Вже за кілька днів в Україні запрацюють експертні команди, які здійснюватимуть оцінювання повсякденного функціонування осіб. Нова процедура з’явиться в  рамках реформи МСЕК та ґрунтуватиметься на принципах прозорості, доступності, неупередженості та цифровізації.

До повноважень команд, серед іншого, входитиме встановлення та підтвердження інвалідності. Документи, видані МСЕК раніше, залишаться чинними, проте деяким українцям та українкам доведеться пройти нове оцінювання. Кому саме та в які терміни, розповідає veteran.com.ua.

Читайте також: Реформа МСЕК - чи доведеться особам з інвалідністю оформляти нові документи

Кому необхідно пройти медогляд до кінця червня 2025 року

Закон  про реформу  МСЕК прокоментувала на своїй сторінці у соцмережі Facebook адвокатка Дар’я Тарасенко. Вона нагадала, що повноваження старої системи припиняються 31 грудня 2024 року, тож тим, хто не встигне оформити інвалідність до цієї дати, доведеться робити це вже за новою процедурою.

"Щодо тих, хто вже має довідку МСЕК про інвалідність або встигнуть отримати її до кінця року, якщо інвалідність встановлена безстроково, то статус особи з інвалідністю залишається, -  зауважила вона. - Довідка МСЕК буде належним документом, що підтверджує інвалідність. Необхідності вчиняти будь-які додаткові дії немає, а пройти оцінювання повсякденного функціонування особи за новим порядком можна за бажанням".

Якщо ж інвалідність встановлена на певний строк, то українцям та українкам необхідно буде пройти медогляд повторно:

1. Якщо строк переогляду припадає на період з 1 січня 2025 року, то інвалідність продовжиться автоматично до 1 липня. Тобто, пройти оцінювання повсякденного функціонування слід протягом півроку;

2. Якщо строк припадає на період після 1 липня 2025 року, то пройти оцінювання необхідно у визначений в довідці МСЕК термін;

3. Якщо строк переогляду припав на період з 24 лютого 2022 року по 31 грудня 2024-го, але особа не пройшла МСЕК, то:

- чоловіки 25-60 років, яким встановлена ІІ чи ІІІ група, мають пройти медогляд за новою процедурою з 1 квітня по 1 листопада 2025 року;

- всі інші – до 1 квітня наступного року.

Читайте також: Реформа МСЕК - в яких закладах працюватимуть експертні команди: перелік

"Виключенням з цього правила є випадки, коли пройти переогляд неможливо - перелік таких випадків має бути визначений Кабміном (сподіваємось, що перебування за кордоном чи на військовій службі Кабмін віднесе до таких випадків). Такі особи зобовʼязані будуть пройти переогляд протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану. До цього часу інвалідність для них буде вважатись продовженою", - додала Дар’я Тарасенко.

Як пройти оцінювання повсякденного функціонування особи з 1 січня

Встановлення та підтвердження інвалідності у новій системі здійснюватиметься за наступним алгоритмом:

1. Пацієнту необхідно звернутися до свого лікаря та підготувати пакет документів.

2. Лікар внесе інформацію до електронної системи та створить направлення на оцінювання повсякденного функціонування.

3. Людина отримає сповіщення від медичного закладу про форму, час і місце оцінювання.

4. Розгляд відбудеться залежно від визначеного формату в призначений день.

5. Рішення експертної групи надійде пацієнту на електронну пошту чи рекомендованим листом, а також буде передане до органів соціальної сфери.

У разі незгоди з рішенням експертної команди людина має право оскаржити його, подавши скаргу до Центру оцінювання функціонального стану особи відповідно до встановленої процедури. Цей етап завершує процес визначення інвалідності, відкриваючи доступ до необхідної соціальної підтримки, реабілітації та інших гарантій, передбачених законодавством.

Нагадаємо, раніше ми розповідали, якою буде процедура встановлення інвалідності для захисників і захисниць після реформи МСЕК.

Фото: з відкритих джерел