В Україні запроваджено механізм, який дозволяє проводити дистанційне обстеження знищеного житла в громадах, де тривають бойові дії. Таким чином, люди, які виїхали з населених пунктів, що перебувають під вогнем, зможуть подавати заявки на компенсації в рамках програми «єВідновлення».
Як розповідає Міністерство розвитку громад та територій України, відповідну постанову ухвалив Кабмін під час засідання 7 липня 2025 року.
«У багатьох регіонах через постійні обстріли комісії просто не можуть виїхати на місце, щоб обстежити пошкодження. Ми запускаємо механізм, який дає змогу отримати компенсацію за зруйноване житло без ризику для життя», – наголосив віцепрем’єр-міністр з відновлення України, міністр розвитку громад та територій Олексій Кулеба.
Читайте також: "єВідновлення для ветеранів": як захисникам отримати компенсацію за знищене житло
Які докази потрібно надати
Дистанційне обстеження здійснюватимуть комісії, створені органами місцевого самоврядування або обласними військовими адміністраціями. Вони зможуть використовувати всі доступні інструменти дистанційного спостереження, зокрема:
- супутникові знімки;
- матеріали, отримані за допомогою зйомки з БПЛА;
- фото та відео, зняті на мобільний телефон власником житла.
До знімків, зроблених заявниками, передбачені чіткі вимоги:
- фото має бути кольоровим, чітким і без дефектів;
- файл має містити дату та час зйомки, геолокацію;
- має бути зафіксована земельна ділянка, на якій розташована зруйнована оселя;
- загальний і ще мінімум три різні ракурси житла, які підтверджують факт знищення;
- на знімках мають бути чітко зафіксовані зруйновані конструкції, зокрема несучі стіни, перекриття, дах;
- світлини мають містити ідентифікаційні ознаки об'єкта: таблички з адресою, номери будинків, вивіски та інші орієнтири.
Також у разі потреби можна подати додаткові підтвердження: акти ДСНС, поліції, свідчення очевидців.
Читайте також: Українці, житло яких залишилося в окупації, можуть подати заяву на компенсацію - деталі
Як отримати сертифікат на житло
Якщо зібраної інформації достатньо, комісія складає акт дистанційного обстеження та вносить його до Реєстру пошкодженого та знищеного майна. Це відкриває можливість отримати житловий сертифікат для придбання нового помешкання в безпечнішому регіоні.
У Міністерстві розвитку громад та територій України розповідають, що на першому етапі механізм дистанційного обстеження охоплює тільки громади, в яких тривають бойові дії. Але у разі успішного застосування його поширять і на інші території, зокрема й тимчасово окуповані.
Нагадаємо, раніше veteran.com.ua розповідав, як переселенцям отримати компенсацію за оренду житла.
Фото: з відкритих джерел