У Вінниці ветеранам війни допомагають реабілітуватися за допомогою спорту – для них організували інклюзивні тренування з дзюдо та самбо. Заняття повністю безкоштовні, і відвідувати їх можуть усі учасники бойових дій, незалежно від травм та фізичної підготовки.
Проєкт діє вже чотири місяці, і незабаром його планують запустити і в інших містах України. Про те, як проходять тренування і в чому переваги таких видів спорту, для veteran.com.ua розповів координатор проєкту «Титани на татамі», Президент Федерації дзюдо у Вінницькій області Ярослав Калетюк.
Читайте також: "Допомагаємо освоїти "нове" тіло": у Львові для ветеранів з пораненнями проводять заняття з плавання
Долучати ветеранів до спорту
Тренування у Вінниці стартували завдяки співпраці обласної Федерації дзюдо з ветераном Богданом Копчатовим.
«Ми розуміли, що після поранень у ветеранів змінюється життя, організму доводиться звикати до нових обставин, і хлопці все починають з нуля. Тому вирішили долучати їх до спорту, - розповідає Президент Федерації дзюдо у Вінницькій області Ярослав Калетюк. – Тож ми звернулися до Богдана Копчатова, він підтримав нашу ідею і на власному прикладі почав показувати захисникам, що треба вести активний спосіб життя».
Проєкт назвали «Титани на татамі».
«Титани – це наші ветерани, а татамі – це мат для покриття підлоги, на якому боряться спортсмени. Разом гарно та позитивно звучить», - говорить Ярослав Калетюк.
В рамках проєкту тренери займаються не лише з ветеранами, а й з дітьми з ДЦП та синдромом Дауна. В обох випадках спорт укріплює м’язи та покращує психоемоційний стан.
Читайте також: «Стріляти з лука можна навіть зубами» - в Івано-Франківську олімпійська призерка тренує ветеранів
В стійці або у партері
Кожне заняття для ветеранів починається з розминки, акробатики та розтягування. Захисникам, які мають травми на ногах або ампутацію нижніх кінцівок, допомагають укріпити верхній плечовий пояс, а тим, хто втратив одну або дві руки – дають навантаження на ноги. Потім йде відпрацювання прийомів дзюдо та самбо.
На тренування запрошують ветеранів з будь-якими пораненнями або травмами. Наразі заняття вже відвідують захисники на протезах, з ампутованими кінцівками та важкими пораненнями. Проте, важливо, щоб після протезування минув певний час і ветеран вже пройшов повну реабілітацію.
«Ми підлаштовуємося під кожну травму і даємо ті навантаження, з якими людина може впоратися. Наші тренери розуміються на реабілітації, тож слідкують за тим, щоб заняття були безпечними та ефективними, - розповідає Ярослав Калетюк. – В залежності від травм, ветерани можуть займатися двома видами боротьби. Захисники з ампутаціями змагаються тільки в партері, без стійки. Ті, кому фізичний стан дозволяє, боряться у стійці, в звичайному режимі».
Президент Федерації дзюдо у Вінницькій області зауважує, що після поранень військові зазвичай втрачають координацію, і саме в тому, щоб її налагодити, дуже допомагають дзюдо і самбо.
«В тренуваннях великий акцент ставиться на перекиди та розтяжки, на вміння правильно впасти, згрупуватися, на те, щоб правильно компенсувати навантаження», - пояснює Ярослав Калетюк.
Читайте також: Магія глини: у Кропивницькому відкрили гончарну майстерню для ветеранів
Гарне самопочуття та нові друзі
Один з учасників тренувань – ветеран Ярослав втратив обидві ноги та пересувається на протезах. На заняттях з дзюдо він їх знімає та бореться руками. Чоловік розповідає, що тренування допомогли йому схуднути, краще себе почувати та навіть впевненіше почуватися на протезах.
«Ветерани говорять, що це дуже класний проєкт для їхнього розвитку. Багато хлопців з реабілітаційних центрів розповідають, що займатися дзюдо було їхньою мрією і з нами вони змогли її втілити в реальність, - говорить Ярослав Калетюк. – Ми перші в Україні, хто проводить такі заняття, тож зараз збираємо відгуки ветеранів, і вони позитивні».
З часом все більше захисників приєднується до проєкту – вони бачать приклади своїх побратимів та розуміють, що теж зможуть покращити фізичні дані. Крім того, для учасників – це шанс знайти нових друзів серед ветеранів, спілкуватися з однодумцями та соціалізуватися.
«Коли ветеран вже списаний, про нього часто забувають. Він повертається до цивільного життя і не знає, куди себе долучити. А ми пропонуємо ком’юніті ветеранів, у якому, крім занять, можна познайомитися, поспілкуватися з іншими людьми. Після кожного тренування у нас відбувається дружній обід, де ми розмовляємо на різні теми», - говорить координатор проєкту «Титани на татамі».
Читайте також: «Майже всі наші гравці – ветерани» - інтерв’ю з керівником першої в Україні футбольної команди на милицях
Як приєднатися до занять
Тренування у Вінниці відбуваються у вівторок і четвер в залі, який знаходиться у місцевому ЦУМі. Для того, щоб записатися, можна зателефонувати за номером +380 98 542 85 55. Крім того, два рази на тиждень проходять заняття у Ладижині Вінницької області.
Також на даному етапі заняття збираються запускати по всій Україні – у Києві, Хмельницькому, Львові, Тернополі та інших містах. Після цього в планах – проведення регіональних змагань і атестації, а вже скоро вінницькі ветерани отримають свої перші пояси.
Нагадаємо, ветерани в столиці безкоштовно займаються дайвінгом - для них діє реабілітаційний проєкт "До біса гравітацію".
Фото: з архіву Ярослава Калетюка