Після повернення з війни перед захисниками і захисницями постає чимало питань та викликів, одне з яких – чим займатися у цивільному житті. Частина з них повертається на роботу або змінює професію, а частина – вирішує заснувати власну справу. І як показує свіже дослідження Українського ветеранського фонду, останніх наразі – більшість.
Читайте також: "Тепер смачна кава є не тільки в місті" - як родина ветерана Володимира Іліки розвиває бізнес в рідному селі
Скільки ветеранів бачать свій розвиток у підприємництві
За результатами шостого онлайн-опитування, проведеного нещодавно Українським ветеранським фондом, майже 70% захисників і захисниць, які повертаються до мирного життя, зацікавлені у відкритті власного бізнесу. Ще майже 10% вже мають власну справу. А в цілому статистична картина виглядає наступним чином:
- 68,8% ветеранів і ветеранок хотіли би стати підприємцями;
- 9,4% вже займаються бізнесом;
- 9,9% віддають перевагу статусу найманого працівника;
- 7,9% не хочуть відкривати власну справу;
- 4,1% обрали варіант відповіді "інше".
Читайте також: "Відвага до бізнесу" - ветерани можуть пройти курси та отримати до 300 тис. грн на власну справу
"Результати шостого онлайн-опитування ветеранів показують, що дедалі більше захисників та захисниць хочуть займатися власною справою: ствердно відповіли на це запитання 68,8 % опитаних, а ще 9,4 % зазначили, що вже мають власну справу", - прокоментувала отримані дані в.о. виконавчого директора Українського ветеранського фонду Ніна Роговець.
Також у висновках до дослідження йдеться про те, що для близько третини ветеранів і ветеранок розвиток власної справи не є потребою. Водночас з тим, більшість з бажаючих займатися бізнесом зазначають, що ця потреба є незадоволеною або ледь задоволеною. Високі ж оцінки за цим параметром поставили близько 10% опитаних захисників та захисниць.
Як в Україні підтримують ветеранський бізнес
Скориставшись грантами від Уряду, захисники, захисниці та члени їхніх родин можуть отримати до одного мільйона гривень на бізнес. Йдеться про програми:
· "Власна справа" – гранти до 500 тис. грн;
· "Грант для ветеранів та членів їхніх сімей" – до 1 млн грн підтримки.
У першій взяти участь можуть фізичні особи, які планують зареєструвати ФОП, вже діючі підприємці та юридичні особи. Згідно з умовами, отримавши фінансування, необхідно також створити робочі місця: одне – за умови отримання до 150 тис. грн, два – до 250 тис. грн/до 500 тис. грн, якщо грантер веде бізнес у Харкові та області.
Щоб претендувати на фінансову підтримку від держави, необхідно подати заявку на порталі Дія чи офлайн – у відділенні Ощадбанку. Також необхідно надати бізнес-план, пройти співбесіду та очікувати на рішення від Державного центру зайнятості.
Зауважимо, що цього року програма "Грант на власну справу" була розширена. Отримати півмільйона гривень на бізнес тепер можуть дружини/чоловіки загиблих захисників/захисниць. А молоді підприємці (віком до 25 років) – до 150 тис. грн на власну справу. Останні мають зареєструватися як ФОП, а от вимога щодо обов’язкового створення робочих місць для них скасована.
Читайте також: Середній грант – 490 тис. грн: як ветерани та їхні родини розвивають бізнес на Житомирщині
Друга програма також передбачає створення робочих місць. Вимоги наступні: одне місце – якщо сума допомоги складає до 250 тис. грн, два – до 500 тис. грн. На грант розміром до одного мільйона гривень претендувати можуть виключно ветерани і ветеранки, зареєстровані як ФОП протягом щонайменше трьох років. Проєкт покриває 70% вартості бізнес-ідеї та вимагає створення чотирьох робочих місць.
Принцип подання заявки та конкурсного відбору аналогічні програмі грантів на власну справу. Кошти можна витратити на меблі, обладнання, транспортні засоби для комерційного використання, а також інші напрямки:
- до 10% суми – на послуги з маркетингу та реклами;
- до 25% - на оренду нежитлових приміщень або землі для комерційних та виробничих цілей;
- до 30% - на оренду обладнання;
- до 50% - на ліцензійне ПЗ, лізинг обладнання (крім власних транспортних засобів);
- на сировину, матеріали, товари і послуги, необхідні для реалізації бізнес-плану, на придбання франшизи.
Нагадаємо, ветеранів запрошують взяти участь в освітній програмі зі створення бізнесу.
Фото: з відкритих джерел