Двоє українських ветеранів Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони закінчили сходження до базового табору Евересту. Рухаючись на протезах, боєць спецпідрозділу "АРТАН" Іван Таран та воїн підрозділу "KRAKEN", віце-чемпіон світу з пара-джиу-джитсу Олександр Дашко підкорили висоту в 5 280 метрів, щоб зібрати кошти для Національного реабілітаційного Центру UNBROKEN у рамках проєкту "Limitless" ("Без меж").
Читайте також: Перші в Україні - ветеран Андрій Ільїн з побратимами підкорили зимову Говерлу на протезах
Сходження стало серйозним викликом для чоловіків, а в горах їх супроводжували професійні альпіністи Тарас Поздній та Тетяна Яловчак, передає veteran.com.ua з посиланням на ГУР.
"Туди не піднімаються навіть люди з двома ногами"
Унікальна експедиція українських ветеранів з ампутаціями до базового табору Евересту стартувала близько двох тижнів тому. Сходження мало на меті довести, що навіть після втрати кінцівок можна жити активно і досягати нових звершень, а також допомогти зібрати три мільйона гривень на лікування фантомного болю у захисників та захисниць, які проходять відновлення в UNBROKEN.
"Багато хто не вірив у цей проєкт і в мене, бо в мене дуже велика ампутація. Кому б я не розповідав про цю авантюру, мені казали, мовляв, туди люди навіть з двома ногами не піднімаються, а в тебе й так ноги нема, ти ще більше своє здоров’я угробиш, не лізь. Тож мені було важко, але це сходження мають побачити інші хлопці з ампутаціями, вони повинні побачити, що життя після ампутації є", - поділився враженнями від сходження ветеран Олександр Дашко.
Подолати шлях до базового табору Евересту – завдання не з легких навіть для абсолютно здорових людей, а наявність важких травм у ветеранів значно його ускладнювали. Зокрема, на шляху Івана та Олександра чекали:
- приземлення в одному із найнебезпечніших аеропортів світу;
- кам’янисті та піщані доріжки;
- важкі переходи, постійні перепади висоти, підйоми та спади, долати які довелося на протезах;
- палюче сонце та сильні дощі та зливи.
Попри всі складнощі, ветерани подолали маршрут та піднялися на висоту більше п’яти тисяч метрів. Вони стали першими українцями з ампутаціями, які дісталися базового табору Евересту.
Читайте також: Підкорити Кіліманджаро – український ветеран з ампутацією піднявся на найвищу гору Африки
"Це більше, ніж просто трек. Це доказ того, що немає меж для тих, хто має мету та силу йти далі. Доказ того, що життя після ампутації є. Цей підйом — про кожного, хто зараз бореться, відновлюється і намагається жити наповнено попри все. Вони підкорять усі вершини. Бо вони безмежні. Ті, що не мають меж", - емоційно написали на сторінці "Limitless" у соцмережі Instagram.
Чому важливо лікувати фантомний біль у ветеранів та ветеранок
Фантомний біль вважається одним з найболючіших наслідків ампутацій та діагностується у приблизно 70% захисників та захисниць, які втратили кінцівки. Неприємні відчуття переслідують їх щоденно та заважають відновлюватися, рухатися та повноцінно жити (наскільки дозволяє поточний фізичний і психологічний стан).
Фантомний або хронічний біль відчувається в ампутованій частині тіла, якої фізично вже немає, але про яку "пам’ятає" нервова система. Тож мозок продовжує обробляти сигнали з утраченої кінцівки – ніби вона все ще існує. Біль при цьому відчувається як тупий, ниючий та загострюється під час навантажень – наприклад, роботи з фізичним терапевтом. У стані - зменшується, стає не таким інтенсивним, проте не зникає повністю. Тому ветерани та ветеранки з ампутаціями можуть потребувати знеболення на постійній основі.
Однак фантомний біль можна корегувати – зменшувати або усувати до кінця. На допомогу приходить спеціальне обладнання – на його придбання для Національного центру UNBROKEN й збирали кошти ветерани Іван Таран та Олександр Дашко. Підтримати ініціативу можна за посиланням.
Нагадаємо, раніше ми розповідали про захисника Олега Ревегу, який побудував унікальний купол для побратимів та ветеранів з видом на Карпати. Тут вони можуть безкоштовно відпочити та емоційно відновитися.
Фото: "Limitless"