Фізичні та психологічні травми, переживання за побратимів, нерозуміння, що робити далі і як пристосуватися до нового життя – все це вкрай важкий вантаж для ветеранів, які повертаються з війни. Проте часто, крім лікування і занять з реабілітологами, допомогти можуть, на перший погляд, прості речі: пошук нового хобі, яке даруватиме радість, спілкування з людьми зі схожим досвідом і окреслення нових, хоча б невеликих цілей.
Одним з найкращих адаптивних видів спорту для відновлення ветеранів є стрільба з лука. У Луцьку регулярно проходять тренування для захисників. Заняття – безкоштовні, і долучитися до них можуть усі бажаючі учасники бойових дій. Про історію створення клубу «Луцькі соколи», його роботу та досягнення для veteran.com.ua розповів один з тренерів Олег Дучимінський.
Читайте також: «Герої займаються біля тебе» - в Ужгороді відкрили безкоштовний спортзал для ветеранів та молоді
Об’єднати ветеранів навколо стрільби
«Луцькі соколи» почали розвивати ветеранський спорт ще до повномасштабної війни. Клуб створили у 2020 році, і однією з його засновників стала ветеранка Майя Москвич. У складі національної збірної вона брала участь в змаганнях Invictus Games у Сіднеї, де спортсменка виборола дві золоті медалі і вирішила розвивати стрільбу з лука на Волині.
«У Луцьку Майя Москвич почала гуртувати навколо цього виду спорту ветеранів, які б також могли тренуватися та готуватися до змагань. До неї долучилися інші тренери й завдяки допомозі міста та грантовим проєктам закупили лучне обладнання та залучали всіх, хто цікавився стрільбою», - згадує тренер клубу Олег Дучимінський.
Згодом на заняття почали приходити не лише ветерани, а й інші жителі міста, серед яких були і діти, і дорослі.
«З того часу ми займаємося в підвальному приміщенні школи № 19. Колись там знаходився тир. Спочатку приміщення було в занедбаному стані, але міська влада виділила кошти на ремонт. Зараз там гарні умови, є все необхідне обладнання, стоять наші щити та луки, – розповідає тренер. – В теплу пору року, коли можна займатися на вулиці, ми тренуємося на майданчику на базі Волинського національного університету імені Лесі Українки».
Читайте також: «Титани на татамі» - у Вінниці ветерани безкоштовно займаються інклюзивним дзюдо та самбо
Спорт, як один з видів реабілітації
У жовтні 2022 року у клубі на волонтерських засадах почали проводити заняття з пораненими бійцями, які проходили реабілітацію в медичних закладах міста. Це була перша в Україні спроба психологічної та фізичної реабілітації ветеранів за допомогою стрільби з лука. Згодом на основі отриманих результатів, які показали ефективність такої роботи, було опубліковано низку наукових статей у фахових психологічних виданнях.
«На сьогодні в нашому місті функціонує декілька реабілітаційних центрів, де проходять лікування та відновлення військові. Ми активно співпрацюємо з цими закладами і заняття стрільбою з лука стали регулярними», – зазначає Олег Дучимінський.
В кожному закладі спочатку опитують пацієнтів, хто хоче взяти участь в тренуваннях, а потім бійці разом з психологом приїжджають у клуб та пробують свої сили. Та долучитися до занять, як розповідає тренер, можуть не тільки ветерани, які зараз проходять реабілітацію. У спорт намагаються «затягнути» усіх, хто повернувся з війни.
«Тих, хто звільнився зі служби і вже перебуває вдома, зібрати складніше, але ми постійно запрошуємо ветеранів. Стріляти можуть всі, і зазвичай для хлопців – це дуже цікаво, адже кожен з них в дитинстві був Робіном Гудом, дивився фільми, читав книжки та уявляв себе з луком, – розповідає тренер. – Тренування – це гарний спосіб переключитися, психологічно відпочити і оздоровитися».
Заняття проходять у вівторок та четвер з 10:00 до 12:00–13:00. Записатися на тренування можна за номером телефону +380503399181. Також можливі виїзди з обладнанням на інші локації.
Читайте також: "Допомагаємо освоїти "нове" тіло": у Львові для ветеранів з пораненнями проводять заняття з плавання
«Терапевтичний ефект – колосальний»
На заняттях тренер спочатку приділяє увагу теорії – розповідає про історію виникнення стрільби з лука, сучасний розвиток цього виду спорту та цікаві факти про нього. Потім настає черга практичних роз’яснень – як правильно тримати лук, які є види та варіанти пострілів.
«Ми робимо розминку, щоб м’язи увійшли в тонус. А потім кожного треба поставити в стійку лучника – я розказую, як тримати руки та ноги, нахиляти голову. Всі думають, що стріляти – це просто, але потрібно контролювати кожен рух, м’язи пальців, спини, ніг. Важливо, щоб стійка була чітка, щоб лучник не хитався вперед-назад, не висовувалося плече, правильно стояла рука», – розповідає Олег Дучимінський.
Деяким виконувати вказівки тренера спочатку буває важко, особливо, якщо є біль в певних частинах тіла. Проте згодом все вдається, а іноді заняття навіть допомагають пропрацювати м’язи і вирішити проблеми.
«Місяць тому в нас був хлопець, який не міг натягнути лука, через те, що в нього було перебито нерв в правій руці. Та на третій раз він вже повноцінно, як справжній спортсмен, прицілювався, натягував лук, робив постріл. Тобто, в нього відновилася нервова чутливість руки», – пояснює тренер.
Також буває складно працювати, коли людина має контузії. В таких випадках ветерани часто не мають чіткої координації, їм важко контролювати тіло та зайняти правильну позицію.
«Була ситуація, коли один з ветеранів, коли натягував лук, через додаткові зусилля, починав труситися. Та через три-чотири заняття він вже нормально стріляв, а потім виступав на чемпіонаті України, – згадує Олег Дучимінський. – Загалом терапевтичний ефект від занять колосальний. Дрібна моторика пальців, контроль над своїм тілом змушують мозок працювати, бо коли ти даєш команди своїм рукам, колінам, м’язам спини рухатися так, як говорить тренер, а це може бути одразу десять команд, мозок починає закипати, розвиватися, відновлюватися і утворюються нові нейронні зв’язки».
Також важливо, що ветерани можуть відчути емоційне розслаблення та задоволення від нових досягнень.
«Коли військовий стріляє з лука, на відміну від зброї на фронті, він одразу бачить, куди влучив, і у нього з’являються приємні відчуття. Крім того, часто ветерани, які повернулися додому через поранення, мають незакритий гештальт через те, що не встигли виконати якесь завдання на передовій, залишили своїх побратимів. Коли вони тренуються і потрапляють в мішень, то відчувають колосальний сплеск емоцій, знову з’являється той самий адреналін, який був на передовій і він допомагає зняти блок, який був в голові, відчути перемогу і відпустити ситуацію», – вважає тренер.
Читайте також: «Майже всі наші гравці – ветерани» - інтерв’ю з керівником першої в Україні футбольної команди на милицях
Стріляють сидячи, однією рукою та навіть зубами
На заняття в клуб приходять ветерани з різними травмами, серед них – люди, які втратили руку, а також захисники, яким довелося ампутувати обидві ноги. До кожного – індивідуальний підхід.
«Є лучник, який стріляє зубами, він приймав участь в чемпіонаті України. Хлопці без ніг стріляють сидячи, деякі стоять на протезах. Таких ветеранів зараз дуже багато», – говорить тренер.
Деякі ветерани, які мають здібності та бажання розвиватися, переходять в професійний паралімпійський спорт. Наприклад, одна з ветеранок потрапила у збірну України для участі в Invictus Games та вже готується до поїздки в Канаду.
Та більшість ветеранів тренуються не заради високих досягнень. Тому і правила для них на змаганнях спрощують, а дистанції – скорочують. Наразі вони потрапляють у ціль на відстані 10 метрів.
«Ми не можемо вимагати від ветерана, щоб він виконував розряди кандидата чи майстра спорту. Головне – створити ветеранську спільноту, де учасники змагань могли б спілкуватися, допомагати одне одному, – говорить Олег Дучимінський. – Поки вони в мене тренуються, вони забувають про свої проблеми, жартують, в них є азарт влучити в мішень. Ми постійно проводимо змагання з нагородами, і навіть після змагань хлопці йдуть по місту з медалями, радіють ним, як малі діти. Таким чином відбувається реабілітація, відновлення психологічне та фізичне».
Крім того, тренер зазначає, що за час війни у інших містах також з’явилися клуби, де ветерани можуть займатися стрільбою з лука. Це, зокрема, Харків, Львів, місто Городок на Львівщині, Івано-Франківськ, Хмельницький та інші. Крім того, проводяться всеукраїнські змагання для ветеранів, куди з’їжджаються люди з різних областей.
Нагадаємо, у столиці військові та ветерани можуть безкоштовно займатися дайвінгом.
Фото: з архіву Олега Дучимінського