Коли Дмитро з позивним «Малой» у лютому 2022 року вступив до лав Територіальної оборони, він ще не знав, що за кілька місяців замінить автомат на пульт керування безпілотником. Службу він розпочав у стрілецькій роті, але згодом вирішив опанувати сучасні технології, які змінюють хід війни.

Наразі він служить у підрозділі БпЛА «Птахи Пастера» 109-ї окремої бригади територіальної оборони. Хлопець розповідає, що стати пілотом дронів йому допомогло геймерське минуле. Історію захисника розповіли у відділенні комунікацій 109 ОБр ТрО.

Читайте також: Від піхотинця до пілота FPV – як боєць з Великої Новосілки нищить ворога ударними дронами

Перше знайомство з дроном

Знайомство Дмитра з дроном було успішним – військовому з першого разу вдалося «злетіти» на «мавіку». Його здібності не залишилися непоміченими: командир одразу визначив його як пілота. Згодом з’явилась можливість перейти на FPV-дрони, і хлопець без вагань прийняв виклик.

«У мене був ігровий комп'ютер, і ми з другом удвох скинулись, щоб придбати радіоапаратуру для керування. Почали літати просто в симуляторі, для себе, раптом з цього щось вийде. В нашому батальйоні саме сформувався взвод БпАК, і мені дали вибір: залишатись на «мавіку» чи пілотувати FPV. Обрав останнє, тому що це було набагато цікавіше для мене. Завжди була мрія підбити декілька танків», - розповідає військовий.

Наразі на його рахунку –  ворожий танк і БМП.

Читайте також: «Вищі сили дарували черговий день народження» - історія бійця 109-ої бригади ТрО з позивним «Камаз»

Допоміг досвід геймера

Дмитро розповідає, що керувати літальним апаратом неабияк допомагає геймерське минуле.

«Я завжди кажу, що я граю в ігри. Так само, як грав у Call of Duty, PUBG. Грав на геймпаді, це розвиває моторику пальців. І це основне для пілота - його пальці! Щоб у будь-який момент, наприклад при пориві вітру, вирівняти дрон, аби він не улетів кудись. Особливо складно, коли дуже сильний боковий вітер, а тобі треба прокрастись між двох дерев у бліндаж противника. 300 потів сходить, поки це зробиш! Тут допомагає попередня практика», - говорить захисник.

Крім того, навички пілотування Дмитро вдосконалив на курсах Victory Drones у Покровську. Також хлопці з підрозділу здавали екзамени на ВОС і отримали сертифікати операторів ударного БпЛА.

Читайте також: «Цінніше за свободу немає нічого» - історія Олександра Деменка, який 20 місяців провів у полоні

Поради новачкам

Дмитро радить українцям, які хочуть служити у підрозділі безпілотних систем, розпочинати підготовку ще у цивільному житті.

«Для служби знадобляться базові знання Betaflight. Це програма для налаштування дронів. Якщо ти не вмієш користуватись електронікою, ти маєш хоча б навчитись керувати БпЛА. Дуже багато хто в цивільному житті вже сам тренується літати. Аби в разі чого одразу потрапити на оператора FPV. Тут ситуація «Win-Win»: підрозділ отримує кваліфікованого виконавця, а людина - роботу мрії», - говорить захисник.

Та, звісно, справжнє розуміння тонкощів пілотування приходить лише безпосередньо під час служби на посаді оператора БпЛА. І таких вакансій у «Птахах Пастера» та інших підрозділах 109 бригади вистачає.

«БпЛА - це новітні технології. І я думаю, що саме вони допоможуть нам виграти війну. Чим більше підрозділів і операторів БпЛА, тим більше можливостей стримувати ворога. І зараз потреба у БпЛА-шниках велика. Тому що треба літати і нищити ворога», - говорить Дмитро.

109 ОБр ТрО запрошує бажаючих долучатися до підрозділів БПЛА.

Контакти служби рекрутингу 109 бригади:

· +380 99 559 65 22 (WhatsApp),

· +380 73 109 10 41 (WhatsApp).

Нагадаємо, ветеран Тарас Стефанишин отримав грант та розпочав виробництво бойових дронів.

Фото: 109 ОБр ТрО