Українські та британські ветерани на човні з веслами перетнуть Атлантику. В рамках експедиції Row4Ukraine вони здолають 3 тисячі миль від Канарських островів до Барбадосу. Крім того, про учасників команди та сміливу подорож знімуть документальний фільм «Океан нескорених».
Таким чином вони хочуть ще раз привернути увагу світу до війни в Україні, а також зібрати 10 мільйонів гривень. 90 % з них підуть на реабілітацію українських військових, а 10 % - на підтримку сімей Королівських морських піхотинців.
Читайте також: «Це не буде «зефірне» кіно» - режисерка розповіла про фільм про відновлення ветерана з ампутаціями
Українсько-британська команда
В експедицію ветерани відправляться вже у грудні цього року. Команда буде складатися з п’яти ветеранів з інвалідністю. Троє з них – з України, а двоє – з Великобританії. Для цього вони пройшли навчання в морській школі в Обʼєднаному Королівстві.
Україну представлятиме морський піхотинець Іван Гаврилко, який у 2014-2015 роках служив у 28-й окремій механізованій бригаді, а після повномасштабного вторгнення — у 503-му окремому батальйоні морської піхоти. Тричі він отримував важкі поранення. До нього приєднається доброволець Семен Лагун, який після повномасштабного вторгнення долучився до ЗСУ, але влітку 2022 підірвався на міні в Мар’їнці, а також майор ЗСУ Ігор Дерман, який з 2014-го воював на Донбасі, у 2017 році отримав поранення, а у 2022 році знову пішов на фронт.
З Великобританії участь у проєкті візьмуть двоє ветеранів – Лі Спенсер, який служив в Афганістані та інших гарячих точках, а у 2014 році внаслідок аварії втратив кінцівку та Енді Меррі, що виконував завдання в Іраку, Афганістані, Африці та в Північній Ірландії. У 2017 році йому поставили діагноз «вторинно-прогресуючий розсіяний склероз».
Лі Спенсер вже перетинав Атлантику у складі екіпажу, а також став першою у світі людиною з інвалідністю, яка самостійно веслувала з материкової Європи до материкової Південної Америки.Оскільки британець має великий досвід, він керує підготовкою інших ветеранів.
«Веслування через Атлантику — це фізично дуже складне завдання навіть для людей без інвалідності. Уявіть, як це робити якщо ви маєте інвалідність. А тепер уявіть, як це робити в команді з пʼятьма дуже різними формами інвалідності, для кожної з яких треба долати унікальні виклики», - говорить він.
Човен, на якому ветерани вирушать в експедицію, збудувала компанія українського суднобудівника Дмитра Резвого. Роботи почалися у Львівській області, а закінчилися у Шотландії.
Читайте також: З Києва до Борисполя – пішки: ветеран на протезі зібрав 650 тис. грн для побратима
Фільм «Океан нескорених»
Фільм про подорож вже почали знімати – над ним працюють режисер і сценарист Олександр Брагін, оператор-постановник Максим Тужилін і консультант Ярослав Пілунський. Вони покажуть підготовку до експедиції, а також розкриють минуле та внутрішній світ героїв. Саму подорож ветерани будуть фільмувати самостійно.
«Ми будемо переходити в їхнє життя й будемо чути голоси наших гребців — українських і британських, — де вони будуть говорити про війну та мир, про стосунки, про людство, про якісь філософські речі, про побутові тощо», — зазначає Олександр Брагін.
Вихід фільму планують у 2026 році.
Нагадаємо, в Україні вийшов фільм про відновлення військових, звільнених з полону.
Фото: з архіву Row4Ukraine