуація виглядає складніше. Відповідно до оновленої Постанови №560, продовження відстрочки відбувається без участі самого військовозобов’язаного, але лише за умови, що інформація про підстави залишається актуальною. Протягом п’яти днів із моменту продовження мобілізації ТЦК має перевірити ці підстави.
Якщо під час перевірки раніше поданих документів і наявної в реєстрах інформації виявляється, що підстава для відстрочки залишається чинною, ТЦК та СП має внести до відповідного реєстру оновлену дату дії цієї відстрочки.
У разі, якщо з тих самих документів або з даних у реєстрах випливає, що військовозобов’язаний втратив право на відстрочку, ТЦК та СП зобов’язаний передати матеріали на розгляд відповідної комісії. Саме вона, згідно з пунктом 60, абзацом 19 Постанови №560, уповноважена ухвалити рішення про анулювання раніше наданої відстрочки.
ТЦК та СП не має повноважень самостійно скасувати відстрочку – це компетенція комісії. Один із поширених прикладів – якщо в реєстрі з’являється інформація про смерть родича, догляд за яким був підставою для відстрочки. У такому випадку ініціюється перегляд рішення.
Якщо ж на основі поданих документів та інформації в базах даних неможливо однозначно визначити, чи збереглося право на відстрочку, ТЦК та СП повинен повідомити військовозобов’язаного (через телефон, електронну пошту або звичайним листом) про необхідність подати додаткові підтверджувальні документи для продовження дії вже наданої відстрочки.
«Чи може ТЦК та СП мобілізувати військовозобов’язаного після того, як його повідомлено про необхідність подачі додаткових документів і до того, як він це зробить, - відповіді на це питання Постанова 560 не містить. Раджу не зволікати з наданням документів!», - наголошує Дар’я Тарасенко.
Читайте також: Відстрочку у «Резерв+» зможуть оформити ще три категорії осіб – подробиці
Умови для викладачів та науковців
Для викладачів та науковців діє окрема процедура. Цим категоріям відстрочка надається строком на один рік, але не більш як на строк проведення мобілізації чи настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави для відстрочки.
Для продовження відстрочки у разі продовження строку проведення мобілізації, вони мають не пізніше, ніж за тиждень до завершення чинного строку мобілізації подати до ТЦК та СП довідку про займану посаду за основним місцем роботи та розмір частки ставки під час оплати праці.
Читайте також: Заяву на відстрочку не приймають без ВЛК – чи законні такі дії ТЦК та що робити
Поради правознавиці – як варто діяти
Дар’я Тарасенко наголошує, що згідно з постановою, продовження відстрочки здійснюється без повторного подання документів. Однак, вона радить не зволікати і, якщо певні документи втратили чинність – самостійно передати оновлені дані до ТЦК та СП.
«За відсутності необхідних документів ТЦК та СП може направити вимогу військовозобов’язаному надати такі документи. Тому якщо ви знаєте, що якісь документи треба актуалізувати (наприклад, висновок ЛКК прострочений, але ви вже маєте новий) – раджу до закінчення попереднього строку мобілізації подати особисто або направити поштою в ТЦК та СП відповідні документи із супровідним листом з проханням врахувати їх при вирішенні питання продовження відстрочки», - розповідає правознавиця.
У випадку, якщо вимога про надання додаткових документів не надходила, інформація про новий строк дії відстрочки має з’явитись у реєстрі протягом п’яти днів після продовження мобілізації.
«Однак норма сформульовано недостатньо чітко, і є ризик іншого тлумачення з боку ТЦК та СП, - говорить адвокатка.- Коли стара дата вже зникла, а нова ще не з’явилась – чи вважається військовозобов’язаний таким, що має відстрочку? Вважаю, що так. Однак на практиці бачу величезні ризики. Тому варто якнайшвидше добиватись актуалізації інформації в реєстрі».
Юристка наголошує: відповідно до нової редакції Постанови № 560, військовозобов’язані дійсно більше не повинні кожні три місяці турбуватися про продовження відстрочки. Проте у правознавиці є сумніви, що такий порядок ефективно працюватиме на практиці.
«Нічого не робити і розраховувати, що все буде так, як передбачено Постановою 560 – це варіант для найсміливіших», - говорить Дар’я Тарасенко.
Для кращого контролю над ситуацією юристка пропонує кілька практичних підходів:
· Варіант-1: при продовженні мобілізації можна подати в ТЦК та СП заяву з нагадуванням про необхідність оновлення дати відстрочки в реєстрі. Це можна зробити особисто або поштою. До заяви також варто прикласти документи, які ви бажаєте актуалізувати (свіжий висновок ЛКК, свіжий акт догляду тощо).
· Варіант-2: подати в ТЦК та СП заяву з нагадуванням про необхідність оновлення дати відстрочки в реєстрі, але до неї прикласти заяву про надання відстрочки і повний пакет документів.
Якщо навіть після виконання цих порад, інформація про нову дату відстрочки в реєстрі не з’явилась, Дар’я Тарасенко радить звернутися до адвоката для подачі в ТЦК та СП відповідного адвокатського запиту.
Нагадаємо, раніше veteran.com.ua розповідав, чи можна оформити відстрочку від мобілізації, якщо є борги.
Фото: з відкритих джерел