Після повернення до цивільного життя ветеранам, які мають травми, важливо заново навчитися виконувати робочі обов’язки та побутові справи. Допомогти у цьому можуть спеціальні гаджети для людей з інвалідністю.

Раніше їх було важко знайти в Україні, проте зараз купити можна приладдя за будь-якими потребами – від пристосувань, що допомагають відкрити банку  - до гаджетів, які спрощують роботу за комп’ютером. Онлайн-крамницю «ІнваФішки», а також сайт з порадами для тих, хто має різні види травм, разом з колегами створив співзасновник соціального підприємства Віталій Пчолкін. У 2007 році він сам отримав травму спинного мозку, тому розуміє, які потреби є у людей з інвалідністю, і як їх можна задовільнити. Про те, які гаджети існують та з якими запитами звертаються ветерани, Віталій Пчолкін розповів для mrpl.city.

Читайте також: Безкоштовні заняття та курси тренерів – у Федерації стронгмену розповіли про можливості для ветеранів

Травма змінила життя

Після отримання травми Віталій не може ходити, крім того, у нього погано працюють пальці на руках. Тож, усі побутові справи довелося вчитися робити по-іншому.

«Я шукав засоби, які допомагали компенсувати втрачені функції. Брав участь у таборі реабілітації, знайомився з людьми, які мають різні травми, і у кожного був свій досвід того, як вони вирішують ті чи інші питання», - розповідає підприємець.

Вже тоді люди намагалися шукати різні прилади, які полегшують побут, але їх було дуже мало. Більшість передавали з-за кордону як гуманітарну допомогу, інші доводилося робити власноруч. Коли Віталій зрозумів, що назбирав велику базу інформації, вирішив, що нею потрібно ділитися з іншими.

«Так з’явився проєкт «ІнваФішки». Спочатку ми відкрили інформаційний сайт з різноманітними порадами за категоріями. Наприклад, як самостійно виготовити дошку для пересідання, яку треба взяти фанеру, як її вирізати, - згадує чоловік. – Та згодом люди почали питати ,не як зробити, а де купити. Їм потрібен був готовий продукт».

Підприємець вирішив виготовляти спеціальні пристрої на 3D-принтері, але травма не дозволяла користуватися ним самостійно. Тож чоловік залучив до проєкту друзів і з ними створив крамницю «ІнваФішки».

«Ми почали виготовляти приладдя для тримання їжі, для написання текстів, роботи за комп’ютером. Також розробили ідеї товарів з дерева та металу – для того, щоб  їх створити, у нас потужностей немає, тому знаходимо підрядників і замовляємо окремі компоненти, з яких складаємо вироби, - розповідає чоловік. – Це, наприклад, різноманітні дошки для пересідання, для нарізання тощо».

Віталій акцентує увагу на тому, як відрізняються їхні пристрої від того, що зазвичай продається в аптеках та спеціалізованих медичних магазинах.

«Здебільшого це товари для догляду за людьми з інвалідністю. Це принципово нас відрізняє – наша продукція направлена на те, щоб людина була більш самостійною, могла робити щось без допомоги інших», - говорить Віталій Пчолкін.

Читайте також: "Людина після служби – не сміття": майбутній "Холостяк" Олександр Будько розповів про життя ветеранів з інвалідністю

Що купують ветерани

Соціальне підприємство співпрацює з багатьма медичними та реабілітаційними установами для ветеранів.

«Є ветерани, які під час реабілітації спробували використовувати прилади, які були в центрах, а потім приходять до нас і купують їхні аналоги та інші товари, - розповідає Віталій Пчолкін. – Переважно замовляють те, що їм радять ерготерапевти – наприклад, допоміжні кріплення, запчастини для колісних крісел. А крім цього, все, що стосується самообслуговування: товари для кухні, ванної, переодягання».

Багато ветеранів таким чином можуть повернути собі старі звички та навіть улюблене хобі. Наприклад, в «ІнваФішки» звернувся колишній військовий, якому ампутували верхню кінцівку. До травми він дуже любив готувати їжу і не хотів відмовлятися від цієї справи.

«Він замовив у нас різноманітні ножі, дошки для нарізання, все для кухні. Потім навіть відправив нам відео, і написав, що наші прилади дуже змінили якість його життя», - згадує Віталій.

Також люди хочуть бути більш мобільними, навчатися самостійно пересідати та одягатися. В підприємстві їм не тільки підбирають потрібний товар, а й навчають ним користуватися, та навіть, як не дивно  –  в подальшому обходитися без нього.

«Можна використовувати допоміжні пристрої – такі, як дошка для пересідання, але важливо знати техніку, як це правильно робити. Крім того, ми намагаємося навчити людину використовувати з часом якомога менше допоміжних засобів. Інакше у неї виникає залежність від них, і під час подорожі з собою треба брати цілий вагон засобів», - наголошує Віталій Пчолкін.

Крім кухонних, існує багато приладів для ванної. Наприклад, люди, які мають порушення верхніх кінцівок, часто купують пристрої для догляду за зубами. Після отримання травми слідкувати за гігієною ротової порожнини їм набагато складніше, тож вони обирають спеціальні, більш зручні щітки та іригатори.

Також важливо не втратити здатність користуватися телефоном та комп’ютером – хтось з ветеранів продовжує працювати, хтось – шукає інформацію та спілкується з друзями.

«Завжди треба виходити з індивідуальних потреб людини. Комусь треба підписувати документи і йому незручно тримати ручку. Для таких випадків є ручки зі спеціальними кріпленнями на палець, - розповідає підприємець. – Те ж саме стосується управління телефоном та комп’ютером. В багатьох людей порушення верхніх кінцівок супроводжується тим, що вони не можуть розігнути пальці і управляти сенсорним екраном. Для цього є спеціальний стилус з необхідним нанесенням – його можна одягти на руку і телефон буде реагувати на дотики».

Також користується популярністю портативне ручне керування, яке можна встановити на будь-яке авто з автоматичною коробкою передач, і водити машину без участі ніг.

Читайте також: «Покращуємо якість життя ветеранів» - фонд «Після Служби» надає кошти на реабілітацію, освіту і допомогу юристів

Товари для людей, які втратили зір та з ментальними порушеннями

Спочатку магазин орієнтувався, в першу чергу, на людей, які мають порушення опорно-рухового апарату, тих, хто отримав ураження верхніх і нижніх кінцівок, порушення після інсульту. Зараз з’являються нові категорії.

«Були запити від людей з порушеннями зору, тож ми додали пристрої, які мають озвучування. Наприклад, можна купити тонометр, який українською мовою озвучує показники. Те ж саме стосується смужок для вимірювання цукру у крові для тих, хто має цукровий діабет. Також є тростини для орієнтування», - говорить Віталій Пчолкін.

Крім того, на сайті почали працювати над пошуком товарів для людей, які мають різні ментальні порушення та не можуть комунікувати звичайним способом.

«Це різноманітні картки та допоміжні засоби. Також є засоби для фахівців, які проводять навчання з такими людьми. За кордоном це поширена практика», - розповідає підприємець.

Нагадаємо, ветеран, який втратив ноги на фронті, розповів про "Ігри Нескорених" та реабілітацію.

Фото: з архіву Віталія Пчолкіна