"Театр - найдієвіший засіб реабілітації ветеранів, тому що одразу дає заняття – необхідно ходити на репетиції, працювати з текстом, вивчати певний обсяг інформації та занурюватися в історію, яка не є прямим життям. Персонажність дозволяє бути іншими. Бути собою ветеранам і ветеранкам складно через ПТСР, соціальну непристосованість, "економічну історію" та відчуття непотрібності - в комплексі. А в театрі ти потрібний", - розповідає veteran.com.ua театральний режисер Алекс Боровенський.
Читайте також: "Мрію зібрати ветеранську трупу" - захисник Володимир Тука запустив акторські тренінги для побратимів
За його плечима – заснування та успішне керівництво двома проєктами: англомовним "ProEnglish Theatre of Ukraine" та театральною спільнотою DSP - поетичним театром України. А нещодавно до них додався ще й "Театр Воєнних Дій" (ТВД) за участі виключно військових та ветеранів/ветеранок. Вже 6 січня у Києві він презентує етюд вистави "Стусанина".
Усі, хто на сцені, проходять пряму реабілітацію
Ідея заснування театру, в якому будуть задіяні військові та ветерани і ветеранки, прийшла до Алекса вже давно. Він вважає, що всі театральні проєкти наразі мають бути дотичними до війни, що "перетинає будь-яку точку нашого життя". Тож реалізація цього задуму була лише питанням часу:
"Мій "ProEnglish Theatre of Ukraine" багато працював за кордоном, ніс українські наративи, показуючи іноземцям, як ми живемо та про що ми думаємо, що у нас відбувається. Поетичний театр багато працював з українською історією: ми робили вистави за творами "Розстріляного Відродження", за віршами Василя Стуса. І для мене ТВД став наступним логічним кроком, який поєднав увесь наш досвід, що може робити творчість", - ділиться чоловік.
Він підкреслює, що "Театр Воєнних Дій" став чітко соціальним проєктом, направленим, в першу чергу, на відновлення наших воїнів. Тож усі, хто виступає на сцені, проходять таким чином пряму реабілітацію. У театрі створюється безпечний простір, де військові і ветерани можуть почуватися вільно, заново навчатися комунікувати на різних рівнях, проявляти емоції та відкриватися. Все це відбувається максимально м’яко та комфортно в рамках драматерапії та має потужний ефект. Як приклад, Алекс наводить історію ветерана, який провів у полоні 425 днів: вже після першої репетиції він почав "по-іншому рухатися".
Читайте також: "Коли ми співаємо, ми живемо" - вокальна тренерка з Києва створила ветеранський гурт
Режисер розповідає, що з початку повномасштабного вторгнення його команда працювала з переселенцями, мешканцями деокупованих районів Київщини. Пізніше до проєктів долучилися військові, а влітку 2024 року він провів повноцінний тримісячний акторський курс для ветеранів. Тоді відчув, що має шалену наснагу та достатній досвід, щоб запустити "Театр Воєнних Дій". А фінальним поштовхом для старту стала болюча та сумна подія – загибель одного з акторів на фронті…
"Стусанина" з цивільними акторами втратила сенс
Першою виставою ТВД стане "Стусанина". "Тизерну" версію (етюд) презентують під час відкриття Стус-Фесту 6 січня. Захід відбудеться у Києві в день народження Василя Стуса у Національному центрі Леся Курбаса. Тоді актори-ветерани покажуть лише перші 20 хвилин вистави, після чого розпочнеться поетичний вечір – вірші видатного українського поета-шістдесятника читатимуть відомі актори театру та кіно.
Стус-Фест - великий фестиваль, присвячений життю і творчості Василя Стуса. Відкриє його "Стусанина", а до кінця січня в його рамках пройдуть 50 подій у 20 країнах на семи континентах. Один із заходів - на станції "Академік Вернадський" в Антарктиді!
"Стусанина" - це найпопулярніша вистава Алекса, яку його актори почали грати ще в 2019 році. Вона створена за 18 віршами українського поета та алюзії на деякі моменти його життя – ув’язнення, суд, непримиримість. Після початку повномасштабної війни трупа її відновила та грала за участі акторів, які виїхали із прифронтових міст. Так тривало до лютого 2024-го:
"Я більше не бачив сенсу грати її цивільним акторам. Адже ця вистава – про незламність, про те, що на тебе суне велике лихо, ти весь час борешся зі своїми страхами. Вона побудована так, що актори встають та дивляться в очі злу і долають його, отримують заслужену перемогу тут і зараз. А хто більш гідний цього, ніж наші військові та ветерани? Отак ідея оновленої "Стусанини" і привела мене до створення "Театру Воєнних Дій".
Читайте також: "Ми танцюємо душею і тілом" - ветеранів запрошують на заняття аргентинським танго
У виставі задіяні вісім ветеранів, однак Алекс збирав два склади. Адже твір планується презентувати у різних куточках України та за кордоном, і потрібна "підстраховка". Таланти серед захисників режисер шукав через відкритий кастинг: учасникам необхідно було розказати два вірші Василя Стуса та зробити пластичний етюд… скинувши футболку. Справа в тому, що "Стусанина" грається напівоголеними – щоб показати красу людського тіла. У тому числі, після поранень на фронті: двоє акторів, за задумом чоловіка, мають бути на протезах. Таким чином він прагне нормалізувати ставлення суспільства до людей з ампутаціями.
"Ветеран – не клеймо на все життя"
Повноцінна прем’єра "Стусанини" запланована на 3 лютого, а взагалі, вистави ТВД вже розписані до кінця 2025 року. Також планується запис радіоп’єс голосами лежачих бійців, які проходять лікування в київських шпиталях. І вистава виключно за участі ветеранок за "Меланхолійним вальсом" Ольги Кобилянської – це історія сестринства, жертовності та ролі жінок у війську. Ставитиме її чернівецька режисерка – вдова "азовця".
"Я би хотів, щоб вже через два-три роки не було єдиного театру ветеранів або театру виключно військових. Я б хотів, щоб був театр, де вони грають пліч-о-пліч з цивільними акторами, щоб не було пієтету, щоб вони адаптувалися, - ділиться думками Алекс Боровенський. - Бо в першу чергу, вони люди, і ветеран – це не клеймо на все життя. Так, це людина, яка побувала на фронті, але тепер у неї є бізнес, родина, мистецтво і все суспільство. Але це, звісно, на майбутнє, а зараз для мене важливо створити театр лише з військовими та ветеранами, щоб це мало сильний потужний голос. Ми намагаємося проговорити все, що відбувається зараз з людьми, які повертаються з фронту, тому що далі цього буде більше".
Нагадаємо, раніше ми розповідали, що у Львові ветерани можуть безкоштовно відвідувати заклади культури. Щоб пройти без квитка, їм потрібно лише пред’явити посвідчення учасника бойових дій.
Фото: надані Алексом Боровенським