На початку січня 2025 року "Театр Воєнних Дій" (ТВД), започаткований режисером Алексом Боровенським, презентував етюд з вистави "Стусанина". У постановці, створеній на основі віршів Василя Стуса, задіяні виключно військовослужбовці та ветерани, а повноцінна прем’єра запланована на 2 лютого.
Разом з тим, у ТВД готують новий проєкт - виставу "Посестрі". У ній гратимуть чинні захисниці та ветеранки, яких відберуть під час відкритого кастингу в Києві. Кого саме шукають, якою буде постановка та коли її можна побачити, veteran.com.ua розповіла режисерка Софія Макарук.
Читайте також: "Мрію зібрати ветеранську трупу" - захисник Володимир Тука запустив акторські тренінги для побратимів
"Голос захисниць та ветеранок – для нас головне"
Софія - родом з Рівненщини. В обласному центрі вона опанувала спеціальність режисера драматичного театру, а нещодавно приєдналася до команди театральної спільноти DSP – поетичного театру України Алекса Боровенського. Він і запропонував їй поставити "Посестрі" - виставу, в якій захисниці та ветеранки представлять жіночий погляд та жіночий досвід війни.
"Раніше я ніколи не працювала ані з військовими, ані з ветеранками, тож це буде перший такий досвід. І досвід досить цікавий, - ділиться режисерка. – Ми прекрасно розуміємо, що зараз більшість військових потребують психологічної допомоги – хтось більше, хтось менше. І театр у цьому може допомогти, ставши класною терапією для наших захисниць. У певних моментах вони абстрагуються від спогадів, думок, в інших – відкриються для себе з іншої сторони. Взагалі до такої реабілітації долучається все більше студій та театрів, прагнучи стабілізувати стан воїнів та ветеранів".
За словами жінки, самого тексту майбутньої вистави наразі немає. Вона базуватиметься на монологах, реальних історіях військовослужбовиць та ветеранок, які в ній гратимуть. Тобто, постановка стане своєрідним майданчиком для наших захисниць, де вони ділитимуться важливим чи наболілим. Можливо, це будуть розповіді про загиблих побратимів чи посестер, особистий досвід, те, що спонукало піти на війну.
Читайте також: Реабілітація через мистецтво – у Києві стартував проєкт "Театр ветеранів"
"Ми будемо відштовхуватися безпосередньо від жінок - які теми вони захочуть підняти, чим поділитися. У першу чергу, звучатиме голос наших захисниць та ветеранок, а драматургія, різні театральні засоби відходитимуть на другий план, - розповідає Софія. – Від цього залежатиме й майбутній формат вистави: чи будуть це монологи, чи діалоги, чи щось ще".
Як проходитиме кастинг
Прем’єра короткого етюду з "Посестрі" запланована на початок березня. Тож по 2 лютого включно в Києві проходить кастинг майбутніх акторок серед захисниць та ветеранок. Софія Макарук хоче набрати два склади трупи по три-чотири жінки в кожному. Серед вимог до кандидаток – проживання в столиці та наявність вільного часу для репетицій та показів (виставу презентують як в Україні, так і за кордоном).
А от наявність акторського досвіду для бажаючих взяти участь у проєкті не є обов’язковою – достатньо зацікавленості та бажання. А ще - розуміння, що саме вони хочуть донести до глядача:
"Для мене будуть не так важливими пластичність, харизма, вміння триматися на сцені, як певна місія дівчат. Щоб вони не просто прийшли до нас, аби чимось зайнятися, а хотіли нести в маси певні сенси. Бо мистецтво і створене, щоб донести думку, переконати чи змінити погляди аудиторії, відкрити на щось очі", - підкреслює режисерка.
Читайте також: "Коли ми співаємо, ми живемо" - вокальна тренерка з Києва створила ветеранський гурт
Учасницям кастингу буде запропоновано презентувати заздалегідь підготований вірш (за власним вибором). А також пройти невелике випробування – наприклад, зімпровізувати танець. Записатися на нього можна через соцмережі "Театру Воєнних Дій". Анкета доступна за посиланням.
Слідкувати за новинами ТВД можна на його сторінках у соцмережах Facebook, Instagram, LinkedIn та в телеграм-каналі. Також для звязку доступна електронна пошта: theatreofwaraction@gmail.com.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, що у Львові ветерани можуть безкоштовно відвідувати заклади культури. Щоб пройти без квитка, їм потрібно лише пред’явити посвідчення учасника бойових дій.
Фото: з особистого архіву Софії Макарук, "Театр Воєнних Дій"