У давні часи без коваля-зброяра не могла існувати жодна армія. Вони створювали списи, шоломи і мечі та передавали свої знання з покоління у покоління. Нині коваль – одна з найстаріших професій, яка досі потребує великої майстерності, витривалості та художнього чуття.
Складне, проте цікаве ремесло самостійно опанував ветеран з Чернігівщини Денис Мостович. Після звільнення зі служби він облаштував ковальську майстерню та почав виготовляти ножі. Зараз серед виробів майстра – самурайські катани та мечі з мозаїчної дамаської сталі, а товари замовляють в Україні, Європі та США. Як захоплення стало професією, Денис Мостович розповів для veteran.com.ua.
Читайте також: «Я бачив багато дитячих сліз» - після звільнення зі служби спецпризначенець виготовляє іграшки
«З війни ніхто не повертається повністю»
У 2014 році, як тільки-но в Україні розпочалася війна, чоловік добровільно пішов до військкомату та приєднався до лав ЗСУ. На питання про службу Денис відповідає просто: «Потрібно було захищати нашу країну».
Військовий виконував завдання на Донеччині та Луганщині, поки не був травмований у місті Вуглегірськ. Захисник потрапив під мінометний обстріл – наслідками стали глибока контузія і осколкове поранення.
«Лікування було швидким, а от психологічна реабілітація тривала довго. Адже коли ти приїжджаєш з зони бойових дій, ти не повертаєшся звідти повністю, і ніколи не зможеш цього зробити. Завжди залишаються спогади про людей, які там загинули, про важкі ситуації та події, - говорить Денис Мостович. - Я працював з психологом, та найбільше мені допомогла «самореабілітація» - робота в майстерні та заняття улюбленою справою. Коли починаєш робити те, що тобі подобається, розумієш, що ти вже не там, в окопі, а дома і ставиш собі нові завдання».
Читайте також: «Все почалося з малини» - військовий Василь Мартюк створив найбільший ягідний кооператив в Україні та відкрив «Сокарню»
Перший ніж у сім років
Виготовляти різноманітні вироби своїми руками коваль любив ще з дитинства. Тож у сім років Денис зробив свій перший ніж зі шматочка коси. У родині ремеслами ніхто не займався, тож ветеран жартує про зв’язок із пращурами.
«Може за часів Київської Русі вони були ковалями-зброярами, - шуткує чоловік. – Або я працював на кузні у минулому житті».
У 2016 році, після повернення до цивільного життя ветеран вирішив перетворити хобі на професію та облаштувати ковальську майстерню у рідній Корюківці. Секрети справи він вивчав в інтернеті, радився з іншими майстрами, які потім стали колегами та самостійно експериментував з матеріалами.
Врешті Денис не тільки опанував ковальство, а й навчився виготовляти обладнання для нього своїми руками. Для кузні він самостійно створив гідравлічний прес, горн, муфельну піч та шліфувальний станок.
Читайте також: «Прокинувся і думав, що я у полоні» – ветеран, який втратив очі, став психологом та створив блог
Ножі з бивнями мамонта і хребцем кашалота
Зараз майстер виготовляє і серійні ножі, які можна використовувати щодня: для кухні, рибалки, полювання тощо і ексклюзивні моделі, які переважно купують для колекцій.
«Серійну продукцію я виготовляю з більш доступних матеріалів, а для ексклюзивних замовлень обираю незвичні. Це, наприклад, зуби та бивні мамонта, бивні моржа, хребець кашалота, екзотичні дерева: аризонське залізне дерево, бокоте, ебен», - розповідає коваль.
Для виробництва ножів Денис використовує різні технології. Одні з найпопулярніших у клієнтів – вироби з дамаської сталі.
«Дамаська сталь – це композит зі сталі та заліза. Раніше, поки не з’явилися зварювальні апарати, її вмів виготовляти будь-який коваль. Зараз є багато різновидів сталі, яка буде довго і гарно різати, а дамаська стала більше показником статусу. Я роблю з неї катани, мечі або ексклюзивні ножі. У клієнтів великою популярністю користується тематика вікінгів та самураїв», - зазначає майстер.
Найскладніша технологія – це мозаїчний дамаск. Нею, за словами ветерана, володіє всього декілька ковалів в Україні.
«Крім хімічного складу, така сталь відрізняється візерунком. Часто саме для його нанесення і виготовляють ніж або меч з дамаської сталі. Я створив на замовлення каролінзький меч із мозаїчного дамаска. Він був оздоблений зірками, і це найскладніша робота, за яку я брався», - підкреслює Денис Мостович.
Ціни на такі вироби також високі. Якщо звичайний ніж для побутових справ можна купити за 4 300 – 4 600 грн, то найдорожчий ексклюзивний меч обійшовся власнику у 4 000 євро.
Вироби майстра часто замовляють військові, і для них діють великі знижки.
«Безкоштовно віддати не можу, тому що потрібно купувати матеріали, годувати родину, але для побратимів завжди буде значний «мінус» від ціни, - говорить коваль. – Всі військові замовляють різні товари – хтось з дитинства любить Рембо і мріє про схожий ніж, а комусь треба маленький і зручний, щоб чистити картоплю в окопі».
Читайте також: "Під обстрілами пригадав дитячу мрію": ветеран Андрій Каспшишак відкрив у Львові видавництво
Грант на розширення бізнесу
Цього року Денис Мостович отримав грант на 1,38 млн грн від Українського ветеранського фонду. За ці кошти придбав лазерний маркувальник, ноутбук, витяжку, компресор, інше обладнання та планує масштабувати бізнес.
«Буду виготовляти не тільки ножі, а й брати замовлення на деталі для фабрик та заводів. Також планую працевлаштувати людей, хочу пропонувати роботу ветеранам з інвалідністю», - говорить майстер.
Новачків, які захочуть опанувати ковальську справу, ветеран обіцяє навчати. Говорить – немає нічого неможливого для тих, у кого є бажання та справжній інтерес до цієї справи.
Нагадаємо, ветеран Назар Олексюк розвиває мережу «мопсоматів» у Львові.
Фото: з архіву Дениса Мостовича