"Це як арт-терапія, але в більш серйозному, "брутальному" форматі. Адже ми малюємо на штучній шкірі тату-машинками", - розповідає власниця харківської студії "Vovk_studio" Олена Вовк.
Жінка – тату-майстриня, волонтерка з понад десятирічним досвідом та керівниця двох громадських організацій - "Схід і захід разом" (допомога захисникам) і "Вірне серце родин загиблих воїнів-захисників України". А ще - дружина ветерана, який з часів АТО став на захист Батьківщини.
Читайте також: "Вилити почуття на папері" - ветеранів запрошують на заняття з арт-терапії
Восени 2023 року Олена заснувала безкоштовні курси для оборонців та їхніх родин, на яких навчає професії тату-майстра. Який ефект отримують від занять ветерани та ветеранки та чому їй довелося відновлювати бізнес у Харкові з нуля, жінка розповіла veteran.com.ua.
До запуску курсів підштовхнули самі військові
Зі своїм чоловіком Олена познайомилася кілька років тому на Донбасі: він захищав рідну землю від російських окупантів, а вона допомагала евакуювати поранених. У 2018 році жінка пройшла навчання, стала тату-майстром, і ще до початку повномасштабного вторгнення започаткувала власну справу. У Харкові вона відкрила кабінет, де надавала послуги тату, однак 24 лютого 2022 року все змінилося…
Внаслідок шалених обстрілів міста з боку російських загарбників її студія зазнала серйозних пошкоджень. Бізнес довелося поставити на вимушену паузу. Проте - ненадовго:
"Влітку 2023 року я взяла в оренду приміщення 85 квадратних метрів, щоб відновити свою справу, - каже жінка. – До цього мене надихнули та підштовхнули самі наші військові. Я захотіла мати місце, де можна було б працювати та проводити навчання для поранених воїнів. Я побачила в цьому реабілітаційний момент, адже під час занять увага повністю переключається".
Вже у вересні того ж року Олена набрала першу групу військових та ветеранів, які проходили реабілітацію після поранень та травм. Вона отримала чималий позитивний фідбек від учасників. Спочатку проєкт підтримали місцеві та іноземні благодійники: допомогли закупити розхідні матеріали та запустити курси. А потім власниця студії вирішила скористатися фінансовою підтримкою від Українського ветеранського фонду.
Читайте також: Магія глини - у Кропивницькому відкрили гончарну майстерню для ветеранів
Близько року тому Олена вперше подала заявку на грант, однак, на жаль, не виграла його: не вистачило всього одного балу. Невдача її не зупинила, а лише мотивувала підготуватися до наступного конкурсу більш ретельно. Так жінка стала однією з переможниць проєкту "Варто 11.0" восени минулого року та отримала фінансування.
"Як дружина ветерана, я мала право подавати проєкт в частині про реінтеграцію ветеранів до суспільного життя. Тож від початку 2025 року в мене є сім груп – деякі вже випустилися, інші продовжують курс, - ділиться пані Вовк. – По гранту у нас закладено три місяці базового навчання, а з квітня учасники зможуть пройти майстер-класи від топ-майстрів для свого вдосконалення, які триватимуть по жовтень. І от тоді, так би мовити, на виході, сподіваюся, вони вже стануть професійними майстрами".
Курс з тату – реабілітація з можливістю працевлаштування
Навчання тату – своєрідна арт-терапія, тож заняття мають ефект психологічної реабілітації. Це як малювання, але на штучній шкірі за допомогою спеціального приладдя. Олена розповідає, що під час роботи ветерани і ветеранки відключаються від оточуючих, заглиблюються у себе та власні думки. А по завершенню – перебувають у кращому настрої, більш позитивно налаштовані та інакше сприймають світ.
Читайте також: "Це буде роботою мрії" - ветеранка Ольга Дрогобецька отримала грант на відкриття творчої майстерні
Водночас використати заняття для фізичної реабілітації, на жаль, не вийде. Власниця студії зазначає, що заняття не підійдуть хлопцям та дівчатам з пораненнями чи серйозними захворюваннями рук, адже кінцівки отримують чимале навантаження. При цьому втрата ноги чи навіть пересування на кріслі колісному проходженню курсу та подальшій роботі не завадять.
Навчання, реабілітація та працевлаштування захисників і захисниць – такими Олена бачить цілі свого проєкту. Зізнається, що запит від військових, ветеранів та їхніх родин – дуже високий: частина бачить себе саме майстрами тату, інші ж хочуть опанувати перманентний макіяж. Однак ресурси обмежені.
"Усі, хто проходив у мене навчання минулого року або продовжує його зараз - це ветерани, родини, або люди, пов’язані з ветеранами. Троє з них вже відкривають свої бізнеси у Харківській області, - розповідає жінка. – До себе в студію я планую працевлаштувати трьох-чотирьох учнів".
Навчання на курсі організоване в індивідуальному форматі – по три слухачі в групі. Вони проходять базовий курс – вивчають теорію, відпрацьовують навички на штучній шкірі та моделях. Звісно, щоб стати висококваліфікованим майстром, цього недостатньо – потрібна практика ще протягом року-двох. Записатися на заняття можна на сторінці студії в соцмережі Instagram.
Нагадаємо, раніше ми розповідали про художницю Марію Рамко, яка почала курс з татуювання для захисників у Львові.
Фото: надані Оленою Вовк