Абілітаційний центр першим у Львові організував безкоштовні заняття плаванням для ветеранів, ветеранок та чинних військовослужбовців. Вони проводяться вже кілька місяців та користуються неабиякою популярністю: тренування не тільки сприятливо впливають на фізичний і психологічний стан, але й проходять у дружній, позитивній атмосфері.
Читайте також: Для ветеранів та військових у Кривому Розі запустили проєкт з реабілітації "Вільні хвилі" - подробиці
У чому особливість занять та як до них долучитися, veteran.com.ua розпитав у координаторки спортивного напрямку Абілітаційного центру (хабу) Алевтини Швецової та тренера з плавання Богдана Гриненка.
Ампутація кінцівок – не привід відмовлятися від плавання
Абілітаційний центр у Львові запрацював у березні поточного року: це перший подібний заклад в Україні. У ньому створено безбар’єрний житловий простір, де ветерани, ветеранки та цивільні з травмами внаслідок війни можуть пройти соціалізацію та адаптуватися до життя в нових умовах – програма розрахована на 21 день. Допомагають їм у цьому психологи, реабілітологи, масажисти та інші фахівці.
Крім того, для резидентів (так називають тих, хто проходить абілітацію) проводять безліч корисних заходів та активностей: наразі їх нараховується близько 40. Спортивний напрямок представлений заняттями плаванням, джиу-джитсу, кросфітом та танцями. Всі вони адаптовані під особливості людей з важкими травмами і ампутаціями та проводяться безкоштовно. А долучитися до тренувань можуть не тільки резиденти хабу, але й військові, ветерани і ветеранки, які проживають або тимчасово перебувають у Львові.
Заняття плаванням проходять у клубі "Sportlife", розташованому у львівському торгівельному центрі "Спартак". Як розповідає Алевтина Швецова, одним з чинників вибору саме цього басейну була його інклюзивність. Це чи не єдиний подібний майданчик у місті, адаптований для людей на кріслах колісних.
"Щоб долучитися до тренувань, військовим та ветеранам спочатку необхідно отримати "вердикт" у свого лікаря щодо відсутності протипоказань. Наприклад, до занять не допустять людей з деякими важкими черепно-мозковими травмами, натомість ампутація верхніх та нижніх кінцівок не стане перешкодою, - додає вона. – Ще однією умовою є наявність стандартної довідки для відвідування басейну – її можна отримати у сімейного лікаря або на місці".
Читайте також: Розслабитися та відчути невагомість – ветерани в столиці безкоштовно займаються дайвінгом
Плавання для людей з ампутованими кінцівками та важкими травмами сприяє фізичному відновленню, адже саме у цьому виді спорт працюють абсолютно всі мʼязи. Крім того, це прекрасний майданчик для спілкування зі "своїми", мотивації, психологічного розвантаження. А ще заняття приносять чимало приємних емоцій та допомагають знову відчути себе сильними, адже рухатися у воді легше, ніж у "сухому" середовищі.
"Я хотів стати в нагоді нашим військовим та ветеранам"
Заняття плаванням стартували від самого початку діяльності Абілітаційного центру, однак влітку вони вимушено були призупинені. Проводить їх відомий український плавець, паралімпійський чемпіон Ріо-2016 Богдан Гриненко, і в цей період спортсмен готувався до паризьких Ігор.
Чоловік займається плаванням близько 20 років та є призером і чемпіоном багатьох змагань різного рівня. Також він має чималий тренерський досвід - зокрема, у підготовці людей з інвалідністю.
"Минулої осені зі мною зв’язався колега з тренерської діяльності з Одеси та розповів про ініціативу, яка на той час вже повноцінно була реалізована в Києві Катериною Савенко та Максимом Бойко (йдеться про заняття плаванням у рамках соціального проєкту допомоги всім постраждалим від російської агресії "Ironwill" – ред.). Він повідомив, що подібний проєкт планують запустити у Львові та запропонував долучитися до нього, - розповідає Богдан. – Звісно, я погодився, адже вже мав досвід тренування людей з інвалідністю. До того ж, це чудова можливість стати в нагоді нашим військовим та ветеранам".
На своїх заняттях він реалізує індивідуальний підхід, адже на плавання приходять захисники і ветерани з різними пошкодженнями. Хтось має ампутації, інші – травми хребта чи голови, тож потребують різної активності. Якщо говорити узагальнено, то тренування складаються із зміцнюючих, загальних вправ, спрямованих на освоєння водного середовища та "нового" тіла людини.
Богдан додає, що комплекс вправ не є його особистою розробкою – скоріше, це завдання, напрацьовані за роки особистих тренувань, виступів та підготовки інших спортсменів. Каже, що всі його підопічні з числа військових та ветеранів - "слухняні" та залишаються задоволеними спільною роботою.
"Моя сім’я ніколи навіть не натякала, що в мене є якісь вади, я зростав звичайною дитиною (чоловік має вроджену аномалію обох нижніх кінцівок та правої руки – ред.), тож з хлопцями я поводжуся так само, - ділиться тренер. - Звичайно, ми звертаємо увагу на моменти, які для них фізично складні та приносять біль – уходимо в альтернативу. Хлопці приходять за реабілітацією або ж просто навчитися плавати. За великим рахунком, складнощі в них такі самі, як у дорослих здорових людей".
Читайте також: "Фенікси" під вітрилами - ветеранів у Києві запрошують на заняття з адаптивного яхтингу в холодний сезон
Заняття з Богданом військові та ветерани залишають з посмішками на обличчі та у піднесеному стані. Плавання переносить їх у зовсім інший стан – вони стають замотивованими та більш цілеспрямованими, почуваються задоволеними роботою над собою. І цей ефект є дуже цінним та важливим, впевнена Алевтина Швецова.
Координаторка каже, що наразі тренування активно відвідує група з дев’яти людей. В основному це резиденти Абілітаційного хабу, а також військові і ветерани, які мешкають у Львові. Вона впевнена, що такі заняття відіграють позитивну роль у процесі реабілітації та покращення ментального стану захисників, тож пропонує бажаючим долучитися до них. Для цього необхідно заповнити спеціальну онлайн-форму.
Нагадаємо, на Київщині працює мережа адаптивних клубів "Активні парки — Нестримні". До неї входить шість закладів, у яких ветерани та люди з інвалідністю, що постраждали внаслідок війни, можуть займатися спортом та проходити реабілітацію.
Фото: Абілітаційний центр НАВ