З 1 лютого 2025 року набуде чинності Закон України «Про внесення зміни до пункту 6 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» щодо грошового забезпечення військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх».
Які нововведення він передбачає, розповіли юристи Українського ветеранського фонду. Також раніше роз’яснення надала Українська Гельсінська спілка з прав людини.
Читайте також: Військовим, які вчинили СЗЧ чи дезертирство, збережуть виплати: за яких умов
Хто має право на виплати
Під час полону за військовими зберігається виплата грошового забезпечення. 50 % від його загального розміру щомісяця виплачують рідним захисника, а ще 50 % - залишають для військовослужбовця після його звільнення з полону. Відтепер, за новими правилами, хто саме з рідних буде отримувати половину коштів, залежить від наявності особистого розпорядження.
«Військовослужбовцям надається право скласти у письмовій довільній формі особисте розпорядження про виплату грошового забезпечення особі (особам) за його вибором на випадок захоплення його в полон або зникнення безвісти. Раніше аналогічне розпорядження військові мали право складати тільки на випадок своєї смерті. Справжність підпису військовослужбовця на розпорядженні засвідчує командир військової частини або нотаріус», - розповідає Українська Гельсінська спілка з прав людини.
Якщо розпорядження немає, виплати надаватимуть:
• дружині (чоловіку);
• законним представникам малолітніх (неповнолітніх) дітей (осіб з інвалідністю з дитинства — незалежно від їх віку);
• батькам військовослужбовців (крім дітей, батьків та інших осіб, які одержують від військовослужбовця аліменти, а також батьків, позбавлених батьківських прав за умови, що ці права не були поновлені).
Тобто, 50% від грошового забезпечення розподіляється між особами, встановленими законом.
У випадку, якщо у військового немає рідних, які входять до першого списку, грошове забезпечення виплачується рівними частками особам з другої черги:
• повнолітнім дітям;
• рідним братам (сестрам);
• особам, законним представником яких є військовослужбовець.
Проте, для цих категорій близьких загальний розмір виплат не може перевищувати 20% від грошового забезпечення. Тобто, 80 % зберігається для військовослужбовця після його звільнення з полону.
Читайте також: Допомога військовим для вирішення соціально-побутових питань – в яких випадках виплачують
Термін надання коштів
Виплати здійснюються:
• до повного з’ясування обставин захоплення військовослужбовців у полон або заручниками;
• інтернування військовослужбовців або їх звільнення;
• визнання їх судом безвісно відсутніми чи оголошення судом померлими.
Крім того, відповідно до закону, грошове забезпечення мають постійно індексувати. У разі загибелі військовослужбовця або оголошення його судом померлим невиплачені суми грошового забезпечення включаються до складу спадщини.
Нагадаємо, в Україні спростили виплату допомоги в разі загибелі або інвалідності військового.
Фото: з відкритих джерел