Постійні звуки обстрілів, почорніле небо, зруйновані будівлі та випалена земля – до такої реальності, на жаль, звикли українські військові. Ціною власного життя та здоров’я вони захищають Україну, а після звільнення зі служби – не завжди можуть перестати бачити страшні картини війни. «Повернути» їх у мирне життя допомагає багато засобів, один з яких – спілкування з тваринами і відпочинок на природі.

Таку підтримку пропонують у зоологічно-дендрологічному парку «Джерело», що знаходиться у селі Оброшине Львівської області. З 1 жовтня там запровадили безкоштовний вхід для учасників бойових дій та родин загиблих військових, а віднедавна – почали проводити альпакотерапію. Ці милі тварини, як вважають у парку, здатні не просто викликати посмішку, а й покращити психологічний стан людини.

Читайте також: "Всі, кого зачепила війна, йдуть до коней": у Дніпрі для ветеранів та цивільних проводять іпотерапію

Позитивні емоції та відчуття спокою

Співзасновниця парку Оксана Лазарева  розповідає, що ідея альпакотерапії зародилася  давно, ще до повномасштабного вторгнення.

«З 2014 року я займаюся реабілітацією військових, ми відправляли їх на лікування у Польщу, у 2015 році проводили благодійні концерти для збору коштів, - розповідає Оксана Лазарева. – У фокусі завжди було зняття стресу захисників. Тож, коли я дізналася, що альпаки гарно з цим справляються, вирішила привезти їх в наш парк. Науково доведено, що є дві тварини – альпаки та дельфіни, які здатні знімати стрес, а для хлопців після бойових дій та під час реабілітації – це найголовніше».

Нещодавно плани нарешті здійснилися –  на початку осені з Нідерландів на Львівщину привезли трьох альпак, а цього тижня для військових вперше організували альпакотерапію.  До парку завітали воїни з реабілітаційного центру NextStep Ukraine. Вони змогли поспілкуватися з тваринами, прогулятися парком і відпочити.

«Терапія полягає у тому, щоб бути поруч з альпаками, годувати їх, розчісувати, турбуватися про них і просто знаходитися поряд. Це не про дію, а про те, щоб бути у тиші і спокійно комунікувати з тваринами», - говорить співзасновниця парку.

Альпаки мають спокійний та м’який характер, тож чудово підходять для ролі компаньйонів, викликають позитивні емоції та відчуття спокою.

«Коли знаходишся в їх присутності певний час, відчуваєш релакс, в них така енергетика. Тварини дійсно знімають стрес та «перепрограмують» людей на радість та світло, вони моментально стають веселими, - додає Оксана Лазарева – Після першої зустрічі реабілітологи сказали, що хлопці дуже щасливі, не можуть нарадуватися і хочуть поспілкуватися з тваринами ще».

Читайте також: У Рівному відкрили Центр каністерапії: яку допомогу можуть отримати ветерани та військові

Майстер-класи для дітей і нові плани

Наразі до парку планують привезти нових альпак, але, крім них там живе багато інших тварин: олені, європейська лань, єноти, носухи, шотланські поні, різні птахи, серед яких фазани, павичі, сови.

У ролі «терапевтів» також виступають олені – до появи альпак у парку вже проводили немало подій за участі цих тварин.

«У парк часто приїжджають військові і раніше ми завжди возили їх до оленів.Іноді захисники говорять –  «навіщо нам це потрібно, дарма ви нас сюди привезли», а потім ми пропонуємо побути з тваринами півгодини, вони їх годують, гладять, говорять з ними і повертаються зовсім з іншими відчуттями – радісні, щасливі, діляться емоціями, розповідають, як олень подивився, що він зробив, як він їх «поцілував»», - говорить Оксана Лазарева.

У парку проводять безкоштовну терапію не тільки для військових та ветеранів, а й для родин загиблих захисників. Найбільше емоцій, звісно, у дітей. Їм, крім спілкування з тваринами, пропонують різноманітні творчі майстер-класи.

«Вони малюють, розфарбовують гіпсові фігурки тварин, робили підставки для телефона. У майбутньому хочемо започаткувати навчальні курси з біології та зоології на природі, - анонсує співзасновниця парку. – Загалом у нас майже щодня відбувається якась благодійна подія – у понеділок приїжджали  дружини загиблих військових, у вівторок – діти полеглих воїнів. Як тільки є запит від військових або фондів, одразу готові проводити терапію, головне щоб не було перенавантаження для тварин і це було цікаво відвідувачам».

Нагадаємо, також ветеранів запрошують на заняття з арттерапії. Їх для захисників проводять митці.

Фото: зоологічно-дендрологічний парк «Джерело»