Мілена Тараненко з чоловіком вже десять років займаються реабілітацією військових та ветеранів за допомогою коней. З початком великої війни свою діяльність у цьому напрямку вони суттєво активізували та масштабували: так у Дніпрі в 2022 році запрацював проєкт "Тримайся за гриву".
Читайте також: "Відволіктися від важких думок та зарядитися позитивом" - на Черкащині для ветеранів провели екскурсію кінним заводом
Як величні тварини допомагають захисникам і захисницям відновитися після фронту, а цивільним – пережити жахи війни, Мілена розповіла veteran.com.ua.
"Першими у проєкт прийшли саме ветерани і ветеранки"
Мілена – родом з Луганська, що вже понад десять років перебуває під російською окупацією. З конями працює майже 40 років: у глибокому дитинстві почала займатися кінним спортом, з 18 років – проводила заняття для дітей, а пізніше стала суддею. Заради кар’єри ще в 1990-х роках залишила рідне місто, а за кілька років перебралася до Дніпра. Тут же познайомилася з майбутнім чоловіком та згодом "підтягнула" жити родину.
Коли почалася перша фаза російського вторгнення, чоловік Мілени стояти осторонь не зміг. Добровольцем захищав Батьківщину у складі батальйону "Дніпро-1", потім повернуся до цивільного життя. Після початку повномасштабного вторгнення знову пішов на фронт – наразі служить у штурмовій бригаді на Харківському напрямку.
Розуміння, що коні можуть допомогти військовим у відновленні після бойових дій, до подружжя прийшло ще в 2014 році. Вже тоді проводили реабілітацію для захисників і захисниць за допомогою верхової їзди, але у форматі "для себе", запрошуючи близьких та друзів. Проте в 2022 році проєкт "розгорівся" з новою силою:
"Мій чоловік дуже любить тварин і давно помітив, як вони позитивно впливають на людей. У нашій родині завжди були коні – з якими працювали, приватні. А коли почалася повномасштабна війна, ми зрозуміли, що надалі, на жаль, потреба в іпотерапії буде величезна. Тож вирішили докласти максимум зусиль, щоб коні брали участь у реабілітації, фізичному, психоемоційному відновленні всіх наших людей, зокрема, й ветеранів", - розповідає Мілена.
Читайте також: Іпотерапія для ветеранів та військових - як записатися на безкоштовні заняття у Львові
Так у Дніпрі і з’явився масштабний проєкт "Тримайся за гриву". До цього жінка багато років працювала у місцевій школі олімпійського резерву з кінного спорту, однак заради власної справи роботу залишила. Подружжя зібрало "свою купку людей", коней, над якими могли взяти опіку, та на початку літа 2022 року розпочало нову діяльність.
"Тримайся за гриву" – суто волонтерський проєкт, однак паралельно з ним Тараненки розвивають і власну справу – освітньо-рекреаційний клуб. Засновником бізнесу виступає чоловік Мілени, а відкрити його допомогла держава: чоловік виграв грант для ветеранів. У рамках клубу надаються послуги з занять кінним спортом, організовуються різні свята та фотосесії, діяв дитячий табір. Проте, за словами жінки, шалену підтримку від людей вони отримують та відчувають саме завдяки волонтерський діяльності.
"Першими у наш проєкт прийшли саме ветерани і ветеранки, а далі почали підтягуватися й інші категорії – внутрішні переселенці, діточки загиблих героїв. Всі, кого зачепила ця війна, приходять до коней. Тим, хто цього потребує, за можливості ми надаємо послуги на безкоштовній основі. Проводимо різноманітні заходи, робимо окремі проєкти. Наприклад, влаштовуємо фотосесії з кіньми у співпраці з дівчатами з модельної агенції - вони роблять нашим відвідувачкам зачіски, макіяж, і це позитивно впливає на всіх учасників", - каже вона.
У психоемоційному та фізичному відновленні цивільним, військовим та ветеранам під керівництвом Мілени допомагають кілька тварин. Це шотландський поні Кєша, евакуйований з-під Києва в перші місяці повномасштабної війни, евакуйована з харківського "Фельдман Екопарку" поні Булочка та Капітан Кім, якого вона народила вже в Дніпрі.
"Поні в нас переважно для дітей, і вони з ними дуже гарно спілкуються. Але й великі хлопці із задоволенням приїжджають до цих тваринок – чухають їм спинки, пригощають дивляться на трюки, - ділиться жінка. - Ще задіяно три великих коня: Джонсон – гуцульської, дуже древньої, породи. Їх завезли в Карпати ще кіммерійці, а вже наші гуцули почали культивувати. Також це біленька Тіфані та жеребець верхової української породи Антарес – це кінь моєї учениці, яка зараз служить парамедиком та рятує поранених".
"Людина верхи – це вже інша істота, це кентавр"
Мілена підкреслює, що з початком повномасштабної війни запрацював масштабно не тільки проєкт "Тримайся за гриву". В Україні було створено Спілку спеціалістів з іпотерапії, щоб вивести надання послуг з реабілітації за допомогою коней на новий рівень та підтримати один одного, до якої одразу долучилися й жінка. Каже: працювати у цій сфері мають лише люди з певним рівнем освіти, які оволоділи специфічними навичками, техніками та знаннями. Крім того, треба провести ретельний підбір коня – будь-яку тварину задіяти в іпотерапії не можна.
"Кінь має бути налаштований на співпрацю з людиною, бути врівноваженим, так чи мовити, філософськи відноситися до всього, щоб з ним відбувається. Бо хтось може ненароком зробити некомфортно, зокрема, десь зачепити протезом - і тварина має бути лояльною до цього, - деталізує жінка. – До того ж, треба обирати здорового, активного, розслабленого коня, не дуже молодого віку, бо вони легко збуджуються. Не варто забувати й про адекватні умови утримання: якщо тварина відчуває дискомфорт, не гуляє, недостатньо харчується, то сама потребує відновлення, про іпотерапію не може бути й мови".
Взагалі під іпотерапією розуміють метод лікування, заснований на взаємодії людини зі спеціально навченим конем. Серед іншого, він включає верхову їзду та має численні переваги для фізичного, психологічного і когнітивного здоров’я. За словами Мілени, перше, на що можна звернути увагу під час заняття, - моральний стан. Нерідко військові та ветерани приїжджають у стайню замкнутими, апатичними, пригніченими. Але сам вид та взаємодія з конем викликають різні реакції та дарують приємні емоції.
Читайте також: "Це зовсім інший рівень довіри" - як собаки допомагають психологам у роботі з військовими та ветеранами
У тих, хто опиняється верхи, відбувається фізична стимуляція всього організму, запускаються різноманітні процеси, зокрема, й відновлювальні. Адаптивна оздоровча верхова їзда дуже позитивно впливає на людину та майже немає протипоказань – крім травм хребта. Керувати конем можуть навіть той, хто має високі ампутації та ще незапротезований: головне, щоб було збережене вміння тримати рівновагу. На підтвердження своїх слів керівниця проєкту розповідає історію відновлення ветерана, який втратив обидві ноги на фронті. Чоловік дуже переживав, чи зможе керувати конем, але зміг навчитися голосовим командам. Тож у результаті "почувався дуже крутим", а дружина та донечка, які разом з ним приїжджали на заняття, дивилися на свого захисника з відвертим захватом та гордістю. Бо, як з посмішкою каже Мілена Тараненко, "це не людина та кінь, це був кентавр, верхи це вже зовсім інша істота".
"На коні людина не може бути у своїх думках, знаходиться в стані "тільки тут і зараз". Відволікається, концентрується на процесі, не думає ні про що інше. І іноді вже цього досить, щоб працювати далі, щоб підключився психолог, - зазначає вона. – Інколи військові та ветерани приїжджають у супроводі фахівців. А якось у нас були вдови захисників із арт-терапевтом. Вони малювали на мольберті, дуже красиво та натхненно. А день був літній, спекотний, і я запропонувала зобразити свої мрії просто на коні. І це був такий драйв! І конячкам весело – їх чешуть, гладять, а потім ще й помиють з шампунькою. І жінки були в захваті – концентруючись на процесі, хоча б трохи відволіклися та розслабилися".
За словами Мілени, чітко обмеженого курсу відновлення в рамках проєкту "Тримайся за гриву" немає. Військові, ветерани і ветеранки, діти та дружини загиблих відвідують заняття по-різному: хтось приходить разово, інші – "закохуються" та відвідують коней постійно. Проте в ідеалі іпотерапію треба робити невід’ємною частиною життя.
Заняття з адаптивної верхової їзди та реабілітація за допомогою коней проводяться в Дніпрі на базі приватної стайні EqueTerra. Записатися на тренування та іпотерапію можна за телефонами: 066-339-01-17, 063-823-05-23.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, як військовим та ветеранам допомагають у Центрі каністерапії DOCADOG в Рівному.
Фото: надані Міленою Тараненко