З 2023 року в Україні було засуджено 4200 військовослужбовців за самовільне залишення частини (СЗЧ). Проте така відповідальність не завжди є кримінальною – у певних випадках йдеться лише про адміністративне правопорушення. Якщо ж справа доходить до кримінального провадження, закон передбачає суворе покарання – від пяти до десяти років позбавлення волі. Водночас для тих, хто вперше самовільно залишив частину, встановлена можливість амністії – за умови добровільного повернення до підрозділу.

Про те, у чому різниця між адміністративним і кримінальним СЗЧ, коли настає відповідальність, як працює амністія та які права має військовослужбовець у таких випадках – в ефірі «Українського Радіо» розповів адвокат, керуючий адвокатського бюро «Назара Олексюка», ветеран російсько-української війни Назар Олексюк.

Читайте також: Високий рівень СЗЧ у війську знижуватимуть психологи та юристи

Адміністративне чи кримінальне порушення

«Самовільне залишення частини – це залишення частини або неповернення туди після відпустки, лікування, відрядження тощо. Якщо воно вчинене до трьох діб включно – це адміністративне правопорушення, якщо більше трьох діб – це кримінальне правопорушення», - розповів Назар Олексюк.

Правознавець пояснив: щодня у кожному підрозділі має відбуватися перевірка наявності особового складу – і того, що знаходиться у постійних місцях дислокації, і того, що повернувся або перебуває на позиціях. Якщо виявляється, що один з військовослужбовців відсутній, алгоритм дій такий:

1.Командир доповідає про відсутність військовослужбовця рапортом вищому керівництву.

2. На підставі рапорту призначається службове розслідування. Його мета – встановити, чи справді військовослужбовець самовільно залишив частину, або його відсутність повʼязана з виконанням завдання, і захисник зник безвісти.

3. Якщо буде доведено, що це СЗЧ:

- у випадку адміністративного правопорушення, військова частина повідомляє органи Військової служби правопорядку, які складають протокол про адміністративне правопорушення, що в подальшому розглядається в суді;

- коли СЗЧ має ознаки кримінального правопорушення, то військова частина повинна повідомити ДБР, яке протягом 24 годин вносить відомості у Єдиний державний реєстр досудових розслідувань і починає кримінальне провадження. Коли ДБР надає військовій частині витяг про те, що кримінальне провадження розпочалося, тоді службове розслідування закінчується і людина визнається такою, що самовільно залишила частину.

Читайте також: ЗСУ: пішов у СЗЧ до чи після присяги - яка міра відповідальності 

Грошове забезпечення зберігається

Адвокат зазначив, що раніше закон передбачав, що для людини, яка пішла у СЗЧ, військова служба призупинялася, тобто їй більше не нараховували грошове забезпечення, не надавалися пільги і гарантії, не було можливості пройти ВЛК,  не зберігалася вислуга років.

«За останніми змінами, які набули чинності з 10 травня, військова служба вже не призупиняється. Отже, тепер за особою, яка самовільно залишила частину, зберігається грошове забезпечення та вислуга. А якщо після завершення воєнного стану така особа не буде знайдена або не повернеться, тоді її військову службу призупинять», - розповів Назар Олексюк.

Проте, якщо військослужбовець проходив службу за контрактом, період перебування у статусі СЗЧ в строк контракту не включається, а коли особа виходить із СЗЧ та поновлюється на службі – контракт продовжується далі.

Читайте також: В Україні створять Єдиний державний реєстр військовослужбовців - юристи прокоментували зміни

Наслідки СЗЧ – до десяти років позбавлення волі

Також адвокат нагадує, що до статті 401 Кримінального кодексу України було внесено зміни, згідно з якими, якщо особа вперше самовільно залишила військову частину, але добровільно повертається на службу та її готові взяти, то суд звільняє таку особу від відповідальності, тобто діє амністія.

«Дуже важливою умовою повернення є згода командира, який цю особу бере; недостатньо прийти і сказати «я хочу служити» – обов'язково має бути відношення командира частини», - наголошує правознавець.

Проте, найголовніше – це добровільне закінчення СЗЧ. Назар Олексюк пояснює, що у випадку, коли людину затримають раніше, ніж вона самостійно повернеться на службу, амністія діяти не буде.

«На перший погляд, людині може здаватися, що все зійшло з рук, тому що безпосередніх пошуків ніхто не проводить. По-перше, осіб, які здійснили СЗЧ, багато. По-друге, цим повинна займатися Військова служба правопорядку, але казус у тому, що станом на сьогодні вона не має таких повноважень, - коментує юрист. - Але якщо людину просто зупинять десь на вулиці працівники поліції, то вони, перевіривши базу, одразу побачать, що ця людина в розшуку. Отже, таку людину треба затримувати і доставляти до ВСП. І відповідальність неодмінно буде, пересидіти не вийде, тому що це тяжкий злочин».

Адвокат розповідає: якщо людина самостійно не повернулася на службу, або СЗЧ було вчинене вже вдруге, їй загрожує позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років.

«Наприкінці 2022 року було внесено зміни до законодавства, згідно з якими всі військові злочини потрапили до категорії найтяжчих злочинів проти держави, щодо яких не допускається ніякого умовного покарання, умовно дострокового звільнення від відбування покарання, жодних пом’якшувальних обставин. Тобто, якщо особа притягується до відповідальності за СЗЧ, то в найкращому для неї випадку вона отримає покарання – п’ять років позбавлення волі», - підкреслює Назар Олексюк.

Крім того, такі причини як, наприклад, поганий стан здоров’я або наслідки поранення можуть бути пом’якшувальними обставинами, але від покарання не врятують.

«Стаття 69 Кримінального кодексу говорить, що при призначенні покарання, за наявності кількох пом’якшувальних обставин, суд може призначити покарання нижче нижчої межі, а також може звільнити особу від відбування покарання з іспитовим строком, тобто умовно. Але у випадках із СЗЧ та дезертирством цього робити не можна. Тобто – військові злочини прирівняли до державної зради. Навіть якщо є п’ять чи десять пом’якшувальних обставин, менше п’яти років позбавлення волі не буде», - зазначив адвокат.

Крім того, якщо людина вже перебуває у СЗЧ, звільнитися зі служби, навіть за наявності підстав для цього, вона не має права.

«Наприклад, народилась третя дитина, особа звертається до суду й оскаржує відмову у звільненні. Але позиція судів усталена й уніфікована – поки не повернешся із СЗЧ, неможливо звільнитися», - пояснює Назар Олексюк.

Читайте також: Нове покарання за порушення під час ВЛК: до 10 років в'язниці - подробиці

Два способи повернутися з СЗЧ

Щоб уникнути покарання, особи, які вперше самовільно залишили частину, мають добровільно повернутися на службу.

Для тих, хто пішов у СЗЧ до 10 травня включно, до 30 серпня 2025 року діє спрощений порядок повернення:

1. Військовослужбовець повинен отримати відношення від тієї частини, де він хоче служити та отримати письмову згоду командира. Відношення чинне не більше 30 днів.

2. Далі потрібно подати рапорт в «Армії +» про бажання повернутися на військову службу.

3. Наступного дня необхідно звернутися до підрозділу ВСП за місцем свого проживання про те, що військовослужбовець хоче повернутися на військову службу.

4. ВСП перевіряє рапорт, поданий через «Армію +», а також наявність відношення, і тоді видає припис військовослужбовцю вибути у резервний батальйон. Це спеціальні батальйони, створені на базі оперативного командування. Кожне оперативне командування має свій резервний батальйон. Особу приймають у резервному батальйоні, оформлюють, ставлять на речове, грошове, продовольче забезпечення, проводять невеличке анкетування щодо причин СЗЧ. Через деякий час людина вибуває з резервного батальйону для проходження подальшої служби до частини, від якої особа має відношення. Під час цього процесу закривається кримінальне провадження.

В інших випадках, коли СЗЧ – перше, але не підпадає під вказані строки, діє такий порядок:

1. Військовослужбовець має отримати відношення від тієї частини, де він хоче служити, та отримати письмову згоду командира, це обов’язкова передумова. Відношення чинне не більше 30 днів.

2. З цим відношенням треба безпосередньо звернутися до слідчого в ДБР, який веде кримінальне провадження.

3. Слідчий оформлює подання до суду на звільнення від кримінальної відповідальності.

4. Суд видає ухвалу, що особу треба звільнити від кримінальної відповідальності. Провадження закривається.

5. Особа направляється для подальшого проходження служби саме в ту частину, яка зазначена у відношенні.

«Може виникнути логічне запитання, чим відрізняється спрощена процедура від звичайної. Спрощена процедура дозволяє це зробити  в короткий період часу, не дочікуючись суду та скасування кримінальних проваджень. А у звичайному порядку треба чекати, бо суд відбувається не одразу, до того ж він може бути розташований далеко територіально», - пояснює Назар Олексюк.

Нагадаємо, раніше veteran.com.ua розповідав, кому з військових будуть надавати відстрочку від мобілізації після року служби.

Фото: з відкритих джерел